Aşık Veysel ölümünün 49. yılında mezarı başında anıldı

Aşık Veysel ölümünün 49. yılında mezarı başında anıldı

Ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 49’uncu yıl dönümünde doğum yeri olan Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde mezarı başında anıldı.

Aşık Veysel ölümünün 49. yılında mezarı başında anıldı

Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 49’uncu yıl dönümünde, Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyündeki mezarı başında anıldı.

“DEDEM BİR DERYAYDI”

Şarkışla Kaymakamlığı koordinesinde gerçekleşen programda ilk olarak Sivrialan Köyü Muhtarı Hüseyin Keçeci ile Aşık Veysel’in ailesi adına torunu Burak Keçeci birer konuşma yaptı. Keçeci, “Dedemi 49’uncu ölüm yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. Dedem bir deryaydı. Bu deryanın içerisinde vatan, insan sevgisi, birlik beraberliği, doğa sevgisi ve çalışkanlığı vardı. Yaşamı boyunca türkülerinde gelecek kuşaklara bu temel kavramları aktarmış ve öğütlerde bulunmuştur. Bu öğütler ışığında dostları onu asla unutmayacak ve kalbinde yaşatacaktır” diye konuştu.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Veysel’in geleceğe yönelik güzel eserler bıraktığını söyledi. Medeniyetimizin özünde aşk ve sevgi olduğunu vurgulayan Ayhan, “Bu toprakların mayasında sevgi vardır, bu mayaya hizmet edenler hiçbir zaman unutulmazlar. İşte biz de dostları olarak O’nu unutmadık, unutmayacağız. Bin yıl boyunca bu topraklara hizmet etmiş ebedi ve ezeli Türk yurdu olmasına katkı sağlamış büyüklerimizi anmak bizim vazifemizdir” dedi.

UNESCO 2023 YILINI AŞIK VEYSEL YILI İLAN ETTİ

UNESCO’nun 2023 yılını ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan ettiğini ifade eden Vali Ayhan, “Ozanlık geleneğinin en güçlü temsilcisi sadece Sivas’ta değil ülkemizde değil evrensel olarak dünyada bilinirliği olan UNESCO tarafından da dikkate alınmış ve Aşık Veysel yılı ilan edilmesine karar kılmıştır. Aşıklık geleneğinin son büyük temsilcileri arasında yer alan Aşık Veysel’in vefatının 50’nci yıl dönümü olan 2023 tarihi, UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri programındadır” diye konuştu.


“O’NUN SÖZLERİ, FİKİRLERİ BİZ İDARECİLERE REHBERDİR”

Ozanlığın en büyük üstadı olan Veysel’i her zaman örnek aldıklarını anımsatan Vali Salih Ayhan, “O’nun sözleri, fikirleri, düşünceleri biz idarecilere rehberdir. O, sevgi dediği, birlik dediği, beraberlik dediği, toprak sevgisi dediği, vatan sevgisi dediği, Cumhuriyet dediği fikirlerini ve düşüncelerini bizlere aktardı, biz idarecilere ışık oldu. Biz de inşallah onun fikirlerini daha çok sahipleneceğiz ve daha çok bir araya geleceğiz. Bu topraklara, bu diyarlara, Anadolu’ya daha çok hizmet edeceğiz” dedi.

Şarkışla Kaymakamı Gökhan Dolaş ile Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da söz alarak ünlü ozanın evrensel mesajlar verdiğini belirtip, Aşık Veysel’i rahmetle andıklarını ifade etti.

Ünlü ozanın mezarına çiçekler bırakılmasının ardından Aşık Veysel Müzesini gezen Vali Ayhan, CHP Milletvekili Karasu ve beraberindekiler, Aşık Veysel’in eserlerini seslendiren Sanatçı Mustafa Özarslan’a eşlik etti. Program, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selçuk Göldere’nin Aşık Veysel’in türkülerini anlatan gösterisi ile son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM