Yeni Metin Tiyatro Festivali 12 Başlıyor!

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12 Başlıyor!

GalataPerform tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen, Yeni Metin Tiyatro Festivali, 24 Kasım Cuma günü, Simon McBurney’nin Genel Sanat Yönetmeni olduğu dünyaca ünlü tiyatro Theatre Complicite’nin iklim kriziyle ilgili Can I Live (Yaşayabilir Miyim?) adlı dijital tiyatro oyununun gösterimiyle başlıyor.

Bu sene festival, uluslararası yapısının altını çizerek “Sınırlar Ötesi Tiyatro” kapsamında Türk yazar ve yönetmenlerle yurt dışından gelen sanatçıları buluşturduğu bir alan yaratıyor. Festival, yurt dışından katılan birçok oyun yazarı ve yönetmenin katılımıyla, söyleşiler, oyunlar, performanslar, atölyeler ve okuma tiyatroları aracılığıyla hem alanında yeni tartışmaların ve fikir alışverişlerinin kapısını aralıyor hem de uluslararası tiyatro sahnelerini birbirine bağlıyor.

GalataPerform’un 20. Yılını kutladığı festival kapsamında yer alan etkinlikler ağırlıklı olarak Beyoğlu ve Galata bölgesine odaklanıyor. Her sene Yeni Metin Atölyelerinden çıkan Yeni Yazarların Oyun Okumaları ve Söyleşileri bu sene de programın odağında yer alıyor.

Atölyeler kapsamında “Gerçek” temasıyla yazılan oyunlardan seçilen yazarların oyunlarının okumaları Beyoğlu’nun 6 sahnesinde; Asmalı Sahne, BeReZe Gösteri Evi, Tatavla Sahne, Bahçe Galata, Kumbaracı50 ve Taksim Ara Sahne’de yer alıyor. Bu sene ayrıca Beyoğlu ve Galata’nın sahneler ve festival kapsamında yer alan gösteri mekanları odağında GalataPerform’un Galata bölgesinde 2004-2012 yılları arasında gerçekleştirdiği Görünürlük Projesine öykünen bir haritası çıkarıldı. Festival haritasında ayrıca Kayıp Sahneler başlığı altında Beyoğlu’nun artık var olmayan sahnelerine bir gezi/sesli oyun gerçekleşecek.

The Jungle Full Stage San Francisco 2019 (c) Little Fang

Festivalin yönetmenleri arasında Mert Öner, Okan Urun, Yelda Baskın, Tuğba Sağlam, Elif Temuçin, Ayşe Draz, Tuğçe Tanış, Saim Güveloğlu, Noyan Ayturan, Can Sertaç Adalıer, İsmail Sağır var. Okuma, oyun ve performanslarda yer alan oyuncular arasında Nükhet Akkaya, Enginay Gültekin, Vecihi Ofluoğlu, Abdül Süsler, Neslihan Aker, Gülin Bakkaloğlu, Itır Karabulut, Ergün Metin, Firuze Engin, Erkan Uyanıksoy, İbrahim Can Sayan, Dilek Uluer, Can Yılmaz, Güneş Sayın, İlker Sami Kılıç, Tansu Biçer, Tülin Özen, Ceyda Akel, Çağdaş Tekin, Meriç Rakalar, Murat Kapu, Barış Gönenen, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ, Atakan Akarsu, Seçil Demircan, Adil Ömer Çetindağ, Arda Yeşillikçi, Elif Ongan Tekçe, Sedat Kalkavan, Bala Ataberk, Bedir Bedir, Defne Şener Günay, Doğuş Can Uzun, Okan Urun, Nergis Öztürk, Şirin Kılavuz Uşun, Aybar Taştekin, Gizem Güçlü, Hazal Uprak, Umur Berk Seven var.

Festival kapsamındaki uluslararası projeler arasında göçmenlik gerçeğini işleyen dünya çapında çok ses getirmiş The Jungle/Orman oyununun okuması, oyunu gerçekleştiren Good Chance Theatre ekibinin de katılımıyla programda yer alıyor. Nordik Fokus başlığı altında ise Norveç, İsveç ve Danimarka’dan gelen yazarların oyun okumaları, atölyeleri ve paneli gerçekleşiyor. Festivalde bu sene yer alan oyunlar arasında olan Fairfly oyununun gala gösterimi yazarı Joan Yago’nun katılımıyla Atlas 1948 Sahnesinde 28 Kasım 20.30’da gerçekleşecek.

Festivalin ücretli ve ücretsiz tüm etkinlikleri tiyatrolar.com ve galataperform.com ziyaret edilerek takip edilebilir.

Festival Takvimi:

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47