AnTiYap ile Özbekistan

AnTiYap ile Özbekistan

 Cumhuriyeti Arasında Kültürel İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Özbekistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kültürel ve sanatsal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla,  Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği (AnTiYap) ile, yaratıcı işbirliği kurarak, oyun yazarları, yönetmenler, sanatçılar, oyuncular ile personelin hizmet ve deneyimlerini paylaşmak ve  işbirliği içinde üst düzey yerli ve yabancı sahne yapımları oluşturmak ve uluslararası festivallere katılım sağlamak ve tarafların tiyatro alanındaki etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanan protokolü AnTiYap adına başkan Ali Nihat Yavşan, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür Heyeti adına Surkhandarya Bölgesi, Çocuk Tiyatrosu Direktörü Berdimuratova Olmakhon Elmurzaevna imzaladı.

Kültürel anlaşmada; Özbekistan ile Türkiye arasında tiyatro sanatı ve yaratıcı alanlarda işbirliğinin kurulması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Türk yönetmeni tarafından Özbekistan’da, Özbek yönetmeni tarafından Türkiye’de ulusal dramaturjiden oyunlar sahnelenmesi, festivaller, ustalık sınıfları, oyun yazarları, yönetmenler, sanatçılar, aktörler için yaratıcı toplantılar düzenlenmesi, yaratıcı personelin -oyun yazarları, yönetmenler, sanatçılar, aktörler- eğitimi konusunda ortak projeler geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Anlaşma için düzenlenen törene AnTiYap Başkanı, Tiyatro Pembe Kurbağa Sanat Yönetmeni Ali Nihat Yavşan ile Yönetim Kurulu üyesi, Özgür Tiyatro Sanat Yönetmeni Turgay Ön, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür heyeti adına Surkhandarya Bölgesi Çocuk Tiyatrosu Direktörü Berdimuratova Olmakhon Elmurzaevna,  Semerkant bölgesi Kattakurgon Drama Tiyatrosu Yönetmeni Tugalov Botir Bakhromovich, Kattakurgon Dram Tiyatrosu Baş Rejisörü Yakubov Kutlimurod Boltaboevich ile Korakalpok Kukla Tiyatrosu Direktörü Mametaliev Usmonaddin Khazzadinovich katıldı. 

Ali Nihat Yavşan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Tiyatro çok katmanlı bir sanat, her iki ülkenin geleneklerinden gelen farklı kültürel katmanlar var.  Tiyatro ile ülkelerin kendi geleneklerinden geçmişten bugüne, bugünden geleceğe taşıyacakları değerlerle birlikte çıkaracağımız sanatsal ürünlerin çok daha nitelikli olacağını düşünüyoruz. Sanatın evrensel dilini kullanarak sanatın devrimci, birleştirici gücü ile özünde var olan kültürel yakınlığımız daha da gelişecektir. İki taraf da bu anlaşmayla oluşacak olan sanatsal alışverişin heyecanını yaşıyor.

Biz Tiyatro Pembe Kurbağa olarak 39 yıldır yaptığımız çocuk tiyatrosunun farklı bir kanaldan beslenecek olmasını da heyecanla karşılıyoruz.  Çocuk tiyatrosunda masallara dayanan bir yanımız var, bu yanımızın, biraz da Özbek masallarından besleneceğini düşünüyoruz.  Bu beslenmenin, genelde ülkemizdeki çocuk tiyatrosuna, özelde de kurumumuzun tiyatro anlayışına çok farklı bir deneyim olarak yansıyacağına inanıyoruz.”

İmza töreninin ardından Ali Nihat Yavşan’a Özbek kaftanı giydirildi.

Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği (AnTiYap) 2.Turgay Yıldız Çocuk Oyunu Yazma Yarışması Düzenliyor             

Bu yıl 2. si düzenlenecek Turgay Yıldız Çocuk Oyunu Yazma Yarışması için başvurular başladı. Yarışmanın Seçici Kurulu’nda Prof. Dr. Üstün Dökmen – Psikolog, eğitimci, yazar, Prof. Dr. Nurhan Tekerek – İstanbul Topkapı Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim üyesi, Gülşen Karakadıoğlu – Dramaturg, Yazar, Eleştirmen, Figen Çakmakoğlu – Yazar, Dil Derneği Genel Yazmanı, Naci Aslan – Oluşum Drama Enstitüsü Drama Eğitimcisi yer alıyor.   

Son başvuru tarihi 21 Ocak 2024 olan yarışmaya başvurular www.antiyap.org .tr ve yarisma@antiyap.org.tr  e-posta adreslerinden yapılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM