AİLE

AİLE

Kıymetli Okurlarım,
Büyük bi şevk ve onurla başkanı bulunduğum Can Akengin Bilgi Yurdu Derneği’nin bileşenlerinden Türk Halk Müziği Koromuz, 10 Haziran Cuma gecesi Tarihi Millet Bahçesi’nde Giresun Türkülerinden oluşan bi dinleti verdi.
Anlatılmaz bi geceydi. O güzelliği yazacak kalem daha üretilmedi. Denemeyeceğim.
Ve 13 Haziran Pazartesi akşamı, dernek merkezimizde, koromuzdaki sevgili yol arkadaşlarımla bi değerlendirme toplantısı için buluştuk. Aşağıda, o toplantıda yaptığım konuşmaya yer vereceğim.
O konuşma ki, nice mevzulara açıklık getirecektir.
İzninizle…
***
Sevgili Arkadaşlarım,
Takdir edersiniz ki, şu yaşıma gelene değin pek çok grubun içinde yer aldım. Kiminin başında, kiminin kıyısında-köşesinde… Örnek vermem gerekirse; Çarşı Grubu’ndan tutun da Çağdaş Müzik Merkezi’ne kadar, Ulus Gazetesi yazı ailesinden tutun da Ülker Gıda personelliğine kadar… Ama ömr-ü hayatımda sizin kadar birbirine bağlı, sizin kadar aile olmuş bi topluluk görmedim. Daha ne isteyebilirim ki, Allah gönlüme göre verdi işte.
Sizlerle şu zamana kadar 2 adet konser gerçekleştirdik. Birincisi kapalı salondaydı. Boş koltuk yoktu. Gayet başarılı bi program yaptınız. Sahne ciddiyetinin ne olduğunu sizlerden, şehrimizdeki diğer koroların dinletilerini de görüp kıyasladıktan sonra, öğrenmiş bulundum. Bu anlamda da teşekkür ederim.
Geçtiğimiz gece ise şehrimizde adeta bi tarih yazdınız. Millet Bahçemizde yer yerinden oynadı. Mekâna ait bilmem kaçyüz sandalye tamamen dolduğu gibi, yerlere oturanlar, çimenlere oturanlar, korkuluklara oturanlar, çevre esnaftan sandalye alanlar, araçlarından seyyar koltuk getirenler derken, sayı saymanın gereği bile kalmadı.
Gecemize gelen insanlardan ve özellikle gurbette yaşayıp canlı yayından takip eden hemşerilerimizden gelen tepkiler gözlerimi yaşarttı. Bilerek ve isteyerek yaşattığımız geçmiş, o günleri bilen herkesi duygulandırdı. Meşalelerle yaptığımız ”güvey atma türküsü” ritüeli ise benzersizdi. En son baktığımızda, o görüntülerin izlenme sayısı 5000’i aşmıştı. Bunlar bu civarda daha önce ulaşılmış başarılar diğildir. Hepimize kutlu olsun!
***
Sevenlerimizden gecemize dair bazı eleştiriler aldık. İnanın bunların hiçbiri yergi diğildi. Birincisi sahnedeki korist sayımıza az dendi, ikincisi giysi uyumsuzluğu vurgulandı, üçüncüsü söylenen türkü sayısı yetersiz bulundu.
Oysa 26 türkü söylenmişti. Yeterliydi. Korist sayısının azlığı ve sahnede tek tip giysi giyilmemesi ise tamamen Koro Şefimiz Tan Türker kardeşimin seçimiydi. Salon konseri olmadığı için bu ”serbestlik” kararını vermişti. Açıkladım, ikna ettim dostlarımızı. Bilgi Yurdu Bölüm Başkanlarının kararlarına karışmadığımı da özellikle vurguladım herkese.
Arada art niyetli çatlak sesler de kulağıma gelmedi diğil! Ama sanatın sadece 1 dalıyla iştigal eden kurumlar bizimle fazla uğraşmasınlar. Hiç tavsiye etmem. Herkes kendisiyle ilgilensin. Bizim çok işimiz gücümüz var, uğraşamayız bu boş sözlerle.
Bencileyin, her birimimizin başına, o işi şehrimde en iyi yapan kişiyi rica etmişim, koymuşum. Onlar da lütfetmiş, beni kırmayıp gelmişler.
İşte müziğin başında Tan Türker var, Fotoğrafın başında Ömer Ermiş var, Belemit’in başında Orhan Sarımehmetoğlu var, Halkoyunlarının başında konservatuar mezunu bi kardeşim var… Bu sayede ben de derneğimizin işleyişine dair diğer detayları rahat rahat çözebilir olmuşum.
Anımsıyor musunuz, 2 buçuk sene önce yola ilk çıkarken hakkımızda söylenenleri? Yapamazlar, beceremezler, o kadar bölümü yürütemezler. Yahu ben daha en baştan beri, ne yapacağımı biliyordum ki zaten!
Şimdi gelin hep birlikte gülelim bu kompleks sahibi insanlara!
***
Bazı bilgiler vereyim, diğer detaylar dediğim nedir?
Mesela İzler Dergisi’ne her ay 4000 TL lazım. Yani her ay 200 dergi satmak zorundayız. 201. derginin parası bizim oluyor ancak… Çok şükür satıyoruz. Sorun yok. Mesela Belemit’in sadece çilek reçelini anlatayım. Daha 10 gün oldu-olmadı, şuana kadar ürünüydü-etiketiydi falan derken 7000 TL’lik fatura oluştu. Tamamı ödendi. Gıda Bölümünde de sorun yok.
Başka örnek vereyim; havalar biraz daha ısındığında, yine Millet Bahçesi’nde 45’lik Plak Geceleri ve Yeşilçam Nostalji Film Geceleri yapacağız. Bunları da ücretsiz sunmak niyetindeyiz, insanlar bizi görünce ”eyvah davetiye satmaya geldiler” dememeli.
Başka örnek vereyim; yeni sezonda Tiyatro, Resim vb. gibi dalları da ekleyeceğiz kurslarımıza. Başladık şimdiden çalışmalarına.
Başka örnek vereyim; Hilalspor’umuzu hayata geçirmeye çalışıyoruz. İstanbul’daki G.Saraylı dostlarımızla dirsek temasındayız. Hilalspor bambaşka bişey. Giresunspor‘un bile temeli… Öyle dandik bişey kuracak olsak, çoktan sahalardaydık…
Yani sevgili arkadaşlarım, Dernek Başkanı sıfatımla benim görev alanım bunlar… Tutup da misal Tan Hocam gibi bi pırlanta varken koroyu ben yönetecek diğilim yani!!!!!! Veya Ömer Ermiş gibi bi değer varken, tutup da fotoğraf kurslarını ben verecek diğilim yani!!!!
***
Hepinize çok teşekkür ediyorum.
Hepinizi çok seviyorum.
Daha çok işler başaracağız, hadi şimdi bi güzel dinlenin.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM