70 Yıllık Özlem İzmir Şehir Tiyatrosu:

70 Yıllık Özlem İzmir Şehir Tiyatrosu:

Smyrna’dan İzmir’e Kentin Gündemi

Bu hafta 70 yıl sonra sahnelerini izleyicilere açan İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunu Sahne Direktörü/Oyuncu Ufuk Aşar ve Sanatçı Yönetim Kurulu Üyesi/Oyuncu Hatice Altan Evrensel gazetesine konuştu.

Smyrna’dan İzmir’e Kentin Gündemi programında bu hafta 70 yıl sonra sahnelerini izleyicilere açan İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunu Sahne Direktörü/Oyuncu Ufuk Aşar ve Sanatçı Yönetim Kurulu Üyesi/Oyuncu Hatice Altan ile konuştu.

İlk Azizname oyunuyla seyircilerle buluştuklarını söyleyen Sahne Direktörü/Oyuncu Ufuk Aşar, Tavşan Tavşanoğlu ve Mor Şalvar oyunlarını da sahnelediklerini anlattı. Seyircinin oyunlara ilgi gösterdiğini ifade eden Aşar, “Yeni kurulan bir tiyatro. İster istemez bürokratik işleyişin kavrayışı için bir süreç gerekiyordu. Ama şunu söylemek gerek mevcut mevzuatların sıkıntısını yaşıyoruz. Sanatsal anlamda özerk tiyatroyuz ama tiyatronun bu bürokrasiden sıyrılması gerektiğini bir kez daha gördük. Tiyatro özerk ve özgür olmalı” diye konuştu.

BÜROKRASİ OLDUĞU SÜRECE BASKI VE SANSÜR HER ZAMAN VAR OLACAK”

Baskı ve sansüre değinen Aşar, “Kurumsal tiyatroda bürokrasiye bağlı olduğu sürece baskı ve sansür kaçınılmaz bir şey. Özel tiyatrolar bunları kendi imkanlarıyla biraz olsun yırtabiliyorlar fakat orada da salon sıkıntısı, ödenek sıkıntısı oluyor. Bürokrasiden kurtulmadığı sürece kurumsal tiyatrolar bu baskı ve sansür meselesi her zaman var olacak. Ama en tehlikelisi otosansür. Daha kimse müdahale etmeden eserler seçilirken belli bir kaygı ve korkuyla otosansür uygulanıyor. Kurumsal tiyatrolar özerk olmadığı sürece bu hep olacaktır. Bu meselenin tek çözümü özerk olmaktır” dedi.

EN TEHLİKELİ DURUM OTOSANSÜR MESELESİ”

Sanatçı Yönetim Kurulu Üyesi/Oyuncu Hatice Altan ise, 23 Nisan’da prömiyeri yapılacak çocuk oyunu Robinson Dans Öğreniyor hakkında bilgi verdi. Sansür melesine ilişkin konuşan Altan, “Hayatımızın her anında görüyoruz. Çocuklar artık okulda bile ne yazacağını düşünüyor çünkü müdür ve öğretmenler tembih ediyor ve oradan öğreniyorlar. Dolayısıyla en tehlikeli durum otosansür meselesi” diye ekledi.

İzlemek için tıklayın:

 

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/459420/70-yillik-ozlem-izmir-sehir-tiyatrosu-smyrnadan-izmire-kentin-gundemi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM