Elif Sanchez’den Birleştiren ‘Ayrılık ’

Elif Sanchez’den Birleştiren ‘Ayrılık ’

Başarılı müzisyen Elif Sanchez’in “biyografi” olarak nitelendirdiği, kendi adını taşıyan yeni albümü geçen aylarda yayımlandı. Albümünü “40 dakikalık bir biyografi” olarak nitelendiren sanatçıyla bir araya geldik.

Elif Sanchez’den Birleştiren ‘Ayrılık ’

Elif Sanchez, müzisyen bir aileden gelen, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı lise bölümünden “Üstün Başarı Ödülü” ile mezun olan ve ardından ABD’deki Berklee College of Music’i bitiren bir sanatçı. Uzun yıllardır sürdürdüğü başarılı sahne hayatından sonra kendi adını taşıyan ilk albümünü geçen aylarda Pasion Turca etiketiyle yayımladı. 9 eserden oluşan ilk albümde Türk halk müziği, klasik müzik ve caz harmanlanıyor. “Ay Oğlan Yiğit misin”, “Almanı Attım Xarala”, “Bağlamam Perde Perde” gibi Anadolu ve Azerbaycan türkülerini yorumlayan Elif Sanchez’in bir de İspanyolca yorumu var. Albümünü “40 dakikalık bir biyografi” olarak nitelendiren sanatçıyla bir araya geldik.

Fotoğraflar: Kurtuluş Arı

Kariyeri boyunca Cemal Reşit Rey, Aya İrini Müzesi, Yerebatan Sarnıcı gibi önemli mekânların yanı sıra yurtdışında da konserler veren ve caz kulüplerinin bir nevi aranan yüzü diyebileceğimiz Elif Sanchez, zaman zaman tekliler yayımlıyordu. Ancak albüm yeni geldi. “Geç kalınmış bir albüm mü” sorusunu sanatçı, “Çok meşgul, sürekli koşuşturmalı bir hayatım olduğu için hem fırsat bulamadım hem de çok fazla eksikliğini hissetmiyordum. Ama yıllardır sürekli üretince, artık bir meyve vermek istedim” diye yanıtladı. Elif Sanchez bir albümle artık kendisini Türkiye’ye tanıtmak istemiş, şöyle anlattı: “Ben müziğe hayatımı verdim. Beni iki kişi dinlerken de aynı şevkle müziği yapıyordum. Benim kim olduğumu anlatmak istedik. Bunu single ile yapamazdık. Dinlenme kaygım yok ama beş kişi de dinliyorsa onların hayatına dokunmak isterim.”

“BENİM GİBİ YALIN…”

“Biyografi gibi bir albüm” nitelendirmesi albüm fikriyle birlikte ortaya çıkmamış, “Yolda gelişti” diyen Elif Sanchez, “İlk olarak böyle fikir yoktu kafamızda. Sadece beni ne tanımlar diye düşünerek başladık. Ama sonra gerçekten biyografi gibi oldu. Ben sürekli türkü söylenen ve çalınan bir evde büyüdüm. Türkülere sevgim de o yüzden. Çok küçük yaşta klasik eğitimi almaya başladım, sonra caza yöneldim. Amerika’ya gittim, orada uzun süre caz okudum. Sonra bütün bunları birleştirdim; hayatıma Latin kültürü, İspanyolca girdi, birçok kültür girdi çıktı. Hepsi bugünkü Elif’i yarattı” diye özetliyor yaşamını. Albüm bir “hücum kayıt”. Yani stüdyoya girilip, kaydedilip çıkılmış. “Beni bu noktada da iyi tanımlıyor” diye konuşan sanatçı, “Ben çok sade, düz ve transparan bir insanım. Hiç komplike bir tarafım yoktur, ne düşünüyorsam söylerim, yüzümden de belli olur ne hissettiğim. O yüzden benim gibi yalın bir albüm olduğunu düşünüyorum” diye özetliyor.

KARİYERİN BAŞLANGICI…

Klasik müziğe başlayınca türkülerle olan ilişkisini kesmesi gerekmiş, ancak evde sürekli türkü söylendiği için oldukça zorlanmış. Lisede ise caza yönelmiş. “Çok özgür bir müzik. Doğaçlama konsepti bana çok cazip geldi” diyen sanatçı, ardından caz vokal dersleri almaya başlamış. Sanchez, ailesinin “ancak burs alırsan gidebilirsin” dediği Berklee Koleji’ne ilk denemesinde yeterli bursu alamadığı için gidemeyince hemen pes etmemiş. Ertesi yıl tekrar denediğindeyse bu kez başarmış, tam 10 yıl önce. Berklee’ye girişi caz obua bölümünden olurken, şarkıcı olarak dikkat çekmesinin ilginç bir hikâyesi var: “Berklee’de her yıl bir Ortadoğu festivali yapılır. Her yıl bir ya da iki ülke seçilir. 2014 yılında İran/Azerbaycan festivali yaptılar. Ama okulda o zaman sadece bir Azerbaycanlı piyanist vardı. Onun piyano çalmasını, bir kişinin de şarkı söylemesini istiyorlardı. Bir arkadaşım da ben evde kendi kendime Azerbaycan türküleri söylediğim için ‘Elif var, çok güzel türküler söylüyor’ diye beni önermiş. Bana ulaştılar, ‘Ayrılık’ı istediler, tamam dedim sorun yok, hepimizin bildiği bir türkü geldi diye düşündüm. O konsere çıktım, binlerce kişi karşısında çok heyecanlıydım, gözlerimi kapadım, söyledim. Bir anda salon koptu. Hiç beklemediğim bir karşılık aldım. Sonra sahneden indim, sahne arkası doldu taştı. Sonra bir anda herkes beni konserlere, festivallere şarkı söylemeye çağırdı. O şekilde de kariyerim başladı.”

Sahnede söylediği “Ayrılık” hayatının dönüm noktası olmuş. Eşiyle o konser sonrası tanışmış. Sonrasında bestecilik okuyan bir arkadaşının “Ayrılık”a yaptığı aranjman için şarkıyı tekrar söylemesiyle 14 Grammy ödülü sahibi Javier Límon’un dikkatini çekmiş. Ufak bir grupla Límon’un öncülüğünde albüm çıkarmışlar, televizyonlara çıkmışlar… Sanchez, gülerek “Ayrılık beni herkesle birleştirdi” diyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve kararlı bir şekilde hareket etme isteğiniz yüksek olabilir. Fakat aceleci davranmaktan kaçınmalısınız, çünkü ani kararlar almak zararlı olabilir. Bugün duygusal anlamda da kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz, bu nedenle empatiye ve iletişime önem vermek faydalı olacaktır. İş ve kariyer hayatınızda ise liderlik özelliklerinizi ön plana çıkarabilir ve proje yönetiminde başarılı olabilirsiniz. Sağlık açısından ise bedensel aktivitelere yönelmeniz, enerjinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinizi daha şanslı ve enerjik hissedeceksiniz. Etrafınızdaki insanlarla iletişiminiz güçlenecek ve yeni ilişkiler kurma fırsatı bulacaksınız. İş hayatında ise projelerinizde ilerleme kaydedebilir ve yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Sağlık konusunda ise daha dikkatli olmakta fayda var, beslenmenize özen göstermeyi unutmayın. Keyifli bir gün sizi bekliyor olabilir. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve içsel dengenizi korumak için zaman ayırmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Kendinize özel bir zaman ve mekan yaratın, içsel huzurunuzu sağlayacak aktivitelere yönelebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde düzenleyerek daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirmek için spor veya meditasyon gibi faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak sizi daha dengeli ve huzurlu hissettirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz oldukça yüksek olabilir ve kendinizi daha parlak, karizmatik ve lider ruhlu hissedebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atabilir, yaratıcılığınızı en üst seviyede kullanabilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmalı ve kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise daha anlayışlı, sabırlı ve sevgi dolu davranarak, sorunları kolayca çözebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün başkalarıyla iletişiminizde daha anlayışlı ve uzlaşmacı olma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Özellikle iş ortamında işbirliği yapmanız gereken durumlarda sabırlı ve anlayışlı olmanız başarı şansınızı artırabilir. Kendinizi ifade etmekten kaçınmadan, açık ve net bir iletişim kurmaya çalışın. İçsel denge ve uyumunuza dikkat etmek, size gün içinde olumlu enerji katacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcunu etkileyen enerjiler iş ve kariyer konularında önemli gelişmeler getirebilir. Kendinizi ifade etme fırsatlarına sahip olabileceğiniz bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak projelerinizi ilerletebilir veya yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, sabırsızlık ve aceleci davranmamaktır. İşlerinizi planlı bir şekilde ilerletmek ve detaylara dikkat etmek size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde de iletişime ve anlayışa önem vermeniz gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle uyum içinde olmaya özen gösterin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı daha fazla içe kapanık bir şekilde yaşayabilirsiniz. İçsel dünyanızda derin düşüncelere dalabilir, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu durum, çevrenizdekilerle iletişiminizin biraz zor olmasına neden olabilir. Ancak kendi içsel deneyimlerinizden de önemli dersler çıkarabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sağlam adımlarla ilerlemeyi ve hedeflerinize odaklanmayı sürdürmelisiniz. Duygusal konularda sabırlı olmak ve mantıklı kararlar almak önemli olacaktır. Ekip çalışmalarında liderlik yeteneklerinizi ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengelemek ve içsel bir huzur bulmak da bugün size iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM