aynur doğan

aynur doğan

PAZAR’LIK
trt radyo ve televizyonlarındaki pekçok sunumda, sazendelerin tek tek tanıtıldığını, bu tatlı girizgahın ”ve atilla mayda”, ”ve hüseyin ileri” sözlerinin ardı sıra, alkışlar eşliğinde bitirildiğini duymayanımız yoktur..
a. mayda ve h. ileri üstadlar, ritim sazcılarıdır geçmişimizin, ömrümüzün.. sanırım çoktaan hak’ka yürüdüler, nurlarda uyusunlar.. en son anons edilmeleri sanki bi ”küçümseme” ve ”vasatlık” gibi dursa da aksine bi orkestranın en önemli unsuru ritimcileridir.. o nedenle sona bırakılırlar..
ritimci bi ıskalasın bakalım müziği, istersen beethoven ol, sahnede nooluyon!
****
(misal benim ritim duygum zayıftır.. bi orkestra üyesi olsam, kimseye uyamam.. bunu bi artı puan olarak diğil, kusur olarak yazayım.. yazılarım da öyle diğil midir? hangi edebiyat kuralına uymuşum üleyyn? türkü çığırırken de yazı yazarken de kuralsızlığa sığınırım.. siz iyisi mi şöyle anlayınız; ”tabip sen elleme benim yaremi / beni bu derde salanı getir / kabul etmem bi gün eksik olursa / benden bu ömrümü çalanı getir”)
****
efendime söyliyim, kimi örnekler yaşadım geçmişimde, sözgelimi timur selçuk hocamızın nilüfer’i beğenmediğini biliyorum.. bu kez efendime söylemiyim, sözgelimi alpay ağabeyin atilla atasoy’u beğenmediğini biliyorum..
ne diyebiliriz ki? birbirleri için ne söylerlerse haklarıdır, bu büsbüyük sanat insanlarının..
gülünç olansa şudur; giresun’da yaşayan müzisyenler, ilaveten, çaprazlama olarak da kimseyi beğenmezler.. hadi, bi gitarist diğerini beğenmeyebilir, hadi bi bağlamacı ötekini küçümseyebilir, hadi bi kemancı başka bi keman çalanı hor görebilir..
ama yaşamı boyunca yalnızca götü boklu bi darbuka çalıp, yerel meslektaşlarını da aşarak, dünya yıldızımız fazıl say’ı beğenmeyen müzisyen biliyorum şehrimde..
(misal alpay abimiz, bi ADD etkinliği olan 5-6 yıl önceki giresun konseri öncesi, henüz boş salonda otururken, büssürü arkadaşını aramış ve ”oolum mutlaka giresun’a konsere gelin.. burası çok güzel.. üstelik tüm biletleri de satmış gürsel başkan” gibi bi keyif çatmıştır, yanımda.. peki zavallı giresun insanı ne dedi biliyonuz mu konser sonrası? kimse gelmemiş de bedavadan içeri insan almışız.. pes ulan!!!! siz iyisi mi şöyle anlayınız; ”bi kor oldu göveriyor özümden / name name inildiyor sazımdan / dünyayı verseler yoktur gözümden / dili bülbül kaşı kemanı getir”)
****
aynur doğan kimdir, ne iş yapar vallahi bilmiyorum.. bi fuzuli yasak ve yerine berbat birinin seçilmesi vesilesiyle gündeme geldi aynur hanım.. zaten iki gün geriden takip edebiliyorum ulusal basını, böyle detaylara kadar gazete okuyacak zamanım yok, bağışlayınız, konuya tam hakim diğilim..
bugünkü cumhuriyet gazetesinde (sf 3) özdemir ince ustamız ne yazmış bakalım;
-aynur doğan şarkıcı değil sanatçıdır diye yazmışlar. giderek sefilleşen türkçemizin bir zavallı hali. uygar ülkelerde sanatçı, (yani artist) sıfatı bakın kimler için kullanılır: bir güzel sanatlar dalında üst düzey yapıtlar üretenler için kullanılır. özellikle ressam ve heykeltıraşlar için. (…) tiyatro, sinema, müzik yapıtlarını yorumlayanlar için. (…) yani sanatçılık bir sıfattır. yani aynur doğan, şarkıcı olduğu için sanatçıdır. ancaak her şarkıcı sanatçı değildir, özgün ve üst düzeyde kendisi olmalıdır. opera şarkıcılarına (soprano, mezzo soprano, alto, tenor, bariton, bas) eğitimleri gereği sanatçı denir. (…)
yazısı böyle uzayıp gidiyo özdemir ince’nin.. elleri dert görmesin..
(misal bencileyin, timur hocam’dan tenor eğitimi almış bi kardeşinizim.. iyi bi opera sanatçısı olabilecek miydim Allah bilir, babam ölünce koptum o sevdadan, yarıda kaldı.. babamsız devam edemedim, içime sinmedi.. şimdi üzgünüm tabi, salt babamı mutlu etmek için bile, inadına devam etmeliydim oysa, asıl bildiğim işe.. şimdi pişmanım tabi, öyle bi okyanustan kopup, giresunlu 3-5 zibidinin aşşalık kompleksleriyle dolu sözlerine muhatap kalır olmaktan.. siz iyisi mi şöyle anlayınız; ‘’merhamet et karşısında bıkmadan / hatırını gönülünü yıkmadan / çabuk getir can bedenden çıkmadan / fakir’in derdine dermanı getir’’)
****
yemin ederim, tahammül sınırlarımı zorluyorlar.. dik durmamın adı ego oldu.. ödün vermezliğimin adı kendini beğenmişlik oldu.. şerefsizi aşağılamamın adı geçimsizlik oldu..
yeter ulan yeter!
yahu bi aynaya baksanız? yahu bi aynaya baksalar? kime karşı dik duruyom, kime ödün vermiyom, kimi aşağılıyom? Atatürk düşmanlarını, cumhuriyet karşıtlarını, sanatçı müsvettelerini, uçkur için edebiyatı kullananları, türk ordusunu sevmeyenleri….. başka kimle derdim var ulan benim? bu huyumu bırakmayı düşünmüyorum, alenen duyurayım arkadaş.. meydan, şerefsizin diğildir, ömrümün sonuna kadar aşağılayacam bunları..
bu devletin akıl hastaneleri var, oraya gitsinler, benle ne uğraşırlar?
en son, medya 28’deki ‘’sert’’ tarzıma laf edilmiş.. yuh artık!
bakınız takdir beklemiyorum, o programda ettiğim laflar, şu memlekette hiç edilmemiş laflardır ve Allah’ına kadar doğrudur tamamı.. gölge etmeyin yeter..
(yahu biz ahmet öndaş kardeşimle, ruşen kardeşimle, gülüp eğleniyoz orda.. yapılan yüz tane üst düzey espriye gülmüyonuz da benim boktan püsürden yaratıklara attığım fırçaları mı duyuyonuz bitek.. sizi tedavi edecek ruh doktoru olduğunu da sanmam artık, son çare sanayi sitesine gidip bakım yaptırmanızı salık veririm.. siz iyisi mi şöyle anlayınız; ‘’dili bülbül kaşı kemanı getir / saçlarını yol getir’’)
****
kardeşlerim,
hepinize sağlıklı pazar’lar diliyorum..
önce Allah’a, sonra türk hekimlerine emanet olunuz..
dr gürsel ötker
giresun ünv. tıp fakültesi bel ve bıkın hastalıkları uzmanı
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM