Bakırköy Belediye Tiyatroları, mevsimi bugün ‘Ver Parayı’ adlı oyun ile kapatıyor

Bakırköy Belediye Tiyatroları, mevsimi bugün ‘Ver Parayı’ adlı oyun ile kapatıyor

Oyunda işsizlik, evsizlik, yoksulluk ve zenginler, barışçıl rekabet içinde bir toplum: 14 farklı hayat! Kimler düşecek, kimler çıkacak? Cevap çok net: Kaybeden hep yoksul toplum olacak.

Bakırköy Belediye Tiyatroları, mevsimi bugün ‘Ver Parayı’ adlı oyun ile kapatıyor

Para, para, para… Bu aralar ne kadar çok kullanır olduk bu kelimeyi. Her gün her şeyin zamlandığı, alım gücünün yerlerde olduğu, açlığın, yoksulluğun tavan yaptığı bu günlerde herhalde tiyatro da sahneye konulacak en güncel oyun da para ve ekonomi üzerine olurdu. Bakırköy Belediye Tiyatroları (BBT) yeni oyunu “Ver Parayı” adlı oyunla bugün sezonu kapatıyor.

Genç yazarlar Andreas Sauter ve Bernhard Studlar, “Ver Parayı” adlı oyunu 2008 yılında başlayan bu küresel kriz ortamında yazıyorlar.

Sancılı bir mevsim geçiren BBT, önce pandemi sonra da grev ile uzun süre seyircisiyle buluşamadı.

Aslında uzun zamandır zorluklar yaşıyor BBT, ödenek sıkıntısı yüzünden sahneye oyun koyamayan oyuncular, uzun yıllar kadrosuz çalışan yine oyuncular.

ALKIŞ VE KAHKAHA

Önceki akşam seyrettiğim “Ver Parayı” adlı oyun sonrası sohbet ettiğim, oyunda rol alan bir oyuncunun 12 yıldır kadrosuz çalıştığını söylemesi, BBT’ye hiç yakışmıyor. Emeğin sömürüsü…

Oyuna gelecek olursak Emrah Eren’in yönettiği oyunda, konu ekonomi olunca ülkemizin ‘ekonomi uzmanına’ gönderme yapılmasa olmazdı. Haberlerin başrol oyuncuları ekonomi uzmanlarını tabii ki sahnede gördük ve alkış, kahkaha… Ağlanacak halimize güler olduk toplum olarak.

“Ver Parayı”, konu olarak çok tanıdıktı anlayacağınız. Oyun, ironik ve sarsıcı bir ekonomik kriz oyunu. Ekonomik kriz bizim ülkemizi hep teğet geçse de bakın oyunda yer alan başlıklar nasıl da bu günümüz; uzun çalışma saatleri, uç uca eklenen kredi borçları, ameliyat sırası bekleyen yaşlılar, dolandırıcılar, göçmenler, enflasyon ve işsizlik; öte yanda halk hızla yoksullaşırken krizin hep teğet geçtiği süper zenginler.

KAYBEDEN…

Oyunda işsizlik, evsizlik, yoksulluk ve zenginler, barışçıl rekabet içinde bir toplum: 14 farklı hayat! Kartlar herkes için her gün yeniden dağıtılıyor. Kimler düşecek, kimler çıkacak? Cevap çok net: Kaybeden hep yoksul toplum olacak.

Oyunda Didem Germen’in oyunculuğu sahnede ön plandaydı ve çok başarılıydı. Bazı aksaklıklar vardı ama bunu oyunun yeni olmasına bağlıyorum. Süresi olması gerektiğinden uzun. Tek perde ve uzun olunca seyirciyi de oyunda tutmak zor oluyor. Eren süreyi yeni sezonda kısaltır diye düşünüyorum. Oyuncuların hep sahnede ve oyunda olması güzel bir düşünce ama bazı oyunculuklar abartıya kaçıyor. Müzik tabii ki “Para, para, para varlığın bir dert, yokluğun yara…”

Oyun bugün saat 15.30’da Yunus Emre Kültür Merkezi, Müşfik Kenter Sahnesi’nde sahnelenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM