VAR OĞLU VAR

VAR OĞLU VAR

10 yılı aşkın bi zaman önce ”Âşık Gavlaki” diye bi adam uydurdumdu.
Tek amacım; anlaşılmaz ve kötü şiirler yazmayı edebiyatçılık sanan entel-dantel kişilerle dalga geçmekti.
Özetle, çağdaş serbest ölçü denen biçimde yazılmış dizelerimi; mutlaka yerel motiflerle, türkülerde kullanılmış kimi sözcüklerle, divan edebiyatından minicik esintilerle süsleyip, son dörtlükte halk ozanları gibi mahlas kullanaraktan bi ”aşure” oluşturmaya çalışıyordum.
Valla ne edeyim? Tuttu bu! Formülü falan yok! CD’si bile çıktı!
Yayımlanmışı-yayımlanmamışı 20 kıytırık şiirim anca vardır-yoktur. Daha da bıraktım o işi zaten. Herkes becerebildiği işi yapmalı.
****
Matematikte bi toplama-çıkarma işlemi yaptığımızda, bi de ”sağlaması” istenirdi bazen, biz öğrenci gısmısından. Yanılmıyorsam en son ilkokulda sağlama yapmış biri olarak, şimdi şu yaşımda şiirlerimin de sağlamasını yapmak niyetindeyim.
Anlatayım izninizle:
Günün birinde, bi imza gününe çağırıldım Giresun‘da, bi yakın dostumun Cafe’sine. Normalde gitmem yerel etkinliğe, dostum için gittim. Baktım, masam hazırdı. Kitaplarım ve şiir CD’im oraya getirilmişti. Sağımda-solumda yerel yazar-şairlere ait masalar mevcuttu. Oturuyorduk yan yana hepbir. Okurların geliş saatini bekliyorduk çay içerek.
O şairlerden biri, kalktı yerinden, CD’mi eline alıp inceledi ve dudak büktü. Yani, bu nasıl bi şair adı, eser adı gibisine? Fark etmedim sandı. Bozuntuya vermedim, görmezden geldim.
Kolay diğildir bi insanın kendine ”Âşık Gavlaki” demesi.
İşte. Güzel kardeşim. Ben senin gibilerle dalga geçmek için yazdımdı o şiirleri zaten.
Dudak bükeceksin tabi, tam isabet!
****
Epeyce bi zaman sonra…
Sevgili kardeşim Dr Ruşen Topallı, gülerek; ”Giresun’da, 1910’larda Gavlak adlı bi mizah gazetesi çıkarıldığını” anlattı bana.
Eski Giresun’umuz için en değerli kaynak olan, dedesi Osman Fikret Topallı’nın notlarında bulmuştu bu bilgiyi Ruşen.
O güne değin hiç duymadımdı bense. Çok mutlu oldum tabi. Çok güldüm bu oluşuma.
Ve ayrıca; ”Kurucu kişinin, yazar ve muhabir kadrosu eksikliği nedeniyle bu işe girdiğine pişman olduğunu, ama vazgeçmediğini” yazmıştı, anılarında Osman Fikret dedemiz.
****
Dr Mustafa Çulfaz ve İhsan Hakyemez ağabeylerimce yayımlanan İZLER kitabının ”önsöz” bölümünde de gördüm ”Gavlak” gazetesine ilişkin bilgiler. Değerli akademisyen Veysel Usta kaleme almıştı. Bakalım neymiş;
Ocak 1912’de yayına başlamış Gavlak gazetesi. Bugüne, ancak 8 sayısı kalabilmiş. 1 sayısı 10 para, yıllık aboneliği 15 kuruş imiş. Dört sayfa olarak basılırmış.
Yayın politikası; ”Mesleğimize muvafık asar-ı uhduke-perdaza sahifelerimiz küşadedir” olarak açıklanmış.
Gayet net yani durum!
****
”Çılgınca” bi gazete olduğu da aşikâr Gavlak’ın.
İtalyanların Trablusgarp Savaşı’ndaki tutumları mizahi bi dille yerilmiş mesela. Cavlak ve Gavlak adlı 2 kişinin dialoğu şeklinde yazılan bi makalede, İtalyanlar yerden yere vurulmuş.
Yerel gündemdeyse Giresun Belediyesi eleştirilmiş örneğin. Giresun’un belediyesi, azası, kâtibi, müfettişi, bekçisi, fenercisi, çarşısı, pazarı olmasına karşın yeterince hizmet yapılmadığı iğnelenmiş. (Var Oğlu Var başlıklı yazı)
Gazetenin tüm köşe yazıları da mizahi bi dille yazılmaktaymış. Yazarlarının adları; ”Ahmak”, ”Dangalak” falan diye gösterilirmiş.
Vb vb vb…
****
Gavlak gazetesinin ne zaman kapandığı bilinmiyo.
Sahibi ve Sorumlu Müdürü Osman Nuri adında bi büyüğümüz imiş. Normalde dava vekiliymiş Osman Nuri Bey.
Mutlaka bulacağım mezarını ve çiçek götüreceğim.
-”Eyy Allah’ın dertli kulu. Mekânın cennettir inşallah. Gavlak’lık bayrağın bende, merak etme. Nurlarda uyu” diyeceğim.
(Bugün 13 Ocak. Yazıda adı geçen saygıdeğer büyüğümüz Osman Fikret Topallı’nın torunu, benim dünya ahret canım arkadaşım, en büyük dostum, dert ortağım, rahmetli Fikret Topallı’nın doğum günü. Fikret’siz bi yaşama katlanabilmek gün geçtikçe daha da güçleşmeye başladı. Her şey çok yavan… Herkes çok sıradan… O’ndan rahmetli diye söz etmek bile yürek dağlayıcı. Doğum günün kutlu olsun kardeşim)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM