Bİ FOTODAN AKLA DÜŞEN

Bİ FOTODAN AKLA DÜŞEN

aşşaadaki eşşek sıpasının adı can kap..
öz evladım kadar sevdiğim bi kerata..
eh, babası uğur kap da fena adam diğildir..
****
can, bi Atatürk sevdalısı.. daha dün, Ata’mızın frag giymiş bi fotosuna bakarak;
“kahramanlar pelerin giyer” diyebilmiş bi mucize çocuk..
böyle büyük bi gonuşuk, bu memlekette hiç edilmedi..
(misal, ne babası, ne ömer cinel amcası, ne h.gazi amcası, ne ruşen amcası, ne ahmet öndaş amcası….. tamamı o akılda sayılamazlar!!!)
****
o sözün üstüne bi de bu fotoğraf, beni iyice coşturdu..
şimdi yazacaklarım, aslında bu işlerin “raconuna” ters.. yazılmaması lazım.. bilecek, susacak ve bekleyeceksin normalde..
ama yazacağım, ne olmuş?
sanki 10 sene sonra aynen yaşandığında, ” bizim gürsel apo yazmıştı” mı diyeceksiniz? yüz tane örnek yaşadık, hangisinde dediniz? el âlemin üç aşağı beş yukarı aynı kalibredeki yazarlarını köşklerde oturtup, kendi çocuğunuzu süründürmüyo musunuz yıllardır?
boş verin.. tarihe havale ettim..
****
devletin bekası denen kavram, yakın zamana değin nefret ettiğim bişey idi.. kastım kısaca şudur; kolay anlaşılması için örnek vereyim, madımak olaylarını devlet bilinçlice önlemiyo mesela.. orada 35 tane aydının ölmesi gerekiyo.. çünkü aslolan devletin ajandası.. devlet, kendi evlatlarının ölümüne göz yumabiliyo.. (pkk yüzünden verdiğimiz şehitler de aynen.. hep önlenebilir ölümler)
geçmişte çok köpürdüm, çok yazılar yazdım.. özetle, hay içine edeyim bekanızın, insanlar ölürken neden göz yumuyonuz, anlamında..
şimdi, daha değişik düşünüyorum..
****
dengeler çok..
böyle bi coğrafyada, ekonominin böyle öne çıktığı bi dünyada, askeri gücün giderek caydırıcı önem kazandığı bi bölgede, üstelik başımızda artık Mustafa Kemal yokken..
planlar, 50 yıllık falan yapılmalı..
****
sn kılıçdaroğlu’nun son “kaçacaklar” çıkışı, hem önemli, hem diğil.. anlatayım..
yahu, orada yaşayan bi taksi şoförü türk’ten gelen bilgilerle, sıradan bi herif olarak ben “bile” yazdım yıllar önce bu sayfada, sizler de okudunuz; türken vakfını, oraya yapılan dolar havalelerini, olağanüstü emlak zenginliğini.. kemal bey’in yaptığı ifşaat, salt bu anlamıyla boş iştir..
ama devamı varsa, şimdilik aba altından sopa göstermişse, lafım yok, alkışlıyorum..
****
Türkiye Cumhuriyeti çok ama çok güçlüdür, bu yönüyle herkes rahat olsun..
ankara’daki iktidar, hatta iktidarlar, zurnanın son deliğidir, herkes bu anlamda da rahat olsun..
can kap’a ve kendi kızlarıma borç bilirim, biraz ortalığı bulandırayım hadi;
*kanal istanbul ısrarı, Atatürk havalimanını yıkma ısrarı nedendir sizce? aslında “neyimizi”, hangi “yapılanmamızı” yok etmek için karşı hamle yapıyorlar? nasıl bi karşılıklı gövde gösterisi bu? siz bizi biliyonuz ama biz de sizi biliyoz savaşıdır bu.. o kadarını söyleyeyim.. Türkiye Cumhuriyeti asla bu savaşı kaybetmez.. (yemeyin katarlı prenses toprak almış, emlak satın almış falan muhabbetini)
*devletin bekası denen ajandayı elinde tutanlar, “dinci zihniyetin bi daha asla ve asla iktidara gelememesi” için, halkımız bunların ne olduklarını iyice anlasın diye muhteşem sabır içeren bi programı yürütüyor olabilir mi?
tamam, bu kadar yetsin..
ötesini yazamam..
****
(sadece burasını tahminen yazayım, belki de bu güçlerimiz, kemal beye “hadi açıklama yap” diyerek hamle yaptı)
****
yaşam öykülerine tam hakim diğilim.. ama birazcık nükte sosu katarak, şunları diyeyim:
bencileyin, marks’ın da, adam smith’in de, keynes’in de.. hayatlarında bakkaldan veresiye makarna aldıklarını sanmıyorum.. fırına gidip ekmek aldıklarını da sanmıyorum..
ekonomi denen okyanus, evde oturup kitaplar yazarak, kağıt üzerinde kalmaya mahkum bi takım formülleri kullanıp parasal işlemleri yorumlamaktan ibaret diğildir..
para, sadece merkez bankanızda bulunan altınların karşılığı olarak basılan bişey olmamalıdır..
Türkiye Cumhuriyeti işte bu yüzden de güçlüdür.. tarım ve turizm zenginliğimiz ile hiçbi devlet boy ölçüşemez.. ben, tarım ve turizm gelirlerime karşılık da para basarım kardeşim..
(ne yani? örneğin bi giresun vatandaşı.. eylül’de satacağı fındığa karşılık, gidip toptancıdan borç almıyo mu? abartacak bişi yok, devlet ve para basma da aynı şeydir)
(ben ekonomiyi, ekonomi fakültesini bitirdikten sonra öğrendim.. tüm kitaplarımı, mezun olduktan sonra merak edip, okudum.. “ula okulu bitirdik, diplomayı aldık, ama bi bakiim neymiş bu saçmalıklar” diyerek okuyunca, yani kitap ezberlemeyince öğrendim.. mecburen diğil de hobi olarak okuyunca öğrendim)
akp iktidarının bi görevi de bu idi.. tarım neden bitirildi sanırsınız? turizme sekte vuracak gericilik kokan icraatlar nedendir sanırsınız?
****
yahu daha fazla uzatmiyim, doğum günüm sonrası öldürülmek istemiyorum..
o zaman şuncaazı biliniz yeter..
yaşadığımız her şey “hamledir”..
karşılıklı bi tür satranç oynanmaktadır..
akp, hdp, cemaat, hatta y chp gibi enstrümanlar kullanan abd’nin bu savaşı kazanacak gücü yoktur..
bu zihniyeti (ve işbirliği yapanları) istanbul boğazına, Atatürk havalimanına gömeceğiz..
hiç ama hiç kuşkunuz olmasın..
Bir kişi, çocuk ve kitap görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM