58 yıllık destan yeniden sahnede: Keşanlı Ali’ye akademik dokunuş

58 yıllık destan yeniden sahnede: Keşanlı Ali’ye akademik dokunuş

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Sahne Sanatları Bölümü akademisyen ve öğrencileri, sahneledikleri ‘Keşanlı Ali Destanı’ ile ayakta alkışlanıyor. Prof. Dr. Ayşe Pınar Aras’ın yönetmenliğini yaptığı müzikal oyun GSF Gösteri Merkezi’nde haftada iki gün seyirci ile buluşuyor.

58 yıllık destan yeniden sahnede: Keşanlı Ali’ye akademik dokunuş

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Haldun Taner’in başyapıtlarından olan ve dünyanın birçok ülkesinde sahnelenen ‘Keşanlı Ali Destanı’ adlı oyun bu kez Atatürk Üniversitesi’nde sahneleniyor.

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Sahne Sanatları Bölümü akademisyen ve öğrencileri tarafından sahneye konulan ‘Keşanlı Ali Destanı’, tiyatroseverler tarafından ayakta alkışlanıyor. GSF Gösteri Merkezi’nde haftada iki gün seyirci ile buluşan oyun Öğretim Görevlisi Selim Cinisli’nin dekor, Bekir Beğen’in kostüm, Fatih Yarşi’nin ışık tasarımı ile izleyenleri adeta büyülüyor.

58 YIL SONRA YENİDEN ÖZGÜN MÜZİK YAPILDI

Atatürk Üniversitesi GSF Sahane Sanatları Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ayşe Pınar Aras’ın yönettiği oyunda, GSF Sahne Sanatları Bölümü’nde eğitim gören öğrenciler rol alıyor. Türk tiyatrosunun klasiklerinden olan ‘Keşanlı Ali’nin 1964 yılında Yalçın Tura tarafından bestelenen müzikleri de yenilendi. GSF Sahne Sanatları Bölümü öğretim görevlilerinden Orhan Kaplan, ‘Keşanlı Ali Destanı’ için 58 yıl sonra yeniden özgün müzik yaptı. GSF Müzik Bölümü öğretim üyesi Özer Akçay ve arkadaşları da canlı performansları ile sahnedeki oyunculara eşlik ediyor.

TÜRK TİYATROSUNUN  FENOMEN OYUNU

Birçok ülkede oynanarak, Türk tiyatro tarihinde bir fenomen hâline gelmiş ve hâlen güncelliğini koruyan ‘Keşanlı Ali Destanı’nda; Sineklidağ, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen, yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Keşanlı Ali, Çamur İhsan’ı öldürmekten hapse düşmüştür ve hapisten bir kahraman olarak çıkagelir. Ali’nin iki dramı vardır: Birincisi, suçsuzdur; ikincisi, aşık olduğu Zilha, Çamur İhsan’ın yeğenidir ve ona düşmanca davranmaktadır. Muhtar seçilen Ali, Sineklidağ’da yeni bir düzen oluşturur ama yüreğiyle beyni arasında ciddi çatışma yaşamaktadır. Şef olarak, toplumuna; insan olarak, duyduğu aşka sorumludur. Ali ‘Destan’ı kullanmaya karar vermiştir. Çünkü “Bu toplumda sessiz, sakin, efendi olursan her zaman dayak yer, ezilirsin. Ama terbiyesiz, güçlü, zalim, ne dediğini bilmeyen biri olursan, o zaman saygı görürsün”. Ali, hapiste bunu öğrenmiş ve yeni bir Ali’yi fark etmiştir.


“SÖMÜRÜ DÜZENİNE İRONİK BİR ELEŞTİRİ”

Oyunun yönetmeni Prof. Dr. Ayşe Pınar Aras, gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Prof. Dr. Aras 1950’lerde Türkiye’de tarım alanında makineleşmenin artmaya başlaması ile toprağa bağlı çalışan köylülerin işsizlik sorunu ortaya çıktığını anımsatarak ,”Bu durum zorunlu olarak iç göçleri doğurmuş ve köylerden büyük kentlere göçler başlamıştır. Kentlere yapılan bu göç, ‘gecekondulaşma’, ‘sınıf farklılıkları’ ve ‘çarpık düzen’ gibi toplumsal sorunları da beraberinde getirmiştir. Haldun Taner’in 1964 yılında yazdığı ve Çağdaş Türk Tiyatrosu’nun en iyi örnekleri arasında yer alan ‘Keşanlı Ali Destanı’ Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden göçen ve Sineklidağ adındaki bir gecekondu mahallesinde yaşayan insanların karşılaştığı sorunlara odaklanır. Oyunda Sineklidağ Mahallesi özelinden yola çıkılarak dönemin göç sorunsalına, göçün oluşturduğu çarpık yapılaşmaya ve sömürü düzeninin işleyiş mekanizmalarına ironik bir toplumsal eleştiri getirdik” diye konuştu.

“MAHALLE KAVRAMINI HATIRLATIYORUZ”

Yönetmen Yardımcısı Doç.Dr. Tamer Temel ise oyun kalabalık kadrosuyla koskoca bir gece kondu mahallesinin, ülkenin dört bir yanından büyük umutlarla göç eden insanlarını, çarpık bir düzen içerisindeki çaresiz çırpınışlarını gerek komik, gerek trajik sahnelerle anlattığını söyledi.

Doç. Dr. Temel, “Keşanlı Ali Destanı’ ile aynı zamanda Türk milletinin bir mekân olarak en büyük değerlerinden olan ancak unutulmaya yüz tutmuş olan mahalle kavramını da bir kez daha hatırlatıyoruz. Mahalledeki aşkları, dayanışmayı ve kavgayı, kimi zaman samimi kimi zaman sahte insan ilişkilerini, ortak bir kamusal olan mahallenin tüm yönlerini oyunda görmek mümkün” dedi.

Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü akademisyen ve öğrencilerini sahnelediği ‘Keşanlı Ali Destanı’, Anadolu’nun birçok şehrinde turne yaparak Üniversiteler Arası Tiyatro Festivali’ne de katılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM