ATİLLA ENGİN GROUP ‘NO MONEY NO HONEY’ (ARŞİVPLAK)

ATİLLA ENGİN GROUP ‘NO MONEY NO HONEY’ (ARŞİVPLAK)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

ATİLLA ENGİN GROUP ‘NO MONEY NO HONEY’ (ARŞİVPLAK)

Zakir Hussain’den NHOP’a çalışmadığı müzisyen kalmamıştı. 2019 yılında 74 yaşındayken hayata veda eden davulcu Atilla Engin şarkı, türkü ve oyun havalarının caz füzyon yorumlarını yapıyordu. Sayısız anonim eseri yeniden düzenlemiş, onlara bambaşka bir kimlik kazandırmıştı. Kültürümüzün ritimlerinin dünyaya tanıtılmasında en çok emeği geçen gizli kahramanlardan biriydi. Arşivplak, Engin’in yayımlanmamış bir albümünü 35 yıl sonra gün yüzüne çıkardı ve 500 adet plak bastı.

Yetmişli yılların ortalarında Danimarka’ya yerleşen Engin, ilk albümünü 1980 yılında yayımlamıştı (ki bu albüm de 40 yıl sonra aynı plak şirketi tarafından 1000 adet basılmıştı). Seksenlerin ortalarına kadar birkaç albüm yayımlayan Engin, 1986 yılında Amerika’ya taşınmaya karar verdiğinde elindeki “No Money No Honey” adlı son albümü yayımlayamamış, ancak kayıtlar prodüktör Per Meistrup ve ekibi tarafından saklanmıştı.

Albümde Engin’e piyanist Ole Matthiessen, saksofoncu Ole Thoger, basçı Jens Jefsen, perküsyoncu Mehmet Ozan eşlik ediyor. Konuklar Ziya Aytekin ve Arto Tunçboyacıyan.

 

Engin ayrılırken plak için elyazısıyla bir de not bırakmış, Danimarka’ya duyduğu vefayı dile getirmiş, albümü 10 yılını geçirdiği bu ülkeye ithaf etmişti.

 

ETNİK SENTETİK ‘SELECTED WORKS 1995 – 2006’ (MÜSTESNA RECORDS)

Kendisini “arada kalmış müzikleri yayımlamayı amaçlayan, tür ve yerden bağımsız İstanbul menşeli plak şirketi” olarak tanımlayan bir oluşum Müstesna Records. Bu sıra dışı plak şirketinin kurucu ortakları ise iki DJ, Ece Özel ile Umut Kaya. Sadece plak formatı olarak icraatta bulunan Müstesna Records’un çatısı altında basılan ilk plak Etnik Sentetik topluluğunun derlemesi.

İstanbul’da müzik ve eğlence hayatının en hareketli zamanlarına tanıklık etmiş bir kuşak, Etnik Sentetik topluluğunu en çok düzenli olarak çaldıkları Kemancı’da izlemişti. Birbirinden cins, Ragga Oktay tipli elemanlardan oluşan Etnik Sentetik, Beyoğlu hayatında bu dönemin ruhunu harfiyen taşıyor; elektronik müzik ile new-wave arasında, yer yer Depeche Mode’u andıran bir sound ile kendi bestelerini çalıyordu. 1995 yılında kurulan ekibin içinde Mahmut Akyalçın, Sami Baruh, Hakan Çağlar, Hüseyin Cebeci, Ali Güven gibi elemanlar gelip geçmişti.

 

“Selected Works 1995 – 2006” adını taşıyan Etnik Sentetik toplaması, topluluğun tüm zamanlarından seçilmiş sekiz parçayı içeriyor. Repertuvar, Sami, Ece ve Umut tarafından yapılmış; wav formatındaki eski kayıtlar iyileştirilerek plak mastırına aktarılmış. Bu plak sadece 500 adet basıldı.

muratbeser@muratbeser.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM