BEN DE VARIIIIIM!

BEN DE VARIIIIIM!

Dün yatak odasında kışlık ve yazlıkları ayırıyorum; oda arka bahçeyle aynı seviyede, pencere açık ve dönen pervane serinlik veriyor. Birden küçük bir kızın heyecan dolu sesini duydum:
– BEN DE VARIIIIM!
Arka bahçe çimenlik; bir komşu kadın çimenin üstüne örtü sermiş ve iki küçük çocuğuyla hem konuşuyor hem de birlikte bir şeyler yapıyorlar. Yeni gelen grupta iki küçük kız var; heyecanla bağıran kız üç, üç buçuk yaşlarında, bukle bukle saçları var. Altı yaşlarındaki ablası annesiyle birlikte arkadan geliyorlar.
Öncülük yapan küçük kız büyük bir heyecan ve şevkle, “Ben de Varııım!” dedi ve oturan gruba doğru koştu. Sonra duraksadı, arkadan gelen annesini ve ablasını bekledi. Onlar biraz yaklaşınca yeniden, “Ben de Varııım!” diye bağırarak oturanlara doğru koştu.
Yaşam dansının önümde açılımını seyretmenin eşsiz coşkusu içinde bir süre sessizce çocukların ve annelerin cıvıltısını dinledim. Yaşamın anlamlı ve sağlıklı olması için “BEN olmak” gerekir; ama o “BEN” anlamını ancak bir ekibin içinde, “BİZ’in bir üyesi olarak” bulur.
Ve üç yaşında bir kız çocuğu bunu doğuştan biliyor. Hisleriyle biliyor ve şu an bu gerçeği yaşıyor.
Bu gerçeği doğuştan hepimiz biliyorduk! Lütfen yeniden hatırlayalım; unutmayalım.
BEN varım. Bu önemli; benim hayatımda ben olarak var olmam gerekir. Ne var ki, benim hayatım “BİZ”in içinde anlamını bulur. BİZ’in bir parçası olmanın sorumluluğunu keşfetmek ve o sorumluluğun gereğini yaşatmak anlamlı, coşkulu ve güçlü bir yaşamın temelini oluşturur. Ailede ve okulda BEN ve BİZ gerçeğini hatırlayıp yaşatmakta fayda var.
Duymasını ve dinlemesini bilenlere çocuklarımız bu gerçeği hatırlatmaya devam edecek.
Selamlar, sevgiler
Doğan Cüceloğlu (18 Haziran 2019)
Bir 1 kişi, çocuk, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'BEN DE VARIIIIIM!' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47