Zeliha Berksoy, “Oyunculuk ve Etik” Söyleşisiyle

Zeliha Berksoy, “Oyunculuk ve Etik” Söyleşisiyle

 6 Kasım’da Duende Tiyatro’da

Duende Tiyatro, tiyatro disiplinini gösteri üretmenin ve sahnelemenin yanı sıra içkin bir araştırma alanı olarak değerlendirerek, belirlediği bir ana tema üzerinde farklı bileşenleri kapsayacak bir çalışma ve paylaşım süreci planlıyor.

Tiyatronun, bu sezon için belirlediği tema, “kendini bilmek”. İpek Taşdan’ın halen yazmakta olduğu Üçleme’nin temelini oluşturan bu temanın ve ilgili içeriğin, atölye, seminer, söyleşi gibi etkinliklerle sezon boyunca izninin sürülebileceği öngörüsüyle çalışmalara başlandı.

“Kendini bilmenin” farklı boyutlarını, öncelikle kendi hafızamızdan, tarihimizden besleyerek yola çıkmanın doğru olacağı düşüncesinden hareketle, tiyatro tarihimizin oluşumuna katkı sağlayan sanatçılarla Duende Tiyatro’da söyleşiler düzenlenecek.

Bu kapsamda “Belek Olarak Tiyatrocu” söyleşi dizisi Kasım ayında ilk konuklarıyla hayat bulacak.

6 Kasım Pazar günü saat 13:00’de Prof. Zeliha Berksoy, “Oyunculuk ve Etik” başlıklı söyleşi ile Duende Tiyatro’da katılımcılarla buluşacak.

Üçleme Hakkında: 

İpek Taşdan’ın yazdığı üçlemenin ilk oyunu ’‘Düşerken’’ seyirciyi bir uçak yolculuğuna davet ediyor. Geçmişini, tanışık olduğu her şeyi ve herkesi geride bırakmak isteyen karakter, gidebileceği en dilsiz kara parçasına doğru bir hakikat yolculuğuna çıkıyor. Düşerken”‘’size de oluyor mu?’’ sorusuyla, seyirciyi gökyüzünde “kendisiyle” diyaloğa davet ediyor.

Üçlemenin ikinci oyunu ‘’Yüzüne Son Kez Bakarken’’, hayatımızın bir parçası haline gelen narsisizm, spiritüalizm, egoizm gibi kavramlara odaklanıyor. Bir abla kardeş hikayesi üzerinden,  duygusal manipülasyonu etik bağlamda sorguluyor.

Üçlemenin son oyunu ‘’Felaketlerden Önceki Çığ’’‘’kendini bilmek ne demek?’” sorusunu tartışmaya açıyor. Cevapların çokluğuyla yiten soru, insanın kendisiyle diyaloğunun tükenişine neden oluyor.  Kimsenin bir başkasının yerine sevemeyeceği, kimsenin bir başkasının yerine düşünemeyeceği gerçeği tüm çıplaklığıyla önümüzde dururken, ”Felaketlerden Önceki Çığ”, “soruyu kendine sormazsan, yanıt da senin olamayacaktır” diyor. Platonun Alkibiades metninden hareketle oluşan eser, seyirciyi Sokratik bir diyaloğa davet ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM