Altın Portakal çok iddialı

Altın Portakal çok iddialı

Bu yıl 58. kez düzenlenecek olan Antalya Film Festivali başladı. Antalyalıların dünya festivallerinden ödüllü filmlere ilgisi büyük. Festivalin yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve sanat yönetmeni Başak Emre’yle konuştuk.

Altın Portakal çok iddialı

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali 2 Ekim’de Antalyalıların büyük ilgisiyle başladı. Biletleri çıktıktan yedi saat sonra tükenen ve ek seansların koyulduğu festivalde açılış töreninde Erol Evgin de bir konser verdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı festival bu yıl oldukça iddialı. Geçen yıl festival koronavirüs salgını gölgesinde, sınırlı katılımla, sadece yarışma filmlerinin gösterimleriyle yapılmıştı. Bu yıla ise iyi hazırlanılmış. Festivalde dünyanın önemli festivallerinden ödülle dönen filmlerin yanı sıra Türkiye’de ilk gösterimlerini yapacak yerli filmler bulunuyor. Festival 9 Ekim’e kadar sürecek.

Altın Portakal’ı festivalin yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve sanat yönetmeni Başak Emre ile değerlendirdik. İlk olarak geçen yılla karşılaştırma yapan Boyacıoğlu, “Geçen yıl bizim için sıkıntılı bir dönemdi” diyerek şöyle devam etti: “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek hastanede Covid tedavisi görmekteydi. Bir yandan festival için çalışırken öte yandan sürekli kulağımız hastaneden gelecek haberlerdeydi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da açık hava gösterimlerimiz sürecek. AKM’deki Aspendos Salonu’nda da gösterimlerimizi yapacağız.”

 ÖDÜLLÜ FİLMLER

İzleyicinin bu yılki festivalde neler göreceğini ise Başak Emre anlattı. Emre, ödüllü filmleri şöyle sıraladı: “Bu yıl Özel Gösterimler bölümümüzde Cannes’da Jüri Büyük Ödülü alan Asghar Farhadi imzalı “Kahraman”, Ryûsuke Hamaguchi’nin En İyi Senaryo ve FIPRESCI ödüllerini kazanan filmi “Drive My Car”, Altın Palmiye için yarışan Mia Hansen-Love’ın yönettiği “Bergman Adası” ile Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a layık görülen Audrey Diwan imzalı “Kürtaj” / Happening filmleri açık havada izleyicilerle buluşacak.”

 YENİ BİR BÖLÜM

Altın Portakal’ın önemli etkinliklerinden olan Antalya Film Forum bu yıl da çevrimiçi yapılacak. Başak Emre, “Beş kategoride projeler sektörün önemli isimlerinden oluşan jüriler tarafından değerlendirilecek” diyerek, etkinlikleri anlattı: “Bu yıl Forum+ etkinlikleri festivalin yeni bölümlerinden biri. Zoom üzerinden düzenlenecek bu etkinliklerde ApostLab ile ‘Ortak Yapımlarda Post-Prodüksiyon Sürecini Yönetmek’ atölyesi, Ed Guiney ile ‘Başarılı Bir Dizi Nasıl Yaratılır’ konulu konuşma, EAVE ve Kültür İçin Alan işbirliğiyle Alvaro Vega’nın vereceği ‘Pazarlama ve İzleyici Kitlesi Oluşturma’ eğitimi, Olivia Hetreed ile ‘Edebi Eserleri Perdeye Uyarlama’ konulu Ustalık Sınıfı, Levent Öztürk ile “Renk Düzenleme Atölyesi” ve Arda Aktaş ile ‘Film Pazarlamasında Afiş Tasarımı’ atölyesi gerçekleşecek. Üçüncü yılındaki Altın Portakal Sinema Okulu da 250 üniversite öğrencisinin katılacağı sinema profesyonelleri tarafından verilecek çevrimiçi derslerle devam edecek ve her gün saat 14.00’te festivalin YouTube sayfasından yayımlanacak keyifli söyleşiler yapılacak.”

Geçen yıl kadınların 14 ödül alması sonrası “Kadınlar festivale damga vurdu” yorumları yapılmıştı. Ancak kadın sinemacılardan bazıları da artık bu tür ifadelerin zamanın ruhunun gerisinde kaldığını dile getiriyor. Konu hakkında Boyacıoğlu, öncelikle sadece sinema alanında değil, tüm yaşamda cinsiyet eşitliğini sorgulamak gerektiğini vurguladı ve “Geçen yıl kadın sinemacıların ödüllere ağırlığını koyması bizi de çok mutlu etti” dedi.

Bu yılki festivalde özellikle Türk filmleri arasında kadın yönetmenlerin sayısı oldukça az. Boyacıoğlu bunun nedenini şöyle anlattı: “Bu yıl ulusal uzun metraj yarışmasına başvuran 44 filmden sadece üçü kadın yönetmenlere aitti. Nazlı Elif Durlu’nun ilk filmi ‘Zuhal’ yarışmaya seçildi. Dileğimiz daha fazla kadın sinemacının film üretmesi. Öte yandan festivalin Forum bölümüne seçilen 26 projede 10 kadın yönetmen ve 20 kadın yapımcının yer alması son derece sevindirici.”

Uluslararası Yarışmada ise bu yıl beş kadın yönetmen görüyoruz. Başak Emre hem ulusal hem de uluslararası yarışmalar hakkında oldukça iddialı: “Son yılların en güçlü yarışmalarını yaptığımızı düşünüyoruz” dedi. Emre, Antalya Altın Portakal Film Festivali, toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen 5050×2020 Taahhüdünü Türkiye’de ilk imzalayan festivallerden biri. Bu nedenle festival yalnız çalışanları arasında değil -ki çalışanların yüzde 80’i kadınlardan oluşuyor- seçilen filmlerden jürilerin oluşumuna her alanda cinsiyet eşitliğini amaçlıyor. 2021’de Uluslararası Yarışma jürisine bir kadın sinemacının başkanlık etmesini hedefliyorduk. Dorota Kedzierzawska gibi kariyeri boyunca yarattığı güçlü kadın karakterlerle dünyanın dört bir yanından insanlara ilham vermiş bir ismin jüri başkanlığını üstlenmesi bizi ayrıca sevindirdi” diye konuştu.

‘DOĞRUDAN SALDIRAMAYANLAR…’

Festival jürisi açıklandığında, özellikle sosyal medyada müzisyen Gaye Su Akyol’un jüriliğine yönelik eleştiriler yapılmıştı. Konu hakkında Boyacıoğlu şunları söyledi: “Bu ülkede insanlar tanımadıkları kişiler hakkında hiçbir araştırma yapmadan eleştiriler yazmayı bir marifet sanıyorlar. Gaye Su Akyol, Ferzan Özpetek’in yönettiği ‘İstanbul Kırmızısı’ filminin ve ‘Dip’ adlı dijital platform dizisinin müziklerini yapmış, ayrıca Ümit Ünal’ın yönettiği ‘Sofra Sırları’ filminde ve ‘Aşk Aldatır’ adlı TV dizisinde şarkıları kullanılmış bir sanatçı. Festivale doğrudan saldırmayı göze alamayanlar, jüri üyelerini eleştiriyorlar. Ayrıca ulusal uzun metraj yarışmasında En İyi Müzik dalında bir ödül var. Dolayısıyla jüride bir müzisyen üyenin olmasından doğal bir şey olamaz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM