137. Sayımız Eylül ve Ekim çıktı

137. Sayımız Eylül ve Ekim çıktı

Tiyatro Gazetesinden Merhaba,
137. Sayımız Eylül ve Ekim aylarıyla birlikte karşınızdayız. Yeni sezonun yoğun haberleriyle sizlerleyiz. Gazetemiz dopdolu. İşte manşetimiz; ‘İstanbul Klasiklerle Buluşuyor.’

İlk sayfada yer alan diğer haber başlıklarıysa; ‘Maltepe Belediyesi 4. Uluslararası Tiyatro Festivali -Hayat sahnede- sloganıyla 6-9 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.’ Haberin ayrıntıları 14 ve 15.sayfalarda. ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yeni Sezona Yeni Sahnesinde Başlıyor!’ başlıklı haberin ayrıntılarıysa 22.sayfadan okunabilir.

‘Mask-Kara Tiyatrosu sezonu ‘Kadın Ölüleri’ ile açıyor’.

İranlı kadınlar Amini’nin küllerinden yeniden doğarken, başta Türkiyeli kadınlar olmak üzere dünyanın her yerinde kadınların özgürlük eylemleri yükseliyor. İranlı Genç Kadınlar babaların kurduğu molla düzenine itiraz edip, karşı çıkarken, özgürlük mücadelelerini dünyanın her yerine taşıdılar. Mask-Kara Tiyatrosu da ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyerek bu mücadeledeki yerini konumlandığı yerden, sahnelerden ses vererek gerçekleştirecek. Cem Düzova’nın yazdığı, Nazif Uslu’nun yönettiği “Kadın Ölüleri” adlı oyunu, Tiyatro ve Kadın Meselesini, Mask-Kara Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmeni Nurhan Uslu’yla konuştuk diyen Şenay Tanrıvermiş’in söyleşisi ikinci sayfada. İyi okumalar.

Üçüncü sayfa da ise her zamanki gibi Tamer Levent’in Tiyatro ve Biz köşesi var. Bu ay ‘Festival Kültürü’ başlıklı yazısıyla sizleri bekliyor. Zafer Devrim Erden ‘Altso Tiyatro Kulübü’ başlıklı yazısıyla üçüncü sayfa da yer alırken, dördüncü ve beşinci sayfalarda ise Yalçın Baykul’un Komedyenler Kahvesi köşesi var. ‘Aç öğretmenin türküsü’ yazısı okurlarını bekliyor.

Serkan Fırtına ‘Nurhan Tekerek’ten Bilim-Tiyatro ilişkisine dair önemli bir kaynak’ ile sayfa 6’da, Büşra Elmaskaya ‘Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Muzaffer İzgü ve Yalçın Dinçer’i unutmadı.’ yazısıyla sayfa 6’da, Halit Karaata ‘Metazori olarak metahuman’ yazısıyla sayfa 7’de, Yaşam Kaya ‘Caniko (2022): Yıldız Kenter’in, gerçek bir aktrisin hikâyesi!’ yazısıyla sayfa 8’de, Cihan Atakul “Türk Tiyatrosunda İstanbul” adlı kitabı hazırlayan Bünyamin Aydemir ile söyleşti sayfa 9’da, Ümit Çetin bir kukla Sanatçısı: Metin Ateş ile söyleşti sayfa 10!da, Hatice Görgeç’in Rasim Aşın ve Dianyzos ile ilgili yazısı ‘Tiyatro ile Gelişen Köy’ başlığıyla sayfa 11’de yer alırken, Melek Kentmen’in Damla Sezgin ve İsmail Aksoy ile söyleşisi siz okurlarımızı 18 ve 19.sayfalarda bekliyor.

Deniz Şengül ‘15. Türkiye Tiyatro Buluşması’ başlıklı yazısıyla sayfa 20’de yer alırken, Müfit Semih Baylan ‘Trabzon’da Ödül Operasyonu’yla, İbrahim Gürsoy ‘Trabzon Oda Tiyatrosu TOT’dan Anlamlı Proje’ yazılarıyla, Cenk Behram Su ise ‘Yaparsın Şekerim Masalı’ yazılarıyla sayfa 21’de okurlarıyla.

Kımız Bozkır ‘Eceabat Tiyatro Şenliği’ yazısıyla sayfa 24’de, Avni Rakop ‘Sanat Dokunuş- İz Etkinlikleri ve 9. Katib Tiyatro Köyü’ yazısıyla ve Betül Aşık ‘Işıl Kasapoğlu’nun elinden Amadeus’ yazılarıyla sayfa 25’te yer alırken, Büşra Köseoğlu’nun Tuğba Eskicioğlu ile söyleşisi ‘‘Umarım ben de bir sonraki nesillere umut olur ışık tutarım’’ sayfa 26’da okurlarıyla.

Metin Güler Kaptanın Seyir Defteri köşesinde bu ay ‘Festival Hikayeleri’ni yazdı. ‘7.Dionysos Tiyatro Şenliği /2022-Sardes’ başlıklı yazısı sayfa 29’da yer alırken, gazeteden ilginizi çekecek birkaç haber başlığı da 30.sayfada siz okurlarıbekliyor:

‘Ayşe Emel Mesci, Yılmaz Güney’e verdiği sözü tuttu. Yılmaz Güney’in Boynu Bükük Öldüler eseri Adana’da dünya prömiyerini yaptı.’

‘Altın Koza’da doğaya saygı duruşu’

‘Burdur Sanat Tiyatrosu ve Nazım Hikmet’

Diğer yandan ‘Devlet Tiyatroları Türkiye’nin her yerinde’ başlığı ile tüm gösteri programı da bu ay gazetenizde.

Tiyatro Gazetesine abone olun, haberiniz olsun.

www.tiyatrogazetesi.net

Gazetenize tüm kitapsan Kırmızı Kedi ve Mephisto Kitabevlerinden ya da temsilciliklerimizden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM