AFFERİN BE TEYZEE…

AFFERİN BE TEYZEE…

Değerli okurlarım, soru bu: Küçüklerin büyüklere aferin demesi uygun mudur?
Diyeceksiniz ki, şimdi bu soru nereden aklınıza geldi, Hocam? Aşağıdaki mektubu aldım ve izin alarak size sormaya karar verdim.
***
Hocam yeğenlerimin en küçük teyzesiyim. Beş tane yeğenim var ve onlarla iletişimimde dikkatimi çeken pek çok şey oluyor. Bu dikkatimi çeken şeyler üzerine düşünmeyi çok seviyorum. Bu hafta sonu 7 yaşındaki yeğenimin kalemini tamir ettiğim için ondan bir “Afferin be teyzee!” cümlesi duydum.
Biraz durduktan sonra, “Teyze geçen gün ablam (diğer yeğenim, 11yaşında) bana kendinden büyüklere aferin denilmez, dedi. Bizden büyüklere ‘aferin’ denilmez mi teyze,” diye sordu.
Bu aferin cümlesini benden çok küçük birinden duymak bana da garip hissettirse de biraz düşündükten sonra, denilebilir aslında teyzecim, diye yanıtladım. Ama daha sonra düşündüm kendi kendime, acaba denilebilir mi, diye.
Hala işin içinden çıkamadım Hocam. Çocuklara aferin diyebilirken biz çocuklardan aferin aldığımızda neden garip hissedilir? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Sevgiyle ve sağlıkla kalın Hocam, şimdiden teşekkür ederim.
***
Önce insanın tuhafına gidiyor, ama bir yandan da üzerinde düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Size sormak istedim. Siz ne diyorsunuz: bir küçüğünüz size “Aferin!” dese nasıl karşılar, ne hissedersiniz?
İlgilenip emek ve zaman verdiğiniz için teşekkür ederim. Selamlar, sevgiler
(Doğan Cüceloğlu / 28 Eylül 2019)
***
Değerli Doğan Cüceloğlu Dostları,
Doğan Cüceloğlu’nun yukarıda yer alan “bir küçüğünüz size “Aferin!” dese nasıl karşılar, ne hissedersiniz?” sorusuna cevaplarınızı buradan paylaşabilirseniz seviniriz.
Gönlümüz Doğan Hoca’nın hesabında sorgulayan, birbirini geliştiren paylaşımların ve etkileşimin artmasını istiyor. Bir sonraki (yarın) paylaşımımız Doğan Hoca’nın bu konuda yaptığı youtube videosuna ilişkin olacak.
Sevgilerimizle.
DC Ekibi
Bir 1 kişi, çocuk ve yazı görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM