Bahar Çuhadar yazdı: “Tiyatronun Sadık ve Tutkulu Seyircisi Leon Bey’e Veda”

Bahar Çuhadar yazdı: “Tiyatronun Sadık ve Tutkulu Seyircisi Leon Bey’e Veda”

İstanbullu avukat Leon Vasilyadis, 77 yaşında hayata veda etti. Ölüm haberini İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın sosyal medya hesaplarında gördük… İlk defa Şehir Tiyatrosu sayfalarından bir seyircinin vefat haberini alıyorduk. 1970’lerden beri tiyatronun en sadık ve tutkulu seyircisi olan Leon Bey’in tüm tiyatrocuların kalbinde özel bir yeri vardı…

Bahar Çuhadar’ın Hürriyet gazetesinde yayımlanan yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz:

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın sosyal medya hesabından önceki gün alışılmışın dışında bir Vefat paylaşımı yapıldı. Twitter’da bir gençlik fotoğrafı eşliğinde kaybından duyulan derin üzüntünün, içten ifadelerle duyurulduğu kişi bu kez bir Şehir Tiyatrosu oyuncusu ya da teknik emektarı değil, sadık bir seyircisiydi:

“İBB Şehir Tiyatroları sanatsever ve sadık bir seyircisini kaybetti. Her temsilimizi, davet ettiği dostlarının ve çevresindeki tiyatroseverlerin de biletini satın alarak izleyen Leon Vasilyadis’in vefatından, Şehir Tiyatroları ailesi olarak duyduğumuz üzüntüyü bildirmek isteriz.”

Tiyatronun sadık ve tutkulu seyircisi Leon Beye veda

Leon Vasilyadis’in gençlik hali.

Leon Vasilyadis, 77 yaşında bir İstanbulluydu. Avukattı. Ve kelimenin içini tamamen dolduracak şekilde bir Tiyatro tutkunuydu. 1970’lerden beri İstanbul’da önce şehir ve devlet tiyatrolarının, son yirmi senedir de bağımsız tiyatroların sadık bir seyircisiydi. İstanbul’daki tiyatro üretimini takip eden bir gazeteci ve eleştirmen olarak Leon Bey’le ayda en az bir oyunda karşılaşırdım. Şık kıyafetleri, ciddi yüz ifadesi, dikkat çekici yüzükleriyle her oyunda en ön sıradaki yerini alırdı. Yanında çoğu kez bir ya da birkaç arkadaşı, bilet alarak gelirdi. Oyunları sesli yorumlar yaparak izler, çıkışta ekiple olumlu-olumsuz görüşlerini muhakkak paylaşırdı.

ŞT’NİN İÇİNDEN BİRİYDİ

Leon Bey özellikle Şehir Tiyatroları’nın (ŞT) en tanınmış seyircisiydi, her kuşaktan oyuncu ve sahne teknisyeninin tanıdığı bir isimdi. Adeta ŞT ekibinin bir parçası olduğu halde davetiye beklemez, biletini ve prömiyer oyunuysa çiçeğini, tatlısını alır giderdi…

Vefat haberi, tüm ŞT ekibine mesajla iletilmiş. Ardından yukarıdaki tweet paylaşılmış. Bu vefa duygusunun ne kadar içten bir ihtiyaç olduğunu ŞT genel sanat yönetmeni Ayşegül İşsever’le konuşunca daha iyi anladım: “ŞT ailesi olarak evimize bu kadar değer veren bir insanın kaybı çok üzdü bizi. Kendisini 36 sene önce tanıdım. Hiçbir oyunu kaçırmazdı, dostlarını da getirirdi. En önden seyrederdi. 2015’te yönetmelikle ilgili değişiklik gündeme geldiğinde yaptığımız yürüyüşlerde de yanımızdaydı. Tiyatronun içindeki bütün sıkıntıları takip eder, destek verirdi. Çok vefalı ve sadık bir seyircimizi kaybettik. Prömiyerlerimizde, galalarımızda şimdi bir eksiğiz.”

TÜM ZAMANLARIN İZLEYİCİSİYDİ

Oyuncu Serdar Orçin onu ‘zamansız bir izleyici’ olarak tanımlıyor: “İnanamıyorum gittiğine çünkü o, tiyatroya girdiğimde benden önce vardı seyirci olarak, benden sonra da hep var olmaya devam edecek gibi geliyordu. Tüm zamanların izleyicisiydi. Çok zarif ve donanımlı bir izleyiciydi. İzlemediği oyun, takip etmediği oyuncu olamazdı. Bazı oyunları 10 defa, 15 defa izlerdi.”

İÇİNDE ATEŞİ TAŞIYAN SEYİRCİ

ŞT eski sanat yönetmeni, oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu 90’lardan beri tanıdığı Leon Bey’i ‘içinde ateşi taşıyan bir seyirci’ olarak tarif ediyor: “Tiyatroya böylesine büyük aşkla bağlı olduğu için kendimi şanslı saymıştım onu izlerken. Evet, o bizi izlemeye geliyordu, ben de onu izlemeye bayılıyordum. Adeta tiyatronun kronolojisini tutardı ezberinde.”

– Oyuncu ve akademisyen Aslı Yılmaz hem eski komşusu hem de seyircisi olan Leon Bey’i gülümseyerek anlatıyor: “Sahnede oyun oynarken bir yandan da hayat hikâyemi dinlerdim, beni izlerken yanındakilere çocukluğumu anlatırdı çünkü. Yabancılaşırdım bir an. Yanında kimse yoksa da nidalarıyla izlerdi. Çok özel bir kişilikti…”

– Kendisi de tanınan seyircilerden olan Baysan Pamay, Leon Bey ile seneler önce Tekel Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde tanışmış: “Oyun sırasında en önde oturmuş, yanındaki arkadaşıyla sesli konuşuyordu, ikaz etmiştim. Sonra baktım bütün tiyatrocular onun konuşmasına alışkınlarmış. ‘Elbisesi şöyle, ayakkabı olmamış’ falan diye yorumlar yapardı. Muzırdı. İki koltuk alır, birine kendisi oturur, diğerine sevdiği birisi olmazsa kürkünü koyardı.”

– Oyuncu Ozan Ayhan, Leon Bey ile kariyerinin başlangıcında tanıştığını anlatıyor: “Biz oyuncular Leon Bey’le kariyerimizin başladığı gün tanışırız. Çünkü İstanbul’da bir oyun varsa Leon Bey ilgi çekici personasıyla seyirciler arasındadır. 60’ların ışıltılı tiyatro yıllarından ışınlanmışçasına bir hali vardı. Son derece şık, sofistike giyinirdi. İnandığı tiyatro seyirciliğini, hatta belki de inandığı tiyatroyu küçük bir baloncuk içinde seyirci koltuğunda yaşatırdı.”

İSMİ KOLTUKTA YAŞIYOR

Leon Bey Beyoğlu’nun bağımsız tiyatrolarından Tatavla Sahne’nin ilk destekçilerindendi. Tatavla Sahne’den Eraslan Sağlam, Leon Bey’in tiyatroyla kurduğu ilişkiyi ‘devrimci ve dinamik’ olarak tanımlıyor: “Sahnemize hemen destekçi olmayı kabul eden, yıllık destek bedelini biz hatırlatmadan getiren, her yıl zam yaparak desteğini aktaran biriydi. Oyunları birkaç defa izler, fikirlerini paylaşır, oyun ve cast önerisi yapardı. Tiyatronun varoluş biçimine müdahil olan biriydi.”

Leon Vasilyadis 77 yaşındaydı. Hukukçuydu. Zarif bir İstanbul beyefendisiydi. Ateşini içinde taşıyan donanımlı bir seyirciydi. Yazar ve yönetmen Özen Yula’nın deyişiyle “tiyatroyu da pırlanta yüzükleri kadar seviyordu.”

18 Mayıs Çarşamba günü Aya Triada Kilisesi’nden uğurlandı. Kiliseyi dolduran kalabalığın yarısı, tiyatroculardı…

Tiyatronun sadık ve tutkulu seyircisi Leon Beye veda
‘BİZİ HEP İZLEYECEKSİN’

Tatavla Sahnesi, destekçileri Vasilyadis’i şu sözlerle uğurladı: “Kulis sohbetlerimizi, bizi izlerken koltuğundan bizimle oynayışını, repliklerimize eşlik edişini unutmayacağız. (…) Bak o koltuk hâlâ sana ait ve sen bizi hep izliyor olacaksın…”

BAHAR ÇUHADAR

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/tiyatronun-sadik-ve-tutkulu-seyircisi-leon-beye-veda-42066475

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve kararlı bir şekilde hareket etme isteğiniz yüksek olabilir. Fakat aceleci davranmaktan kaçınmalısınız, çünkü ani kararlar almak zararlı olabilir. Bugün duygusal anlamda da kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz, bu nedenle empatiye ve iletişime önem vermek faydalı olacaktır. İş ve kariyer hayatınızda ise liderlik özelliklerinizi ön plana çıkarabilir ve proje yönetiminde başarılı olabilirsiniz. Sağlık açısından ise bedensel aktivitelere yönelmeniz, enerjinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinizi daha şanslı ve enerjik hissedeceksiniz. Etrafınızdaki insanlarla iletişiminiz güçlenecek ve yeni ilişkiler kurma fırsatı bulacaksınız. İş hayatında ise projelerinizde ilerleme kaydedebilir ve yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Sağlık konusunda ise daha dikkatli olmakta fayda var, beslenmenize özen göstermeyi unutmayın. Keyifli bir gün sizi bekliyor olabilir. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve içsel dengenizi korumak için zaman ayırmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Kendinize özel bir zaman ve mekan yaratın, içsel huzurunuzu sağlayacak aktivitelere yönelebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde düzenleyerek daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirmek için spor veya meditasyon gibi faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak sizi daha dengeli ve huzurlu hissettirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz oldukça yüksek olabilir ve kendinizi daha parlak, karizmatik ve lider ruhlu hissedebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atabilir, yaratıcılığınızı en üst seviyede kullanabilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmalı ve kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise daha anlayışlı, sabırlı ve sevgi dolu davranarak, sorunları kolayca çözebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün başkalarıyla iletişiminizde daha anlayışlı ve uzlaşmacı olma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Özellikle iş ortamında işbirliği yapmanız gereken durumlarda sabırlı ve anlayışlı olmanız başarı şansınızı artırabilir. Kendinizi ifade etmekten kaçınmadan, açık ve net bir iletişim kurmaya çalışın. İçsel denge ve uyumunuza dikkat etmek, size gün içinde olumlu enerji katacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcunu etkileyen enerjiler iş ve kariyer konularında önemli gelişmeler getirebilir. Kendinizi ifade etme fırsatlarına sahip olabileceğiniz bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak projelerinizi ilerletebilir veya yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, sabırsızlık ve aceleci davranmamaktır. İşlerinizi planlı bir şekilde ilerletmek ve detaylara dikkat etmek size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde de iletişime ve anlayışa önem vermeniz gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle uyum içinde olmaya özen gösterin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı daha fazla içe kapanık bir şekilde yaşayabilirsiniz. İçsel dünyanızda derin düşüncelere dalabilir, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu durum, çevrenizdekilerle iletişiminizin biraz zor olmasına neden olabilir. Ancak kendi içsel deneyimlerinizden de önemli dersler çıkarabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sağlam adımlarla ilerlemeyi ve hedeflerinize odaklanmayı sürdürmelisiniz. Duygusal konularda sabırlı olmak ve mantıklı kararlar almak önemli olacaktır. Ekip çalışmalarında liderlik yeteneklerinizi ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengelemek ve içsel bir huzur bulmak da bugün size iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM