5. Tiyatro Köprüsü Festivali, 12-21 Mayıs Tarihleri Arasında Gerçekleştirilecek

5. Tiyatro Köprüsü Festivali, 12-21 Mayıs Tarihleri Arasında Gerçekleştirilecek

Almanya’nın Hamburg kentindeki Mut Tiyatrosu tarafından, Hamburg Kültür Bakanlığının desteğiyle 12 – 21 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecek festivale Türkiye’den ve Almanya’dan toplam 7 grup katılacak.

HAMBURG

İlki 2018 yılında düzenlenen ve bu yıl 5. kez yapılacak olan Tiyatro Köprüsü Festivali, Perşembe (12 Mayıs) akşamı start alıyor.

Hamburg’un ilk çok kültürlü sahnesi olan Mut Tiyatrosu tarafından, Hamburg Kültür Bakanlığının desteğiyle düzenlenen festivale, Ankara’dan, İstanbul’dan ve Almanya’dan, dans, müzikal, mizah vb. gibi tiyatronun farklı dallarını sahneye koyan, toplam yedi tiyatro gösterisi izleyicilere sunulacak. 

Açılış Turan Vurgun’un (kanun) ve Apo Gülbeyaz’ın (perküsyon) müziğiyle

Festival, perşembe akşamı Hamburg kültür, sanat ve siyaset yaşamından çok sayıda davetlinin katılacağı açılışla başlayacak. Açılışta kanun üstadı Turan Vurgun ve perküsyon sanatçısı Apo Gülbeyaz sahne alarak, farklı kültürlerin müziklerinden derledikleri, kendilerine özgü, müzik sentezini davetlilere sunacaklar. 

Ardından komedyen Özgür Cebe sahne alacak.

Mahmut Canbay – Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni

Bu yıl kadın gruplar ve sanatçılar ağırlıkta

Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni ve festival organizatörü, Mahmut Canbay sadece beş yıllık geçmişine rağmen, Hamburg’un kültür takviminde önemli bir yer edinen ve tiyatroseverlerin büyük ilgi gösterdiği festivalin, bu yıl kadın sanatçı ağırlıklı olacağını söyledi. Canbay, “Önceki festivallerde de sahnelerimizi ağırlıkla kadın gruplara açmak için çabaladık. Ancak gerek vize sorunları ve son iki yıldaki korona pandemisi nedeniyle bunu istediğimiz gibi gerçekleştiremedik. İlk kez bu yılki festivalimizde kadın sanatçıların sayısı erkeklerden fazla olacak. Programımızda örneğin İstanbul’dan gelecek olan ve kadın üyelerden oluşan ‘Moria’ grubun müzikal gösterisi var. Ayrıca Hamburg’un en köklü Türkçe sahnesi Tiyatro İstasyon İletişim Serap Sadak rejisinde, Zeynep Kaçar’ın ‘Dış Ses’ eserini Fatma Kurt ve Nazmiye Acar ile sahneye koyacak” diye konuştu.

Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa ile atölye çalışması

Önceki festivallerde olduğu gibi bu yıl da gösterimlerin yanı sıra, programda, ilgi duyan herkese açık olan, atölye çalışmasının da, yer aldığı belirtildi. Canbay, atölye çalışma için branşında uluslararası bir otorite olan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa’yı kazandıklarını söyledi.

Kemal Kocatürk – Ben Orhan Veli

Kemal Kocatürk “Ben Orhan Veli” ile festivalde

Bir süredir Berlin’de yaşayan çok sayıda ödül sahibi ve Tiyatro Kumpanyası Berlin’in kurucusu Kemal Kocatürk festivalde, Müşfik Kenter’in anısına adadığı “Ben Orhan Veli” oyunuyla sahne alacak. Kendisine eşi Ayça Kocatürk piyanoda eşlik edecek. Kemal Kocatürk, 2018’den beri Tiyatro Köprüsü Festivaline farklı oyunlarıyla katılıyor.

Festival bilet fiyatlarının 10 – 13 avro arası olduğunu belirten Canbay, bilet rezervasyonunun ve festival hakkında geniş bilginin www.muttheater.de internet adresinden yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Festival Programı:

12.05.2022, Perşembe

Saat: 19:00

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Festivalin açılış galası

Turan Vurgun (kanun) ve Apo Gülbeyaz (perküsyon) Doğu Akdeniz, Balkan ve Kuzey Afrika, Hindistan müzik esintileriyle, davetlilere müziğin evrenselliğini örnekleyecek.

Saat: 19:30 Kabareci Özgür Cebe’nin “Özgürlük” konulu gösterisi.

Bilet: kapalı gişe

13.05.2022, Cuma

Saat: 19:00

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Ankara Tiyatro Fabrikası – Al! Bu Senin İşkencecin

Ankara Tiyatro Fabrikası: “Al! Bu Senin İşkencecin“

Yazan ve yöneten: Yılmaz Demiral 

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

14.05.2022, Cumartesi

Saat: 20:00 

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Tiyatro İstasyon İletişim – Dış Ses

Hamburg Tiyatro İstasyon İletişim: “Dış Ses”

Yazan: Zeynep Kaçar

Yöneten: Serap Sadak

Oyuncular: Fatma Kurt, Nazmiye Acar

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

15.05.2022, Pazar

“Demokrasi ve Özgürlük“ Paneli

Kuzey Almanya Alevi Toplumu ile işbirliği halinde düzenlenen “Demokrasi ve Özgürlük“ panelinin ön programı çerçevesinde kabareci Muhsin Omurca sahne alıyor.

Saat: 13:00

Yer: Alevitischer Stiftungssaal

Osterrade 20

21031 Hamburg

Bilet: giriş ücretsiz

19.05.2022, Perşembe

Saat: 13:00 – 16:00 arası

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa – Atölye çalışması

“Yaratıcı Beden ve Sahne Mevcudiyeti” Atölyesi

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa’nın “Yaratıcı Beden ve Sahne Mevcudiyeti” başlıklı interaktif atölye çalışması. 

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

20.05.2022, Cuma

Saat: 20:00 

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

“Ben Orhan Veli”

Yöneten ve oynayan: Kemal Kocatürk

Müzik: Ayça Kocatürk

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

21. 05.2022, Cumartesi

Saat: 19:30 

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Moria Müzik Grubu (İstanbul)

“Ümitli Şarkılar” – İstanbullu müzik grubu “Moria”.

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM