BERE

BERE

Yeni ergen, taze genç, bıyıkları henüz terlemiş delikanlı…
Ne denilirse artık, işte öyle bişeydim.
İyi niyetimden kuşkum yok, ama mevzuyu kurcalarken pot kırmıştım.
Hayat dersi verir gibi, Anadolu’lu olmanın bilincini kafama çivilercesine konuşmuştu;
-”Oğlum, biz de bu toprakların çocuğuyuz. Sen ne kadar Türk’sen, en az senin kadar ben de Türk’üm”.
Ermeni’ydi.
32 yıllık can arkadaşımdır bugün. Hiç azalmadı dostluğumuz o tarihten beri.
Ve ben düşündükçe altında ezilirim hala, bi üniversite kantini sohbetinde yediğim o haltın.
**** ****
Adam gibi adam, ta Cumhuriyet’i kurduğu günden görmüş geleceği meğer. Herkesi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı simgesinde toparlarken bildiği varmış.
Kürt müsün? Hayhay kardeşim.
Çerkes misin? Emrin olur.
Gürcü müsün? Tabi dostum, neden olmasın.
Ermeni misin? Elbette.
Laz mısın? Ooo, ne güzel.
Ama!!! Herşeyden önce Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıyız. Hepimiz. Bayrağımız bir, marşımız bir, andımız bir, ordumuz bir.
Yoksa, yok. Yaşama şansımız yok, demeye getirmiş.
Şimdiki bilcümle deyyusların ”Faşizm” dedikleri bu.
Bölünmek-dağılmak istemiyoruz ya, süper ”kafatasçıyız”.
Bölündük ya, tamamdır, ileri demokratız!!
**** ****
Kafanı kaldır bak.
Beş dakkalık yol Avrupa.
Hırvat’ı ayrı. Boşnak’ı ayrı. Sırp’ı ayrı. Sloven’i ayrı. Makedon’u ayrı. Karadağ’lısı ayrı.
Yugo’su başka. Çek’i başka. Slav’ı başka.
Aç telefonu. Sor bakalım Makedonya Cumhurbaşkanı’na;
-”Bunların hangisiyle dost, hangisiyle düşmansınız koçum”?
Ezbere bilirse adam değilim.
**** ****
Sovyetler Birliği vardı biz çocukken.
Dünya devi.
Koskoca herifleriz şimdi.
Kırgız’ı ayrı. Azeri’si ayrı. Kazak’ı ayrı. Özbek’i ayrı. Beyaz Rus’u ayrı. Moldova’lısı, Ukrayna’lısı ayrı.
Nasıl oldu, ne oldu?
Yanıtı basittir;
-”Oralardan Mustafa Kemal geçmemişti”.
**** ****
Öldürüldüğü güne değin hiç düşünmemiştim Ermeni olduğunu, Hrant Dink’in.
Aklımın ucundan bile geçirmemiştim böyle bişeyi.
Bu toprakların çocuğuydu O. Hepimiz bir’dik.
Üniversite kantininde öğretmişti hayat bana bunu.
Beyaz bereli bi it tarafından öldürüldüğünde Hrant, içim karalar bağlamıştı.
Nefret eder olmuştum beyaz bere denen şeyden.
**** ****
Hrant Dink’i anma yürüyüşünde ”beyaz bereli” polislerin görev yapması, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüz kızartıcı eylemidir.
Emniyet kıvırmış gerçi;
-”Şeyyy, aslında, eee, kem küm”.
Takmayın.
İleri demokrat arkadaşların faşizmi, sözüm ona askeri vesayeti yenmiş üç kuruşluk aklıyla satranç oynuyo bizlerle.
Hamledir bu.
Karşılığını bulur.
**** ****
Aç kulağını iyi dinle şimdi.
Bere’lerin şahı ”bordo bere”dir.
Yakalar, kulağından tutar, süklüm püklüm getirir adamı. Katil demez, savcı demez. Terörist demez, üniformalı demez.
Mat olduğun gün,
Görürsün.
(ulus gazetesi,
27 ocak 2014, p.tesi)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM