Zürafa Sözü hakkında konuştuk…

Zürafa Sözü hakkında konuştuk…

Bu bir babayla tanışma, dedeyle vedalaşma hikâyesi

Anıl Basılı ile Doğan ve Egmont Yayıncılık’tan çıkan yeni kitabı

Bu bir babayla tanışma, dedeyle vedalaşma hikâyesi

Çocuk edebiyatının en sevilen kalemlerinden birisiniz, öncelikle çocuklar için kitap yazmak sizin için ne ifade ediyor?

Kendimi tanımlarken, bana çok uygun olduğunu düşündüğüm bir cümleden yararlanıyorum: “Büyüdüm ve yarım kaldı çocukluk.” Tıpkı diğer güzellikler gibi çocukluk da insanın karşısına bir kere çıkan ve sonuna kadar yaşanması gereken anlar bütünü. Hayata sıfır noktasından bakan çocuklardan uzaklaştıkça devreye kabullenilmiş problemler, yaşı geçmiş hayaller, adım atma cesaretini gösteremeyen bireyler giriyor. Oysa burada, Çocuk edebiyatında zamanın, atmosferin ve karakterin sarılacağı türlü konular var. Hayallerinin peşine takılmaktan vazgeçmeyecek çocuklara ve hayallerinin üstünü örtmüş yetişkinlere yayılsın istiyorum cümlelerim. Kitapların ulaştığı herkes edebiyatın bir parçası. Henüz tanışmadığım okurların kitaplığında kitaplarımdan birinin bulunması tarif edilemez bir mutluluk. Belki bir cümlene katılmıyor, eleştiriyorlar. Belki de hayatlarında önemli bir cümle oluyorsunuz farkında olmadan.

HAYATTA BAŞARISIZLIKLAR DA VAR

Zürafa Sözü nesiller arası sıcacık bir hikaye. Farklı jenerasyondan karakterleri bir araya getirirken sizin için ön plana çıkan şeyler nelerdi?

Umudun kalp hizasını asla terk etmediği… Bir dedeyle torunun birbirine duyduğu güvenden yola çıkan Zürafa Sözü, hayatın merkezi haline getirdiğimiz başarı problemini de sorgulayan, “Bu hayatta başarısızlık da var,” hatırlatması yapan anlarla dolu. Toprak başarısız olduğunu hissettiğinde kalkıp yürümeye devam ediyor. Hayat başarısızlıkların üstünü örtmek için fazla büyük bir fanus.
Bu bir babayla tanışma, belki dedeyle de vedalaşma hikayesi. Siz nasıl tarif edersiniz Zürafa Sözü’nü?
Tam olarak böyle. Zürafa Sözü, babamla tanışma, dedemle de vedalaşma hikayem. Çocukluğunda baba desteğini hissetmemiş her çocuktan biraz, dedesiyle sokaklarda koşturan çocukların gülümsemesinden kocaman izler taşıyor. Bu izler haliyle hayatın her anına yayılıyor.

NE KADAR ESKİSİYSE O KADAR YENİ

“Birbirine zürafa sözü verenler asla ayrılmazlar” diyorsunuz. Bu söz kitaba dair çok şey ifade ediyor aslında. Zürafa sözü nedir tam olarak?

Zürafa Sözü dedeyle torununun birbirine verdiği bir söz, özel bir selamlama şekli aslında. Anıları birbirine bağlayan, gündoğumu ve batımında ortaya çıkan, gökyüzünde salınan hatırlamalar bütünü. Ne kadar eskiyse, bir o kadar yeni. Eski evden, yeni eve uzanan ve albümlerde gizli notlarla hatırlanan kalpten bir söz. Hepimizin hayata dair verdiği bir söz belki de.

Çok üretken bir yazar olduğunuzu da göz önüne alarak soruyorum, sizin okumayı en sevdiğiniz yazarlar kimler?

Son yıllarda yetişkin tarafını daha az takip ettiğimi söyleyebilirim. Çocuk ve gençlik kitaplarını, günceli yakından takip ediyorum. Çocuk edebiyatında Roald Dahl, Carlo Collodi, Benji Davies, Quentin Blake, Peter H. Reynolds, Susanna Tamaro, David Walliams, Ömer Açık, Can Göknil, Behiç Ak, Tülin Kozikoğlu okumaktan keyif aldığım yazarlardan. Yetişkin kitaplarında ise Barış Bıçakçı, Kemal Sayar, Elena Ferrante, Charles Dickens ve Italo Calvino kitaplarını seviyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM