BELKİ DE EN ÖNEMLİ HAFTA?

BELKİ DE EN ÖNEMLİ HAFTA?

Bizim kuşağın, halk kütüphanesi denen kavramla tanışması, 70’lerin başıdır. Sınıfçak, kimileyin de okulcak götürülürdük buralara.
Geziye gider gibi…
Pikniğe gider gibi…
Ohhhh, okuldan kurtulduk, ne güzel dışarlardayız bee, dedirtir gibi…
***
Biz, tıpış tıpış giden veletler de… Mecbur götüren öğretmenler de… Programı düzenleyen otorite de…
Hiç kimse. Katiyyen. Asla…
İddia ediyorum ki, ne yapıldığının bilincinde değildi.
Bunu, Mustafa Kemal’in aydınlığından (yıl be yıl) uzaklaştıkça, insan kalitemizin giderek yavanlaşmasına bağlamak gerektiği kanısındayım.
Her işini planlı yapan, attığı her adımın sağlam bir altyapısı olduğu bir yana, geleceğe yönelik net bir amacı da bulunan o yüce insanın vatanı, böyle böyle sıradanlaştırılmış olsa gerektir.
Başka ne denebilir?
***
Benim şehrimin o zamanki çocuk kütüphanesi; kiliseden bozma, ama bir kiliseye ait pekçok ayrıntının da halen yerinde durduğu bir yapıydı. Vallahi çok da sevimliydi. Kovboy filmlerinde gördüklerimiz kadar hoştu.
Neden bozduysak, o da apayrı bir konudur. Kime zararı vardır, tarihin? Ne kadar meraklıyız herşeyi yıkmaya! Yaşanmışlıklara küstahlık yapmaya!
Hem;
Öyle “esrarengiz” bir binaya, adeta turist gibi giren bir grup haylaz ve uykusuz çocuğun, sanırım ki aklına gelecek en son şey kitap okumaktı…
Sonradan ve tesadüfen kendini kurtarabilmişler hariç, ziyan edilmiş nesilleriz.
***
Kütüphanede idim bugün. İzler Dergisi’nin Nisan sayısının benimle doğrudan ilgili işlemlerini tamamladığım için, kafamda hafiften Mayıs’a geçmiş durumdayım haliyle. Bundan sonrası grafikerimizle matbaanın mail trafiğidir…
Soracak olursanız, yeni sayıya ilişkin, bazı bilgi tazelemeleri yapıyordum. Bir karara ulaşmaya çabalıyordum kitapların ortasında.
Sessizlik… Genç öğrenciler… Lise çağımı düşünmek… Sevgilimle ancak kütüphaneye gidebildiğim yaşımı anımsayıp, burnumun direğinin sızlaması.
Güzel duygulardır.
Çok sık yinelerim bunu.
***
Okurdan çok yazarın olduğu bir şehirde.
Gogıl amcadan fikir edinip, dünyanın en büyük sahtekarlığını yaparak yazarlık taslanan bir coğrafyada.
Çoğunca, salt okumuş olmak için kitap okuyan, okuduğunu sanan, o yazara asla eremeyen entel bozuntularının memleketinde.
Ve kimileyin de kendilerine bir takım Osmanlıca adlar takıp, edebiyatçılık oynayan narsistler ülkesinde…
Kütüphanedeydim, evet.
Gördüm ve anladım ve anımsadım ki… Kütüphane Haftası’ndaydık.
Sanki, inadına gitmişim gibi oldu yahu!
Çok iyi denk düştü yahu!
Eh kutlu olsun o zaman yahu.
Gürsel Ekmekçi
CAN AKENGİN BİLGİ YURDU DERNEĞİ BAŞKANI
Bir 6 kişi, tapınak ve yazı görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Koç burcuna mensup olanlar için enerjinizin yüksek olacağı bir gün olabilir. İş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kendinizi daha motive hissedebilirsiniz. Aşk konusunda duygusal olarak hareket etmekten çekinmeyin, ilişkilerinizde derinleşme ve anlayış artışı yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi korumayı unutmayın. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda önemli kararlar alabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Ailevi konularda ise sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerinizde sabırlı ve anlayışlı olmanız, olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Sağlığınıza özen göstermeye dikkat edin, dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeniz bugün sizin için oldukça önemli olacaktır. Umarım bugününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygularınıza daha fazla odaklanabilirsiniz. İç sesinizi dinlemek ve duygusal ihtiyaçlarınıza yönelik adımlar atmaktan kaçınmayın. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için uygun bir gün olabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal dengeyi sağlamaya çalışın. Özellikle sağlık konularında dikkatli olmalı ve gereken önlemleri almalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için iletişim konularında başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Özellikle duygularınızı net bir şekilde ifade etmek ve karşınızdakilerle açık iletişim kurmakta avantajlı olacaksınız. Kendinize ve duygularınıza olan güveniniz artabilir. Ayrıca, yakın çevrenizle ilişkilerinizi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Keyifli ve verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Başak burcunu temsil eden kişiler bugün, detaylara dikkat etmeli ve planlarını titizlikle oluşturmalıdır. Bugün verimli olmak için işlerinizi düzenlemeniz gerekebilir. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. İçinizdeki endişeleri kontrol altına almak için zihinsel ve duygusal bir denge sağlamaya çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunun insanları için iletişim konularında olumlu bir gün olabilir. İlişkilerinizde uyum ve anlayışı arttırıcı etkiler hissedebilirsiniz. Duygusal dengeyi korumaya odaklanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve keyifli sohbetlere katılabilirsiniz. İş ve kariyer alanında ise aklınıza yeni fikirler gelebilir ve projelerinizi ilerletebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle ortaklı işlerde işbirliği ve uyumu ön planda tutmanız size fayda sağlayabilir. Sağlık konularında ise bedeninize ve ruhunuza iyi bakmayı ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırarak stresi azaltıcı aktiviteler yapmak enerjinizi yükseltebilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal anlamda derin bir bağlantı kurma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve duygularınızı paylaşmak size iyi gelebilir. Aynı zamanda içsel dünyanıza da zaman ayırmanız, kendi duygularınızı anlamlandırmanız ve kendinize şefkatli davranmanız önemli olabilir. İlişkilerinizi derinleştirmek için iletişim becerilerinizi konuşturabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve kariyer hayatınızda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Hırslı ve kararlı tavırlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta, bencil davranmamaya ve işbirliği yapmaya açık olmaya özen göstermek olacaktır. Kendinize güvenmek ve doğru adımlar atmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM