25. İstanbul Tiyatro Festivali, ‘Bu Zamanda Tiyatro’ sloganıyla devam ediyor

25. İstanbul Tiyatro Festivali, ‘Bu Zamanda Tiyatro’ sloganıyla devam ediyor

25. İstanbul Tiyatro Festivali, “Bu Zamanda Tiyatro” sloganıyla başladı. Bu zamanda sanata çok ihtiyacımız var. Benim gibi tiyatro tutkunlarının ise tiyatroya. Tiyatro sanatçıları için bu dönemde bir nefes olan festivalde birbirinden başarılı oyunlar sahneleniyor.

25. İstanbul Tiyatro Festivali, ‘Bu Zamanda Tiyatro’ sloganıyla devam ediyor

Yarım asırı geride bırakan festivalde bugünden itibaren hangi oyunlar sahnelenecek sizin için toparladık.

Öncelikle yaptığı tüm işleri takip ettiğim ve her oyunu başarıyla sahneye taşıyan Emrah Eren’in yönettiği “Irgat” adlı oyundan bahsedelim.

Irmak Bahçeci’nin yazdığı ve Emre Kınay’ın rol aldığı oyun, Macbeth’ten Romeo ve Juliet’e, On İkinci Gece’den Venedik Taciri’ne; Shakespeare oyunlarından alıntılarla tasarlanmış bir kolaj.

Oyunun yönetmeni Eren, “Irgat Shakespeare’in günümüze kalan tüm oyunları taranarak, sadece onun cümleleriyle yazıldı. Yazıldı demekten çekinsek de gerçek bu; bu hem bir Shakespeare kolajı hem de yepyeni bir hikâye” diyor ve ekliyor; “Türkiye’de geçen, Shakespeare’in hiç yazmadığı bir hikâye. Haddimize kafa tutarak büyük dehanın cümlelerine ve diline talip olup yeni, buralı bir karakterin başına gelenleri anlatma çabamızın sonucunda ortaya çıktı bu çalışma. Memleketinde sürüp giden çatışmalardan, ideolojik kavgaların kasıp kavurduğu üniversiteden, taşranın işsizliğinden, metropolün ağır işçiliğinden kurtulmayı becermiş bir işçi Irgat. Adı yok. Zaten bu oyunda kimsenin adı yok. Biz onları tanıyoruz, yüzlerini, seslerini, sözlerini, işlerini, hayatımızı nasıl kuşattıklarını biliyoruz” diyor.

“Irgat”, baştan aşağı yeni bir hikâye, daha önce karşılaşmadığınız bir adamın öyküsü. Kendisi bu coğrafyada, üstelik de bu coğrafyanın en kilit yerlerinde yaşamış bir adam. Ağzından çıkan her sözcükse büyük üstat Shakespeare’in. Yani kısaca Irgat, sadece Shakespeare’in kaleminden çıkanlarla ve Irgatça söylenen cümlelerle konuşuyor.

Eren, “Usta aktör Emre Kınay’la tanışlığımızın yirminci yılını bu oyunla kutlamaktan duyduğum mutluluğu ifade edemem. İyi ki çıktık bu yola, iyi ki yazdı Irmak, iyi ki anlatıyoruz bu hikâyeyi. Ben çekildim aradan artık, söz Irgat’ın ve seyircisinin” diyor.

“Irgat” 25 ve 26 Ekim’de saat 20.00’de Duru Sahne Ataşehir’de sahnelenecek.

‘YÜZLEŞME’ TÜM KADINLARIN HİKÂYESİ

Zehra İpşiroğlu’nun yazdığı ve Deniz Şengenç’in, Onur Gazdağ ile birlikte yönettiği Yüzleşme 27 Ekim’de saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Oyunda Arzum Gökçe, Başak Vural, Aylin Saraç rol alıyor. İpşiroğlu’nun kalemini çok severim. Herkesin kendinden bir şeyler bulacağı yazılar yazan İpşiroğlu bu sefer de gerçek hayat hikâyelerinden “Yüzleşme” ile tanıştırıyor bizi.

Haneye Tecavüz adlı belgesel romandan çıkıp gelen üç kadın karakterin kesişim kümesinde, toplumun ve sistemin ona verdiği eril gücü, hayatındaki tüm kadınlara karşı kâh açık açık kâh sinsi bir şekilde kullanan Dr. Mert yer alıyor. Yüzleşme, Mert’in eşi, kızı ve iş arkadaşı olan üç kadının; etraflarını saran ve kendi zihinlerine sokulan eril dilin farkına varıp, onunla yüzleşmelerinin hikâyesi aslında.

PROGRAM:

– Waterfloor Sanat Yönetmeni, Yazan ve Sahneleyen: Ali Salmi 30 Ekim- 20.00 Müze Gazhane

– Istırap Korosu BAM İstanbul 2 Kasım – 20.00 Alan Kadıköy

– Eşit Masallar Yazan: Müge Mor | Yöneten: Deniz Yeşil Mavi

6 Kasım – 11.30 Alan Kadıköy

– Oedipus Internationaal Theater Amsterdam (ITA)

6 Kasım – 14.00 Atlas 1948 Sineması

– Gabrıel’in Düşü Tiyatro DEA9 Kasım – 20.00 Alan Kadıköy

– Koleksiyoncu İkincikat & Civil Production

10 Kasım – 20.00 Profilo Kültür Merkezi Batı Sahne

– Vişne Bahçesi Kocaeli Şehir Tiyatroları

12 Kasım – 20.00 DasDas

– Mitolojik Hikâyeler I Tasarlayan ve Yazan: Ani Haddeler

13 Kasım – 11.00 YAPI KREDİ BOMONTİADA 4. KAT

– Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor Kadıköy Emek Tiyatrosu

15 Kasım – 20.00 Moda Sahnesi

– Medea Internationaal Theater Amsterdam (ITA)

17 Kasım 20.00 Zorlu Psm Turkcell Sahnesi

– Beni Sakın Yumruklardan Yazan: Ceren Ercan | Yöneten: Yelda Baskın

19 Kasım – 20.00 Alan Kadıköy

– Toz Yazan: Murat Mahmutyazıcıoğlu | Yöneten: Hira Tekindor

24 Kasım – 20.00 Alan Kadıköy

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM