58. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bu akşam kapanışını yapıyor

58. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bu akşam kapanışını yapıyor

Türkiye’nin en köklü film festivali Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 58’incisi bu akşam sona eriyor.

58. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bu akşam kapanışını yapıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen festival, Antalya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek Kapanış ve Ödül Töreni ile bitecek. Şevval Sam ve Yekta Kopan’ın sunuculuğunu yapacağı gecede Sam bir de konser verecek. Tören 20.00’de Halk Tv ekranından canlı yayımlanacak.

YILIN SÜRPRİZİ: DİYALOG

Festivalin Ulusal Yarışması, Antalya’da AKP yönetiminin sona ermesinin ardından üç senedir, kaldığı yerden büyük bir coşkuyla yapılıyor. Türk sinemasından yönetmenlerin ilk filmleri ya da deneyimli isimlerin yeni filmleri ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşuyor. Bu yönetmenlerin ilk filmlerinden biri de önceki gün gösterimini yapan “Diyalog” filmiydi. Bir parantez açalım: Yönetmen Ali Tansu Turhan ile filmin yapımcı ve senaristi Burcu Uğuz, bir ilke imza atarak Altın Portakal’da hem uzun hem de kısa metraj filmleriyle yarıştılar. Devam edelim: Turhan’ın ismini ilerleyen yıllarda çokça duyabiliriz. Dünkü basın toplantılarında gördüğümüz üzere anlaşılır cümlelerle, bilgi dolu ve dinleyene bir şeyler katan biçimde hem filmin hikâyesini anlattı hem de sorulan sorulara aynı şekilde mantıklı yanıtlar verdi. Filmi de bu bağlamda değerlendirmek gerekebilir. Turhan’ın “Bir tanışma hikâyesi” olarak tanımladığı film, adından da anlaşılacağı üzere incelikli diyaloglar üzerine, her kelimesi özenle yazılarak kurulmuş. (Senaryo: Ali Tansu Turhan, Burcu Uğuz, Fahri Güllüoğlu) Öyle ki izleyen çoğu kişinin kendisinden, ilişkisinden bir parça bulabileceği bir film: basın toplantısında 56 yaşındaki bir izleyicinin “Ben de aynı şeyleri düşünüyordum, bizi bize aktardığınız için teşekkür ederim” demesi ya da daha genç bir izleyicinin “Bütün gece oturup bu filmi düşündüm” demesi gibi… Sadece senaryosuyla değil, biçimiyle de tüm film boyunca izleyiciyi şaşırtmayı başarıyor Turhan. Belki de Türk sinemasının en uzun tek plan çekimi (32 dakika) filmi doruğa ulaştırıyor. Oyuncular Hare Sürel ve Ushan Çakır da kendi isimlerini taşıyan karakterlere hayat veriyor. Film, Hare ve Ushan’ın sadece sesini duyduğumuz bir yönetmenin (Funda Eryiğit), yeni çekeceği bir filmin oyuncu seçmeleriyle başlıyor. İki ismi de yönetmenle birlikte tanıyoruz, çekimlerin başlamasıyla birlikte iki ismin yakınlaşmasına tanık oluyoruz… “Diyalog”un bir üçlemenin ilk filmi olduğunu da dünkü basın toplantısında Turhan’dan öğrendik. Turhan toplantıda maddi imkânsızlıklara da değinerek filmi sekiz günde çektiklerini dile getirdi. Turhan, “Maddi imkânsızlıklar nedeniyle çekilemeyen filmlerin, çekilenlerden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bir film çekerken para sadece ufak bir yer tutmalı” diye konuştu.

‘KERR’ ÇOK İDDİALI

Festivalin en iyi filmlerinden birisi de Ulusal Yarışma’nın son gösteriminde önceki gün izleyiciyle buluştu: Kerr. Tayfun Pirselimoğlu’nun kendi romanından uyarladığı film; konusu, seyirciye soru üstüne soru sordurması, filmin ardından düşündürmesi ve düşünürken de kendi yanıtlarını buldurması açısından oldukça başarılı. Pirselimoğlu da zaten dünkü basın toplantısında amacını “Ben sorular sormakla mükellefim, cevaplar seyirciye aittir” sözleriyle anlattı. Filmin isminin Arapça “tekerrür” ve “tekrar” kelimelerinden geldiğini söyleyen Pirselimoğlu, “Benim bütün kitaplarım ve filmlerimde bu konu işlenir” dedi. Filmin başrolünde yer alan Erdem Şenocak, “şaşkın” bir karaktere can veriyor. Pirselimoğlu’yla iyi anlaştığı da belli oluyor.

Filmin konusu şöyle: Can, yaşlı babasının cenazesi için geldiği kasabada bir cinayete tanık olur. Can’ın oradaki varlığını umursamayan katil, sakince olay yerinden ayrılır. Başvurduğu polis, ifadesinin alınmasının ardından Can’ın kasabadan ayrılmasına izin vermez. Babasının tuhaf arkadaşlarıyla tanışan Can’ın kapana kısılıp kaldığı kasabada olağandışı şeyler yaşanmaya başlamıştır. Öte yandan kasabada kuduz köpekler nedeniyle karantina ilan edilmiştir…

PİRSELİMOĞLU’NDAN GENÇLERE TAVSİYELER

Öte yandan Pirselimoğlu’nun basın toplantısında Türk ve dünya sinemasının gidişatı üzerine sorulan soruya verdiği yanıtı da paylaşmakta fayda var. Pirselimoğlu şunları söylüyor: “Sinemanın gidişatı hakkında pesimistim. Yeni yönetmenler zihin olarak cesur olmalı. Bazı genç yönetmenlerin 80’lerin zihniyetiyle film yaptığını görmek beni üzüyor. Yeni jenerasyon elini korkak alıştırmamalı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM