UMUT

UMUT

şükürler olsun, oldukça güzel manzaralı bi evde oturuyoruz..
her deniz karadeniz olmadığı gibi, denizi gören her ev de güzel manzaralı ev diğlidir, bunun bilincindeyim..
de.. bizimkisi bi başka türlü bişi..
****
şöyle diyim hadi; limanı tam tepeden görüyo ev, bazı sabahlar balıkçı motorları bizden kalkıyomuş kadar gürültüler duyulabiliyo misal.. vinçler sanki yükleri, şileplerden balkonumuza boşaltıyomuş gibi falan mı diyim yoksa? pek de tekdüze olur.. öyle çok hane var dünyada.. demem o diğil..
dağları- tepeleri, bulutları- rüzgarları, kuşları-balıkları da gayet net olarak görebiliyoruz evimizden.. doğu karadeniz bölgesindeki tüm dünyevi gelişmelere hakimim yani bi bakıma..
arada bi oturma odamızın penceresini açtığımda, doğanın dengesi adeta bizim tv kumandasıyla düzenlenirmiş gibisinden bi duyguya kapılmıyo da diğilim hani..
”birazdan rüzgar keşişlemeden esecek”, ”aaa şu kuşlara bakın, taa cezayir’e gidiyolar bunlar”, ”bak bak bugün istavrit bol, denizin dibi kaynıyo” gibi yorumlara kolaylıkla ulaşılabiliyo, mutfak camından şöyle bi bakıldığında..
sonra, çevre illerdeki genel iklim, doğa, tarım, hayvancılık ve jeoloji mühendisliği konularını da yakından gözlemlemek mümkün, ama şimdilik oralara el atmıyom..
****
her şeyin bi şeyi var, neydi la o laf.. her güzelin bi kusuru var diyecem, ama tam o diğil demek istediğim.. hani her inişin bi çıkışı var gibi de bişey, ama, gülün sevilmesi ve dikenine katlanılmasını anlatan da bi laf gibi aynı..
gelmedi aklıma, belki de atalarımız tam söyleyememiştir bu atasözünü, niye beni suçluyonuz..
manzara falan güzel de, sabah güneşi tam da gözümün içine doğru doğmuyo mu arkadaş, böyle bi olumsuz tarafı var evin, bunu anlatmaya çalışıyordum işte..
yahu ne zormuş iki dakika Allah’ın işine karışmak.. anlatamadım bi..
****
vampir ruhlu bi adam olduğum üçün, sabaha karşı ancak yatabiliyorum yatağıma, bilirsiniz..
sabah ezanını okuyan müezzinleri dinleyip, içimden ”tamam goçum, yine çok güzel, çok hissederek okudunuz, evlerinize gidebilirsiniz, aman öğlen namazına geç kalmayın” diye tembihledikten sonra uyumaya anca sıra geliyo, napiyim..
daha, yeni yeni başımı yastığa koyup, şöyle bi uyur gibi olduğumdaysa, güneş, sanki koskoca gezegenimizde bitek benim gözümün içine doğru doğuyo gibi bi durumla karşılaşıyorum..
bunun, insanın sinir sistemini nasıl alt-üst edici bi problem olduğunu daha iyi bilirsiniz siz faniler..
****
çözüm basittir..
babamdan görmüştüm zamanında.. uyku maskesi aldım kendime, renk skalasındaki en koyu siyahı seçerek.. o’nun uyku maskesi de aynen bu renkti çünkü..
bazen geceleri su içmeye, çişe falan kalktığında, maskesini tamamen çıkarmaya üşendiğinden, sadece bi gözünü aralardı rahmetli..
babamı ”tek gözlü korsan” sanarak büyüdüm ben bu nedenle..
sizde de öyledir belki, bizde korsanlık babadan oğula geçer.. ailemizin yeni korsanı benim artık.. yalnız tekbi sorun var; maskeyi yeni aldım ya, henüz alışamadım..
uyanıp da hiç bişi göremeyince ”galiba kör oldum la” diye üzülüyorum bazen..
olsun, koskoca malkoçoğlu da bazı filmlerde kör idi diyip gendimi avutuyorum sonra..
****
yaşam insanı yoruyo kardeşlerim, yüzlerce boş adamla iç içeydim işte.. neyi bilmediklerini dahi bilmeyen insanlara çaldırmıştım ömrümü..
ta ki bilgi yurdumuzu kurana değin.. o seçkin ekibi yan yana getirene değin..
artık, eski giresuna az biraz benzeyen yegâne yerdeyim..
korsanca yaşamak çetrefillidir, ama helbet bigün ”kara görünür”, bilirim.. gözetleme kulelerine bi koca ömür vermişim, nasıl bilmiyim..
umudumu yitirmedim..
yitirtemeyecekler..
bilgi yurdu var..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün uzun süredir üzerinde çalıştığınız bir projeye dair yeni bir atılım yapacaksınız. Özellikle hayallerinizi ertelememeniz gereken bir süreçtesiniz. Kendinizi en iyi şekilde ifade etmek adına biraz daha sakin kalmalısınız. Sizi ilerlemeye teşvik edecek bir enerjiye sahipsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün hedeflerinizde büyük bir ilerleme kaydedeceksiniz. Net bir karar vermeden önce çevrenizde oluşan yanlış anlaşılmaları gidermek için adım atmalısınız. Aksi halde büyük bir kaousun ortasında kalarak seçim yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Geçmişteki örümcek ağlarını temizlemeden önce ilerleme kaydetmeye çalışmayın bile.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün adımlarınızı daha temkinli bir şekilde atmalısınız. Bu sürede risk almaktan çekinebilirsiniz. Hayatınızı birdenbire tersine çevirebilecek bir maceraya balıklama atlamamaya özen göstermelisiniz. Havada kendinizi keşfetmenizi sağlayan güzel bir enerji var. Bu enerji sizin için yabancı olsa da onu kucaklamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün iletişim becerilerinize her zamankinden daha fazla güvenmelisiniz. İletişim yetenekleriniz sayesinde zorlandığınız konuların üstesinden kolaylıkla geldiğinizi fark edeceksiniz. Unutmayın tüm kapıların anahtarları sizde! Doğru anahtarı bulun ve kilidi açın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün kendinizi sıkışıp kalmış gibi hissedebilirsiniz. Belki de mevcut rutininize zincirlenip kalmış hissediyorsunuz. Hayatınıza yeni bir heyecan ve düzen getirmenin zamanı geldi! Küçük değişikliklerin etkisine inamayacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün hayatınızı her yönden değerlendirdiğiniz ve kendinizle alakalı yeni cevaplar aradığınız bir gün olacak. Kendinizi anlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak olayları olumlu bir şekilde değerlendirmeye ve karar vermeden önce daha emin adımlarla ilerlemeye özen göstermelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, enerjinizi dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle duygusal yönünüz ve mantığınızı eşit bir terazide tutmayı başardığınızda kendinize olan güveniniz artacak. Kendinizle gurur duymak ve attığınız adımlarda yere daha sağlam basmanın zamanı! Arka planda çalışmak yerine kartlarınızı açık oynayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün yardım istemek konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Başkaların yardım etmeniz gereken bir gün olabilir. Özellikle çevrenizdeki insanların sizden yardım talebinde bulunmasıyla şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Diğer insanların isteklerine cevap verirken kendinizi unutmamalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün etrafınızda gelişen potansiyel çatışmalara fazla kapılmamaya çalışın. İşiniz, olayları yatıştırmak ve duruma daha pratik bir bakış açısı getirmektir. Adımlarınızı sorgulayarak atın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM