”al tavandan belleri’

”al tavandan belleri’

PAZAR’LIK
torunları-yeğenleri-kuzenleri falan derken bissürü herif bugün halen giresun’da yaşamaktadır, ”al tavandan belleri” adlı türküyü yaratan ol ulu şahsın..
üstelik çoğuyla somut dostluğunuz da var iken, elle tutulur gözle görülür bi gerçeklik günlük yaşamınızdayken yani, ordu türküsü olarak kayıtlıdır bu eser, trt repertuarında?
nasıl olur? olmuş işte!
****
”ayez hanım” diye bildiğimiz, yalan yanlış söylediğimiz bi diğer türkü de sanırım aynı hesaptır.. kerkük türküsü olarak görünmektedir repertuarda..
bazen evde minik yağmur’umun bağlamasını (evet, kızımın bağlaması var, kıh kıh) tıngırdatırım.. yeteneklerimin köreldiğini görür üzülürüm, idmansızlıktan elimin yavaşladığını anlar yerin dibine girerim, ama bi biçimde kopmam, bizim ”telli kuran”dan..
geçen sabah, nerden aklıma düştüyse bunu da çalıp söylüyordum evde.. ve pek ender olabilen bi ruh haliyle, iliklerime değin duyarak; ”ne ayez’i la, ez hanım hitabı bu resmen” diye fırladım sazı bırakıp, yine kızımın kütüphanesine..
ez neyin kısaltması olabilir? ez ile başlayan kadın isimlerini aradım sözlükte.. efendime söyliyim, var idi bikaç tane, ezhar, ezra falan filan.. beğenmedim.. ezra isimli bi gıza aşık olunmaz, anneannem sağ olsa buna izin vermez gibi düşünceler geçti gafamdan..
sonra sonra, sayfaları çevirdikçe, biraz daha emin olur gibi oldum;
-”buldum ula buldum, ezo yahu bu gızın adı” diye diye sevindim.. o zaman kerkük türküsü de diğildir muhtemelen dedim kendi kendime.. ve yeni bi hisle bi daha çaldım, defalarca söyledim;
-”ay ez hanım ez hanım / çık eyvanda gez hanım / aziz misafir gelmiş / şeker şerbet ez hanım”..
****
eyvan idi, ezo idi derken göynüme iyice bi anadolu türküsü gibi gelse de, trt kerkük sahtekarlığı ile daha fazla asabımı bozmamak üçün konuyu kapattım beynimde..
öyle üst düzey bi melodik yapısı yoktu türkünün.. ama her yalın anadolu ezgisi gibi çoksesli hale getirilmeye uygundu.. kendimce bişiler denedim, kendimce korolar hayal ettim, düzenlemeler-çeşitlemeler yaptım, fena da olmuyordu hani.. bu, türkülerimizin erişilmez sadeliği sayesinde idi..
ama ”aziz misafir” ifadesi???????
işte orada bittim.. işte orada durun..
****
kahkahalar attım ilkin.. yaa biz bunu nasıl fark edemedik fikret’le, bunun gırgırını nasıl yapamadık vaktiyle?? aziz misafir ha!!!!!!! muhteşem bişi ulannnn!!!!
camları açtım açtım kapadım..
caddeyi dolandım dolandım döndüm..
****
sonra hüzün bastı içimi..
bi insanın aziz misafiri kim olabilir? illa ezo hanım olacak diğil ya? elbette, ozanımızın birazdan koynuna alacağı ezo yengemiz de azizdir, sevdiceğinle aşna fişne eylemek de kutsal bişidir ama, biraz farklı düşünmek de gerekmez mi bazen?
misal.. şimdi kapı çalsa.. babam gelse.. ölmemiş meğer.. aziz misafir odur evimizde..
misal.. baksam balkona.. fikret oturuyo.. ölmemiş meğer.. aziz misafir odur evimizde..
ne diyim ki başka?
****
(elbette benim de kendime göre bi ez hanım’ım var.. o da az aziz diğildir, az gavurun gızı diğildir, susunuz)
****
sevgili kardeşlerim,
pazar pazar azmayınız.. aziz misafirinize; ”yazma ucu çevirme / saçın yana devirme / ben senin hayranınam / yüzün benden çevirme” deyiniz.. mümkünse şeker şerbet eziniz.. ikram ediniz.. o dilleri yeyiniz..
hepinize sağlıklı günler diliyorum..
önce Allah’a, sonra türk hekimlerine emanet olunuz..
dr gürsel ötker
giresun ünv. tıp fakültesi kardiyoloji ve yürek aluğu bölüm başkanı
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM