27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde “Söz, Ustalarda”…

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde “Söz, Ustalarda”…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın tiyatroyu ve sanatı hayatlarının merkezine alan ve bir ömür tiyatroya gönül vermiş ustaları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için kamera karşısına geçti.

Ayla Algan, Zihni Göktay, Esin Eden, Gökhan Mete, Mazlum Kiper, Suphi Tekniker, Naşit Özcan, Emin And, Betül Arım, Sevtap Çapan, Binnur Şerbetçioğlu, Funda Postacı, Hakan Altıner, Mert Asutay; İstanbul Şehir Tiyatroları’nda geçen yıllarından, unutamadıkları anılarına, ustalarından ustalıklarına uzanan uzun sanat yolculuklarını kamera karşısında anlattılar. 

İBB Şehir Tiyatroları sanatçılarıyla yapılan röportajların tam kayıtlarına tiyatromuzun Youtube hesabından ulaşılabilir.

Sanatçılarımızdan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için birer mesaj vermelerini istedik. Usta sanatçılarımızın verdiği mesajlar:

Ayla Algan: 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 2010 yılında kaybettiğimiz tiyatromuzun duayen isimlerinden Beklan Algan’a ve tiyatromuzun kurucusu Muhsin Ertuğrul’a bir mektup yazdığını söyleyen Ayla Algan, “Bugünümüz çok iyi. Dünya’dan çok iyiyiz tiyatroda.” diyor. Özellikle salgın döneminde tiyatroların perde açmasından çok mutlu olduğunu söyleyen Algan, mektubunda “Yolunda her şey… Bu durumda şube bile açıyoruz” dediğini ifade ediyor. Algan, tiyatroyu şöyle tarif ediyor: “Tiyatro bir yaşam öyküsü. Bir şairin gün düşlemesi…”

Zihni Göktay: Bütün seyircilerimiz ve tiyatroyla ilgilenen sanatsever halkımızı kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tiyatro gününün daha güzel günlerde; terörsüz, afetsiz, geçim gürlüğü içinde kutlanmasını istiyorum.

Esin Eden: Tiyatroya gidin. Tiyatro ayakta durmalı. Çünkü tiyatro birçok sanat dalını bulunduran, insanlara umut aşılayan çok güzel bir sanat. Yalnız oyuncu açısından değil, seyirci açısından da bence çok önemli bir sanat. Sahnede canlı oynanan bir oyunu seyretmek ve oradan iyi ya da kötü bir takım izlenimler edinmek çok önemli.

Oyuncu olmuş olmaktan çok mutluyum. Oyuncu arkadaşları tanımış olmaktan çok mutluyum. 

Bütün seyircilerimizin, oyuncularımızın, yapımcılarımızın, yazarlarımızın, 27 Mart Tiyatro Günü’nü kutlarım. 

Gökhan Mete: Dünya literatüründe en zor iş madencilik, ikincisi tiyatroculuk. Tiyatro zor meslektir, ne olursa olsun o sahneye çıkacaksın. Tiyatro bu yüzden kutsal bir iştir.

Bilinçli olarak bu zor mesleği yapanların kazandıkları analarının ak sütü gibi helal olsun. Tüm oyuncu arkadaşların yolu açık olsun, ayaklarına taş değmesin.

Mazlum Kiper: Hepimiz aslında oyuncuyuz, oynuyoruz. Hayat bir oyundan ibaret. Tiyatroyla bunu daha da derinleştiriyoruz, güzelleştiriyoruz. Mesela Shakespeare’in Othello’su. Shakespeare Londra’da yaşıyor, öğrendikleriyle bir dünya kuruyor. Tiyatro böyle bir şey.

Naşit Özcan: İnsanoğlu var olduğundan beri tiyatro var. Dünya bir sahneyse, biz de oyuncularız. Hepimizin bir hikâyesi var. Biz o hikâyeyi tiyatro oyunu gibi oynarız. 27 Mart Dünya Tiyatro günümüz hepimize kutlu ve mutlu olsun. 

Emin And: Ben her şeyimi tiyatroya borçluyum. Her şeyin başı sevgidir. Şimdi herkes birbirinden ayrışıyor. Bunu birleştirecek olan sanattır, sanatçıdır. Birbirimizi sevelim, sayalım.

Suphi Tekniker: Savaşsız, barış içinde bir dünya; çocukların, kadınların ölmediği, insanların ölmediği bir dünya; emperyalizmin küçük devletleri ezmediği bir dünya diliyorum. Barış içinde tiyatro, sanatla geçen bir ömür diliyorum. Dünya Tiyatro Günü insanlığa kutlu olsun.

Funda Postacı: 27 Mart, tiyatro emekçilerinin, tüm tiyatroseverlerin bayramı. Daha çok sahnemiz olması, daha çok seyirciyle buluşmak dileğiyle. Perdelerimiz hiç kapanmasın. 27 Mart Dünya Tiyatro Günümüz kutlu olsun.

Betül Arım: Tiyatronun değerinin ve öneminin, gerçekten onun ekmek gibi, hava gibi; bizim için, toplum için vazgeçilmez olduğunun, çocuklarımızla büyüklerimizle birlikte sosyalleşebileceğimiz bir alan olduğunun farkına varmalıyız.

Tiyatroyu çok daha geniş kitlelere sevdirmek için kendimize sormalıyız. Ben ne yapabilirim?

Biz bu soruyu sorduğumuzda tiyatro bambaşka bir yere gelecek. Hepimizin orda eğlendiği, sohbet ettiği, öğrendiğimiz bir kültür ve sanat yuvası haline gelecek. 

Sevtap Çapan: Tiyatroyu sevin. Bizim sevdiğimiz gibi, anladığımız gibi anlayan insanların çoğalmasını temenni ediyorum. Çünkü sanat, özellikle tiyatro gerçekten herkesin yapabileceği bir iş değil. Çok kolay zannediliyor, ama kolay değil. Bilimsel boyutu var bu işin. 

Tiyatro, sanat dijital ortamda yapılamıyor. Bunu küresel salgın döneminde her birimiz öğrendik. O sıcak temasın yarattığı atmosfer çok kıymetli. Tiyatroyu sevin, tiyatroya gelin demek istiyorum.

Hakan Altıner: İnsan var oldukça, dünyanın en eski sanat dallarından biri olan ve aynı şekilde insanların ruh sağlığı için vazgeçilmez bir öğe olan tiyatro, perdesini açmaya devam edecektir. Benim içten temennim odur ki bizlerde olduğu gibi, bizden sonraki kuşaklar da aynı sevgiyle bu yoldan yürüsünler. 

Binnur Şerbetçioğlu: Zamanımızı yazarlar, çizerler, aydınlar olarak çok iyi gözlemlememiz gerekiyor. Çok iyi anlamamız gerekiyor ki anlatabilelim.

Oyunculara, sanatçılara düşen görev çok gözlemlemek, anlatabilmek ve aktarabilmektir. İnşallah bu günleri çok iyi aktarabiliriz ki yarınımıza ışık olalım.

Hepimizin Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun. Umutlara sarılalım ama gerçeğe dönüşsün.

Mert Asutay: Sanki bir miktar kar var burda. O karı bir metin olarak düşünün. Oyuncu, yönetmen onu sıkıyor ve bir kar topu yapıyor.  Fırlatıyor şöyle yere. Seyirci katıldığı zaman üstüne, bu bir çığa dönüşüyor. 

O duygu bütünlüğünü, aşık olduğum halde ne sinemada yaşayabiliyorum, ne resimde yaşayabiliyorum.

Tiyatro karşılıklı canlı iletişimle yapılabildiği için, bu canlılığı hiç kaybetmeyelim, çünkü çok can kaybettik bu pandemide. Hiç olmazsa bu canı birlikte üfleyelim hayata.

Nice Dünya Tiyatrolar Günü’nde hastalıksız, savaşsız, barış içinde yeni duygu yoğunluklarına yelken açalım. 

İzlemek içn tıklayın: https://www.youtube.com/c/%C5%9EehirTiyatrolar%C4%B11914/videos
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM