Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
12 EYLÜL
 • 0
 • 280
 • 12 Eylül 2021 Pazar
 • +
 • -
büyük bi çoğunluğunun ruhsal tedaviye ihtiyaç duyduğu gayet kesindir.. sosyal medya ahalisini diyom.. yine 12 eylül’ü lanetlediler bugün..
iddaa ediyorum, profil midir, ana sayfa mıdır, her ne zıkkımsa, oralarda bu tür genel değerlendirmelerde bulunan herkes şizofrendir..
nooldu yani kardeşim, yazdın, 50 kişi beğendi..
madalya mı bekliyon?
****
ulusal medya da ayrı bi sorun yeridir, sevgili kardeşlerim..
gözümden kaçma olasılığına olan saygımı gizli tutarak, cumhuriyet yazarı zeynep oral’dan başka görmedim, 12 eylül’ü konu edineni..
****
buraya kadar anlaştık mı?
****
sosyal medya denen tımarhanelikler yerinde ana konu; elbette asker düşmanlığıydı.. darbe düşmanlığıydı..
kimisi için ”çaktırmadan” yapılan Atatürk düşmanlığının bi adım öncesiydi yani.. kimisi içinse ”bakın ben ne kadar ilerici ve demokrat bi insanım, bana sempati duyun, nolur, yalvarıyorum” demenin artizz’cesi..
geçelim arkadaşlar..
herkes anca kendini kandırır..
****
çok da deşmeyiniz, yeri ve zamanı diğil çünkü, ayrıca kimseyi de ilgilendirmez nasıl olduğu, ben kendimi asker çocuğu olarak görürüm..
salt bu nedenle bile, bana türk subayı aleyhinde asla yazı yazdıramazsınız..
ama kenan evren için yazarım tabi.. yazdım da epeyce, yıllar içre..
****
şöyle diyeyim, bi insanın nasıl öldüğü çok önemlidir..
sözgelimi kenan evren sürünerek öldü, canını veremedi bi türlü.. günlerce ölemedi.. veya ne bileyim, başka örnek gelsin mi aklıma???? 1) humeyni’nin tabutunu yere düşürdü geri zekalı yobazlar.. hıyarca gömüldü.. 2) benim için çok kıymetli olan bi insanın naaşı leş gibi kokuyordu mesela.. şaşırmış kalmış ve çok üzülmüştüm.. demek ki Allah’ın huzuruna ”pis” gidiyordu..
falan filan, uzatmanın gereği yok..
****
kimsenin yazmadığı, yazamadığı şudur türk medyasında ve dandik sosyal medyada:
şimdi bazı değerli isimler sıralayacağım.. gelişi güzel.. aklıma ilk düşenler anlamında.. mahmut dikerdem, orhan apaydın, reha isvan, ali sirmen, ataol behramoğlu, erdal atabek, ruhi su, behice boran..
biraz daha düşünsem 100 kişi daha, azıcık araştırsam 1000 kişi daha, hadi tüm sınırlarımı abartarak zorlayayım 10000 kişi daha yazabilirim, yazabiliriz.. daha ötesi-berisi yoktur..
bu çerçevedeki türk aydınları, yani gerçek entelektüeller zindanlara düştüler, işkencelerden geçtiler, asıldılar, can verdiler.. bedel ödediler.. hepsinin anıları ve emekleri önünde eğiliyorum..
****
ama bi de 12 eylül asalakları, sömürgenleri var yaşamımızda.. onlar da bi biçimde zindana atıldılar.. sorsan bedel ödemişlerdir??
hadi yahu? kimsin de ne ödedin??
tam aksi, türk ordusunun yüz karası, sahtekar kenan paşa ve ekibi, 12 eylül’de bunlara, hapse atarak ”paye” verdi.. bomboş, osuruktan teyyare ömürlerine ”kahramanlık” bağışladı..
çok büyük hatadır çok..
çöp adamlar ”taç” taktılar.. şimdi bu tacı bi halt sanıp bizim hayatlarımıza maydanoz olmaktalar..
12 eylül’ün yazılması gereken yegane tarafı budur kardeşlerim..
****
(elbette, ne kadar ucuz da olsalar insanların çocuklarından ayrı kalması ”bedel”dir.. buna itirazım yok.. hatta, kendime yapılmış denli acısını içimde taşırım.. bu ayrı..
ama bunların öcünü Mustafa Kemal’den diğil, o savcıları, o yargıçları hapse attırarak alacaktın.. ne yapayım ben yahu)
****
sözümün sonu..
gayet mizahçıl ve gayet doğru bi saptama ile; ”ula, herhangi bi devletin tarih diye toplamda yaşadığını, biz 1 haftada yaşıyoruz” der ve kıkır kıkır güleriz..
unutuyoruz.. her şeyi günlük yaşıyoruz..
oysa büyük devletler, 100 yıllık yapar planlarını.. çok da umrumda olmamakla beraber, şu gün akp ile geldiğimiz noktayı görünce, 12 eylül darbesinin neden yapıldığını anlayabilmek mümkün gibidir biraz?
şimdi, salak salak yorumlar, kimileri gibi ukalaca analizler yapıp ”şu aslında budur, bu aslında şudur” yazmanın falan da gereği yok.. çünkü hiçbirimiz neyin planlandığını çözebilecek donanımda diğiliz ki..
tekbi gerçek vardır şol gariban ömrümüzde.. bi türk subayı çıkmıştır, yukarıda sözünü ettiğim 100 yıllık planlardan ortadoğu’yla ilgili olanını yok etmiştir..
bu yok edilmişi yeniden geri getirmek isteyenlere karşı direniyoruz, olan biten de budur..
biz direndikçe darbeci derler, postal yalayıcı derler, faşist derler, ulusalcı derler.. onun bunun çocuğu herifler.. ne derlerse desinler.. hepsini analarına-babalarına iade ediyorum, ölünceye kadar da edeceğim.. bizler, yalnızca tam bağımsızlığımızı savunduk, savunacağız..
12 eylül nedir, kenan evren kimdir ya? kaç kuruş eder bu savunmamızın yanında..
hiç mi görmez gerçekleri bazı gözler?
bitti!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için heyecan verici bir gün olabilir. Kendine güvenin artabilir ve cesaretin seni ileriye taşıyabilir. Fikirlerini net bir şekilde ifade edebilir, liderlik vasıflarını ön plana çıkarabilirsin. Ancak, öfke kontrolüne dikkat etmekte fayda var. Olumsuz duygularını anında ifade etmek yerine sakin ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalış. Ayrıca, hedeflerine odaklanarak enerjini doğru yönlendirmeni öneririm. Umarım bugün senin için güzel gelişmeler getirir. Başarılar!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sevdiğiniz insanla daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İletişim konusunda daha açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi ifade etmek için doğru zamanı bekleyin. Ayrıca sağlığınıza da dikkat etmeli ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Özellikle bugün karar vermekte zorlanabilir, aceleci olmamaya çalışmalısınız. Uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek için iyi bir gün olabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden oldukça hassas olabilirsiniz. İlişkilerinizde karşı tarafın duygularını anlamaya ve ona destek olmaya özen göstermelisiniz. Özellikle aile üyeleriyle iletişiminizi güçlendirmek için fırsatlar doğabilir. İçinizdeki yaratıcı enerjiyi dışa vurmak için de uygun bir gün olabilir. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızda fayda var, kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel dünyanızı keşfetmek isteyebilirsiniz. Kendinizle ilgili anlayışınız artabilir ve ruhsal gelişiminize odaklanabilirsiniz. İletişimde dikkatli olmaya özen gösterin, belirsizliklere karşı sabırlı olun. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için iletişim konularına odaklanman gerekebilir. Zihinsel ve sözlü yeteneklerin ön plana çıkabilir. Duygularını ifade etmekte zorlanabilirsin, bu yüzden karşı tarafı anlamaya çalışmak önemli olacaktır. Ayrıca, bugün planlarını esnek tutmak ve değişen durumlara uyum sağlamak faydalı olacaktır. Bol şans ve başarılar dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyumu sağlamanın önemli olacağı bir güne uyanabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve anlayışlı olmak için çaba göstermelisiniz. Kendinize zaman ayırarak duygusal dengeyi korumaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermeye çalışın ve uyumlu bir gün geçirmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Sorunları çözmek için sabırlı ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için fırsatlar yakalayabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içsel düşüncelerinize de zaman ayırmak önemli olacak. Bugün duygusal olarak daha hassas olabilir, yakın ilişkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek isteyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Oğlak burcundaki için bugün, önemli kararlar alabilirsin. Zihinsel olarak oldukça aktif olacak ve girişimlerde bulunmak için enerjik hissedeceksin. Bugün, iş konularında odaklanman gereken detaylar olabilir, bu yüzden dikkatli olman ve detayları gözden kaçırmamaya özen göstermen önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal anlamda da dengede olmaya çalışmalısın, çünkü bugün yakın ilişkilerinde hassas olabilirsin. Enerjini doğru yönlendirdiğinde başarılı olabileceğin bir gün seni bekliyor. Unutma, kendine güvenmek ve doğru adımlarla ilerlemek her zaman önemli! Umarım günün harika geçer.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM