Ayvalık Uluslararası Film Festivali,

Ayvalık Uluslararası Film Festivali,

Seyir Derneği çatısı altında yola devame edecek

2018 yılında başlayan festival Başka Sinema ile yollarını ayırırken, direktör Azize Tan ve aynı ekip tarafından 16-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Seyir Derneği çatısı altında yola devame edecek

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, düzenlenmeye başladığı ilk yıldan itibaren birçok sinemacı ve sinemaseverin hayatını değiştirdi. Festivale gelip Ayvalık’a taşınan yönetmenler de var, sanatseverler de. Bugünlerde festivalde bazı değişiklikler var. Aslında organizasyonun, kurumsal tasarımın ve ismin bütünüyle değiştiği festivalin bu değişimi izleyiciye pek yansımayacak. Festivalin başında yine Azize Tan var, festival ekibi de aynı kalıyor. Ana sponsorlu bir festivalden çıkıp dernek çatısı altına girmenin festivale nasıl etki edeceğini ve değişimleri Azize Tan’la konuştuk.

FESTİVALİN YOLU…

“Salgın süreci bu kararı almamıza neden oldu” diyen Tan, şöyle anlatıyor: “Çekinceler salgında festivali bir kez iptal etmemize, bir kez de festivali bir ay kala yapmaya karar vermemize neden oldu. Ona rağmen çok iyi bir festival geçirdik ama bu bizi zorladı. Ben de Ayvalık’ta daha çok vakit geçiren bir insan olarak, hayatımın bundan sonraki aşamasında burada biraz daha kalıp, festivali başka bir yerlere götürme motivasyonumun daha fazla olduğunu hissettim. Bu işi de ekip arkadaşlarımla birlikte bağımsız bir yapı içerisinde daha rahat yapabileceğimizi düşündüm. Başka Sinema’dan izin istedim ve tam bağımsız bir yapı olarak festival ekibimizle birlikte bir dernek kurduk: Seyir Derneği.”

KAMU YARARINA

Tan, daha önce İKSV çatısı altında çalıştığı için kâr amacı gütmemeye alışık olduğundan “Benim için zarar etmemek başarı” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kültür sanat işlerinden para kazanmayı hedeflediğiniz zaman yaptığınız işin doğru dürüst olduğunu düşünmüyorum. Bir nevi kamu bilinciyle yapıyoruz bu işi. Ayvalık’ta oluşan ruhu, o havayı seviyoruz… Çok hızlı hareket ettik. Ocakta Başka Sinema’dan ayrıldım, şubat ayında derneğimizin kuruluş çalışmalarını gerçekleştirdik. Bu festivalin başlamasına neden olan Başka Sinema’ya ve Kariyo Ababay Vakfı’na da çok teşekkür etmek gerekiyor. Bu festival onların desteği olmasa hayata geçmezdi.” Kırgınlık olup olmadığı sorusuna ise “Farklı beklentiler ve farklı bir vizyon var diyelim” yanıtını veriyor.

“RUHU AYNI KALACAK”

Böyle bir değişim sonrası herkesin aklına aynı sorular gelir: neler değişecek, ana sponsor olacak mı, kalite düşecek mi gibi soruları biz de Tan’a yönelttik. Festival direktörü şunları söylüyor: “Zaten o festivali yapan insanlar yapmaya devam edecek. Ayvalık’ın ve festivalin ruhunu koruyan, uluslararası açılımının daha fazla olduğu, belki yabancı öğrencileri de ağırlayabildiğimiz, festivalimizin atölyelerine katılan öğrencileri yurtdışına gönderebildiğimiz, çocuklarla ilgili yaptığımız etkinlikleri yıla yaydığımız bir festival olacak… Ana sponsorumuz olacak mı bilmiyorum. Olmasa da biz zaten ekip arkadaşlarımla birlikte festivali yapmış olmak için yapmayız. Kendi standartlarımızı tutturarak ve içimize sinecek şekilde yaparız. Biz Ayvalık’ı ilk yılından itibaren imece usulü yaptık, yine öyle devam edeceğiz. Biz bu festivali yapacak kaynakları yaratacağımıza inanmasak böyle bir yola çıkmazdık.”

Azize Tan, Cannes Film Festivali’nin seçkisi açıklandığında Twitter hesabından Cannes’da gösterilecek filmlerden bazılarının Ayvalık’a gelebileceğinin sinyalini vermiş, heyecan yaratmıştı, son olarak şunları söylüyor: “Tabii ki en iyi filmleri getirmeye çalışacağız. Hemen yazışmalara başladık. Gelen filmlerin bizim festivalin programı içinde ne ifade ettiği bizim için daha önemli. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’ni küçük bir ekiple yapıyoruz, çok fazla parayla yapmıyoruz ama çok zengin gösteriyoruz. Onu da söyleyeyim.”

 

SEYİR DERNEĞİ

 

Azize Tan, derneğin etkinlik alanını şöyle özetledi: “Seyir Derneği sadece festivali yapmayacak. Özellikle, önce Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinde de etkinlikler yapmak istiyoruz. Örneğin, yazın yaptığımız açık hava gösterimlerimiz var Ayvalık’ta, onu bu yıl 8-17 Temmuz tarihleri arasında yapacağız. Aynı tarihlerde Urla’da, Ercan ve Nazan Kesal’ın yeni açacağı mekân olan Damurla’da da gösterimlerimizi yapacağız. Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’inin içerisindeki film gösterim programını biz düzenleyeceğiz. Bunun dışında Kültür İçin Alan’la çok iyi ilişkimiz var. Diyarbarkır Mor Dem ile işbirliğimiz olacak. İki günlüğüne Diyarbakır’a gideceğiz, yanımızda 10 film ve 10 konuk götüreceğiz. Orada atölye çalışmaları yapacağız. Nesin Köyü’yle bir şeyler yapabilmek için konuşuyoruz. İkinci senemizde tüm filmleri İngilizce altyazılı yapmıştık, çünkü Midilli’den gelenler oluyordu. Salgın bittiği, kapılar açıldığı için yine o tarafla ilişkilerimizi tesis edeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM