2022 ASSITEJ Uluslararası ve Ulusal Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Mesajları

2022 ASSITEJ Uluslararası ve Ulusal Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Mesajları

2022 ASSITEJ Uluslararası Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Bildirisi

Dünya Tiyatro Günü, ASSITEJ’in yıllık takviminde hayati bir eşiği imler. Ve ASSITEJ bu günde herkesi “Bir çocuğu tiyatroya götürmeye” teşvik eder. Bu davet aslında çocuk ve gençlerin olabildiğince çok sanat deneyimi edinebilmeleri için yetişkinlere sorumluluklarını hatırlatan bir çağrıdır.

Bir çocuğu tiyatroya götürmek; canlı performans, fikirler, duygular ve insan-insana ilişkiler ile yeniden bağ kurarken aynı zamanda çocuk ve gençlerin kültür, sanat ve kendini ifade etme haklarını da savunmak demektir. Çocuk ve gençleri dinlemek son derece önemlidir. Fakat bundan daha da önemlisi onları duymak ve değişime yönelik gereksinimlerini kabul etmektir.

ASSITEJ Manifestosu’nda belirttiğimiz gibi bizler: Tüm ülkelerin Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 13. ve 31. maddelerine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmek için çok daha fazlasını yapması gerektiğine inanıyoruz.

Bu inancımız; içinde bulunduğumuz pandemi süreci, dünyanın pek çok ülkesinde sürmekte olan çatışmaların yol açtığı krizler ve her çocuğun sürdürülebilir, güvenli ve sağlıklı bir dünyada yaşayabilmesi için aciliyet teşkil eden adalet ve fırsat eşitliği sorunlarının gölgesinde özellikle geçerlidir. Sanat ve kültür, bizler toplumlarımız için daha iyi koşullar yaratmak için eyleme geçerken vazgeçilmezlerimizdir. Çünkü çocuk ve gençlerimiz için -ve onlarla birlikte- kurmak istediğimiz dünyayı ancak sanat ve kültür yoluyla düşleyebiliriz.

Hayal gücünün korkuya galip gelebilmesi için canlı performans ve tiyatroya en çok şimdi ihtiyacımız var.

Çocuk ve gençler için tiyatro ve performans üreten sanatçılar, tam da bugün cesaret ve haklılıklarını kuşanıp dünyanın her yerinde çocuk ve gençlere rahat bir nefes alıp katarsis yaşayabilecekleri, içlerindeki sevinci ifade edebilecekleri alanlar açabilirler.

Böylesi yaratıcı ve dirençli üretimlere, bu türden bir adanmışlığa daha önce tanık olduk. Ve her bir üyemizin çalışmalarından örneklere baktığımızda en küçük yaştaki çocuklardan genç yetişkinlere uzanan bir yelpazede tiyatro ve performans sergilemeye devam etme inatlarının bir nebze dahi azalmamış olduğunu görerek günbegün daha da güçlenen bir topluluk haline geldiğimizi anlıyoruz.

Karar vericiler yerlerinde doğrulup olanları yeni yeni fark ederlerken çocuk ve gençler sosyalleşme, özgüven ve umut kaybının etkilerini zihinsel sağlıklarını derinden etkileyecek ölçüde hissetmeye başladılar bile.

İşte bu nedenle genç seyircilerimiz ve katılımcılarımız; onlara açılımlar, daha geniş bakış açıları, imkansızda gizli olanaklar, eğlence, merak, güzellik ve duygulanımlar sağlayacak araçlara, yani sanat, kültür, tiyatro ve performansa; kargaşa içindeki bir dünyaya anlam kazandıran, insanlığın birbiriyle olan bağlarını bize yeniden hatırlatan bu temel deneyimlere bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar.

Sue Giles
Uluslararası ASSITEJ Başkanı

Mesajın orijinalini http://www.assitej-international.org/…/sue-giles-ams…/ adresinden görüntüleyebilirsiniz.

Not: Uluslararası ASSITEJ tarafından paylaşılan videoyu izlemek için tıklayın:

 

Assitej Türkiye Merkezi 20 Mart Uluslararası Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Mesajı

Assitej Türkiye Merkezi, 20 Mart Uluslararası Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü’ne özel bir video yayımladı. Video ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

“ASSITEJ Türkiye Merkezi olarak Avcılar Belediyesi öncülüğünde, YK üyelerimizden İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi sorumlusu Sn. Deniz Yeşil Mavi’nin değerli katkılarıyla İstanbul’da ilk kez tiyatroyla tanışan çocuklardan duygu ve düşüncelerini resim ile kağıda dökmelerini istedik.

Çocuk seyircilerin gözünden tiyatroyu anlatan 20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü video kolajımızı hazırlayan Sn. İlker Yasin Keskin’e ve YK üyelerimizden, BAÜ Konservatuar Müdürü Doç. Dr. Bülent Sezgin’e teşekkür ederiz.”

Videoyu izlemek için tıklayın: 

“]

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM