Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
bi insanın evi neresidir?
 • 0
 • 356
 • 31 Ekim 2021 Pazar
 • +
 • -
PAZAR’LIK
bi insanın evi neresidir?
doğduğu ev midir.. taşlığında oynadığı mı.. ilk aşkını öptüğü mü.. büyüdüğünde evlenip çoluk-çocuğa karıştığı ev mi.. babadan miras kalanı mıdır yoksa?
diğildir hiçbiri..
bi insanın evi babasının öldüğü evdir..
****
nereye ait olduğunu da bilemezsin bazen..
istanbul çocuğu musun, giresun çocuğu mu?
çArşı’ya mı vermişsin göynünü, sokakbaşı’na mı?
bigün bi tesadüf seni tirebolu’ya götürür.. hayatın boyu hiç gitmediğin, beyninde kavram diye yer almayan bi ilçemizdir orası.. kimseye sormadan-etmeden, adres nedir bilmeden, ayakların seni anneannenin doğduğu konağa bırakır her nasılsa?
o kadar sevmişsindir ki rahmetli kadını, o kadar o’nun gözüyle bakarsın ki yaşama hep;
-‘’ben meğer tirebolu’luymuşum yahu’’ dersin o günden sonra..
45 yaşında dank eder kafana..
****
derdimi bülent ortaçgil anlatsın iyisi;
-‘’ belki benim kağıt param,
bir şekilde, döne dolaşa
senin cebine girmiştir
belki aynı posta kutusuna,
değişik zamanlarda da olsa,
birkaç mektup atmışızdır
olamaz mı?
olabilir.
onca yıl sen burada
onca yıl ben burada
yollarımız hiç kesişmemiş
şu eylül akşamı dışında’’..
****
babanın öldüğü ev.. anneannenin doğduğu ev..
ruhi su bu duyguların toplamıdır..
yaşamının bi evresinde ‘’şan eğitiminden” geçmiş bizler, hep ruhi su’nun yolunun yolcusu olarak yetiştik.. kimimiz doğrudan öğrencisiydik.. kimimizse öğrencisinin öğrencisi.. torunduk yani..
mahcupluğu, karşımızdakinin elini iki elimizle sıkmayı, ‘’çocuklar ne siz el öpmeye alışın, ne de benim elimi öpülmeye alıştırın” prensibini, inceliği, sadeliği, insan sevgisini, sesimizin en güçlü müzik aleti olduğunu..
hepsini ruhi baba’ya borçlu olarak yaşadık..
****
20 eylül 1985’te, 12 eylül faşizmi, prostat kanseriyle boğuştuğunu bile bile yurtdışında tedavi olanağı sağlayacak pasaportu vermediği için öldü, usta’mız..
türkiye tarihinin en kalabalık cenazesiyle uğurlanırken ruhi su, ölümüne vesile olanların ölüsüne bile kimse sahip çıkmadı malumunuz..
Allah hakikaten büyüktü..
****
derdimi bi Anadolu türküsü anlatsın iyisi;
-‘’çay taşı çakmak taşı
yârimin çatık kaşı
çirkin ile bal yenmez
güzel ile taş taşı’’..
****
yarin çatık kaşı.. çirkinin balı.. güzelin taşı..
ruhi su bu duyguların toplamıdır..
babamın öldüğü ev giresun bekirpaşa caddesi’ndeydi..
19 eylül, Ata’nın giresun’a geliş tarihiydi.. ve o büyük adamın yegane fotoğrafı bekirpaşa caddesi’nde çekilmişti..
20 eylül, ruhi su üstadın ölüm yıl dönümüydü..
****
bu üç olgu üst üste çakışınca benim mahcup ruhumu yerinden oynatır her sene sonbaharda..
bülbül de kesilirim, kantarımın topuzunu da kaçırırım, elimden başka bişi gelmez, napayım..
sizler girip girip çıkarsınız ömrümüze..
oysa yaşam bizler için, ruhi baba’nın sol anahtarı, timur hoca’nın fa anahtarıdır bitek..
lütfen çıkarken anahtarları paspasın altına bırakınız..
****
-”ne mutlu ki bize insan olmuşuz
insan sevgisini gerçek bilmişiz”..
RUHİ SU
****
aziz ve muhterem kardeşlerim,
çay taşı çakmak taşı türküsü 2 gündür dilime takıldı kaldı.. açıp açıp dinliyorum, yetmiyo, alıp sazı kendim de çalıp çalıp söylüyorum.. bu nedenle yukarda eski bi yazımı okudunuz.. sadece bu moddayım, lütfen idare ediniz.. (tahminen bu yazıyı ruhi baba’nın ölüm yıldönümü için yazmışımdır)
cümleten hayırlı pazar’lar dilerim..
Allah’a emanet olunuz..
gürsullah hocaefendi.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM