18. Kıbrıs Tiyatro Festivali 2 Eylül’de Başlıyor

18. Kıbrıs Tiyatro Festivali 2 Eylül’de Başlıyor

18. Kıbrıs Tiyatro Festivali, 2 Eylül Cuma günü başlıyor. 7 farklı oyunun sahneleneceği festivalde, İstanbul Şehir Tiyatroları, İzmir Şehir Tiyatroları, Dostlar Tiyatrosu, Antilogos Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan oyunlar yer alacak.

18. Kıbrıs Tiyatro Festivali,  23 Eylül’e kadar sürecek.

Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından düzenlenen 18. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin tanıtım etkinliği dün akşam Lefkoşa Grand Pasha Hotel’de gerçekleştirildi.

LTB’den verilen bilgiye göre, 7 farklı oyunun sahneleneceği festivalde, İstanbul Şehir Tiyatroları, İzmir Şehir Tiyatroları, Dostlar Tiyatrosu, Antilogos Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan oyunlar yer alacak.

Oyunlar bu yıl Lefkoşa’da Arabahmet bölgesinde yer alan Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde (eski Mısırlızade Sineması) sahnelenecek.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı etkinlikte yaptığı konuşmada, pandemi süreci ve sonrasında da tüm koşulları zorlayarak çalışmalar yapan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Orkestrası’ndaki herkese teşekkür etti.

Pandemi koşulları nedeni ile festivalin olmadığı 2 yıl boyunca tiyatroya hasret kaldıklarını ve özlediklerini ifade eden Harmancı, festival ile özlemin biteceğine işaret etti.

Mehmet Harmancı, şunları söyledi:

“Tiyatro bize her zamanki gibi yine ihtiyaç duyduğumuz nefes olmaya, bu yolda ışık tutmaya devam edecek. Çünkü; tiyatro politiktir, duygudaşlıktır, beraber daha iyi bir varoluş tahayyül edebilmektir. Savaşlara, zorunlu göçlere, açlığa, yoksulluğa, her türlü zulme, haksızlığa, ayrımcılığa, tahakküme karşı toplumsal, insani ve içten bir başkaldırıdır tiyatro. İki yıl aradan sonra, açılsın perdeler. Hep beraber gülelim, ağlayalım, eleştirelim, yüzleşelim, düşünelim, hayal edelim, barışalım… Ve birbirimizden aldığımız destekle beraber yürüyelim.”  

Harmancı, bir uçak biletinin dahi astronomik seviyelere ulaştığı bu dönemde Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin kolay olmayan şartlarda gerçekleştirildiğini, bu noktada da kardeş şehirler İstanbul ve İzmir’in tam manası ile kardeşliklerini gördüklerini belirtti.

Harmancı, “Bu kadim şehrin son 10 yıldır gelişmekte olan yeri, doğduğu yer olan Lefkoşa Surlariçi’dir. Yıllar önce terk edilen yere olan geriye dönüş görüyoruz ve Lefkoşa doğduğu yerde hayat bulmaya devam ediyor. Bandabuliya Sahnesi ile şehrin kalbinde bir tiyatro sahnesi eklemiştik. Şimdi Kıbrıs Tiyatro Festivali de sahnesini de Surlariçi’ne taşıyor. Sevgili Rauf Denktaş’ın destekleri ile Kıbrıs Tiyatro Festivali bu yıl Arabahmet’te, tarihimizde yeri olan eski Mısırlızade Sinaması’nda sahnelenecek. Katkıları için tüm sponsorlarımıza teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Tiyatro Festivali Komite Başkanı Kıymet Karabiber de, pandemi dolayısı ile tüm dünyada olduğu gibi ülkede de tiyatroların kapanmak durumunda kaldığını ifade etti.

Karabiber, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kurulduğu tarihten itibaren ilk kez 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde kapalı kaldığını anımsatarak, “Tozlandı sahneler, açılmadı perdeler, küflenmedi kostümler, unutuldu replikler” diyerek, tiyatroların bu duruma maddi manevi direnmeye çalıştığına işaret etti.

Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin prömiyerine 1 hafta kala iptal olduğunu, bunun da kendilerini derinden üzdüğünü ifade eden Karabiber, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Nefes almak bahtiyarlıktır, yaşamak için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir hava… Korkularımız bitmedi ruhumuz travmalarından arınmadı. Sorunlar bitmedi ama yıkıcı olay karşısında yine ilk insanın güdüsüyle sanatla direnmek iyileşmek için yine sanata sarılmak gerektiğini düşünüyoruz.

Her şeye rağmen insanlığın nefes alma sahası olan tiyatro ile seyircimize soluk aldırmak bahtiyarlığı için festivalimizi 2 yıl sonra yapıyoruz.”

Konuşmaların ardından festival sponsorlarına teşekkür plaketleri sunuldu. Platin Sponsor Arabahmet Bölgesi Geliştirme Şirketi, Konaklama Sponsoru Grand Pasha Nicosia, Salon Sponsoru Rauf Denktaş Üniversitesi, Gümüş Sponsorlar Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatifi Ltd, SIBA, Pro Temizlik, wideline, Medya Sponsoru Capital FM ve İç Transfer Sponsoru Northern Travel yetkililerine plaketlerini LTB Başkanı Mehmet Harmancı takdim etti.

Açılış Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu’ndan

18. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde perde 2 Eylül akşamı Dostlar Tiyatrosu’nun “Şahdamarım” oyunu ile açılacak. Usta isim Genco Erkal’in “Şahdamarım” oyunu 3 Eylül akşamı da sahnelenecek.

6 Eylül’de İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan “Yaftalı Tabut” oyunu, 8 Eylül akşamı da yine İstanbul Şehir Tiyatroları’nın “Kutlama” oyunu sanatseverlerle buluşacak.

İzmir Şehir Tiyatroları’nın “Robinson Dans Öğreniyor” oyunu 10 Eylül’de, “Tavşan Tavşanoğlu” oyunu ise 14 Eylül’de sahne alacak.

Antilogos Tiyatrosu tarafından sahnelenecek “1964” oyunu 19 Eylül akşamı festivaldeki yerini alacak.

18.Kıbrıs Tiyatro Festivali, 23 Eylül akşamı Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun “Kapalı” oyunu ile perdelerini kapayacak.

Biletler 29 Ağustos’ta satışta…

Festivalde yer alan tüm oyunlar Arabahmet’te bulunan Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde (eski Mısırlızade Sineması) sahnelenecek.

Festivalde yer alan oyunlar saat 20.30’da başlayacak, sadece 10 Eylül’de İzmir Şehir Tiyatroları’nın “Robinson Dans Öğreniyor” isimli çocuk oyunu saat 16.00’da sahne alacak.

Biletler 29 Ağustos Pazartesi saat 09.00 dan itibaren Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan ve www.biletinial.com adresinden temin edilebilecek.

Kaynak:  https://www.yeniduzen.com/kibris-tiyatro-festivali-perde-aciyor-155924h.htm

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için enerjik ve hırslı bir gün olabilir. Kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz ve yeni başlangıçlar yapmak için cesaretiniz artabilir. İletişim konularında başarılı olabilir ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmanız ve sabırlı olmanız önemli olabilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen zorluklarla baş etme konusunda güçlü ve kararlı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda da biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz, ancak içsel gücünüzü ve sabrınızı koruyarak her türlü engeli aşabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi açık ve net tutmaya özen gösterin. Bugün kendinize zaman ayırarak rahatlama ve dinlenme fırsatı bulmalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İçsel çekişmeleriniz artabilir ve belirsizlikler sizi rahatsız edebilir. Ancak, sabırlı ve dengeli bir yaklaşımla, bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmak ve anlayışlı bir tutum sergilemek önemli olacaktır. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek için fırsatlar yaratın.

ASLAN BURCU YORUMU

İçinde bulunduğunuz dönemde, özgüveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Kendinize güvenin ve neler başarabileceğinizi düşünerek hareket edin. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, gereksiz çekişmelere girmekten kaçının. Aşk hayatınızda tutkulu ve romantik bir gün geçirebilirsiniz. Eğlenceli ve keyifli anlar sizi bekliyor olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Karşı tarafın duygularını daha iyi anlamak için üzerinde biraz daha fazla emek harcamalısınız. İş hayatınızda detaylara dikkat etmek ve planlı hareket etmek önemli olacak. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve iç huzurunuzu korumak için dinlenmeye zaman ayırın. Hayırlı bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için iletişim becerilerinizin ön planda olacağı bir gün olabilir. Fikirlerinizi açık ve net bir şekilde ifade etmekten çekinmeyin, çevrenizdeki insanlarla etkili iletişim kurabilirsiniz. Aynı zamanda duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmanız da önemli olacaktır. Hayatınızda denge ve uyumun hakim olacağı bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bugün keyifli ve verimli bir gün geçirirsiniz!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcunun insanları için duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel düşüncelerinizi keşfetmek için harika bir gün olabilir. Fiziksel olarak da enerjiniz yüksek olacak ve yapmak istediğiniz işlerde kararlılıkla ilerleyebileceksiniz. Ancak, bugün gerginliklere karşı dikkatli olmanızda fayda var. İletişimde anlaşmazlıklara sebebiyet verebilecek durumlardan uzak durmak önemli olabilir. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeye çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba, tabii ki! Bugün Oğlak burcu için olumlu bir gün olabilir. Bugün, çevrenizde olan bitenleri daha dikkatli bir şekilde gözlemleyerek fırsatları değerlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. İş hayatınızda başarıya ulaşmak için odaklanmanız gereken konular olabilir. Aile ilişkilerinizi güçlendirmek için zaman ayırmak da bugün önemli olabilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.

Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.

Nisan 14, 2024, Yorum yok Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.