UMUT

UMUT

şükürler olsun, oldukça güzel manzaralı bi evde oturuyoruz..
her deniz karadeniz olmadığı gibi, denizi gören her ev de güzel manzaralı ev diğlidir, bunun bilincindeyim..
de.. bizimkisi bi başka türlü bişi..
****
şöyle diyim hadi; limanı tam tepeden görüyo ev, bazı sabahlar balıkçı motorları bizden kalkıyomuş kadar gürültüler duyulabiliyo misal.. vinçler sanki yükleri, şileplerden balkonumuza boşaltıyomuş gibi falan mı diyim yoksa? pek de tekdüze olur.. öyle çok hane var dünyada.. demem o diğil..
dağları- tepeleri, bulutları- rüzgarları, kuşları-balıkları da gayet net olarak görebiliyoruz evimizden.. doğu karadeniz bölgesindeki tüm dünyevi gelişmelere hakimim yani bi bakıma..
arada bi oturma odamızın penceresini açtığımda, doğanın dengesi adeta bizim tv kumandasıyla düzenlenirmiş gibisinden bi duyguya kapılmıyo da diğilim hani..
”birazdan rüzgar keşişlemeden esecek”, ”aaa şu kuşlara bakın, taa cezayir’e gidiyolar bunlar”, ”bak bak bugün istavrit bol, denizin dibi kaynıyo” gibi yorumlara kolaylıkla ulaşılabiliyo, mutfak camından şöyle bi bakıldığında..
sonra, çevre illerdeki genel iklim, doğa, tarım, hayvancılık ve jeoloji mühendisliği konularını da yakından gözlemlemek mümkün, ama şimdilik oralara el atmıyom..
****
her şeyin bi şeyi var, neydi la o laf.. her güzelin bi kusuru var diyecem, ama tam o diğil demek istediğim.. hani her inişin bi çıkışı var gibi de bişey, ama, gülün sevilmesi ve dikenine katlanılmasını anlatan da bi laf gibi aynı..
gelmedi aklıma, belki de atalarımız tam söyleyememiştir bu atasözünü, niye beni suçluyonuz..
manzara falan güzel de, sabah güneşi tam da gözümün içine doğru doğmuyo mu arkadaş, böyle bi olumsuz tarafı var evin, bunu anlatmaya çalışıyordum işte..
yahu ne zormuş iki dakika Allah’ın işine karışmak.. anlatamadım bi..
****
vampir ruhlu bi adam olduğum üçün, sabaha karşı ancak yatabiliyorum yatağıma, bilirsiniz..
sabah ezanını okuyan müezzinleri dinleyip, içimden ”tamam goçum, yine çok güzel, çok hissederek okudunuz, evlerinize gidebilirsiniz, aman öğlen namazına geç kalmayın” diye tembihledikten sonra uyumaya anca sıra geliyo, napiyim..
daha, yeni yeni başımı yastığa koyup, şöyle bi uyur gibi olduğumdaysa, güneş, sanki koskoca gezegenimizde bitek benim gözümün içine doğru doğuyo gibi bi durumla karşılaşıyorum..
bunun, insanın sinir sistemini nasıl alt-üst edici bi problem olduğunu daha iyi bilirsiniz siz faniler..
****
çözüm basittir..
babamdan görmüştüm zamanında.. uyku maskesi aldım kendime, renk skalasındaki en koyu siyahı seçerek.. o’nun uyku maskesi de aynen bu renkti çünkü..
bazen geceleri su içmeye, çişe falan kalktığında, maskesini tamamen çıkarmaya üşendiğinden, sadece bi gözünü aralardı rahmetli..
babamı ”tek gözlü korsan” sanarak büyüdüm ben bu nedenle..
sizde de öyledir belki, bizde korsanlık babadan oğula geçer.. ailemizin yeni korsanı benim artık.. yalnız tekbi sorun var; maskeyi yeni aldım ya, henüz alışamadım..
uyanıp da hiç bişi göremeyince ”galiba kör oldum la” diye üzülüyorum bazen..
olsun, koskoca malkoçoğlu da bazı filmlerde kör idi diyip gendimi avutuyorum sonra..
****
yaşam insanı yoruyo kardeşlerim, yüzlerce boş adamla iç içeydim işte.. neyi bilmediklerini dahi bilmeyen insanlara çaldırmıştım ömrümü..
ta ki bilgi yurdumuzu kurana değin.. o seçkin ekibi yan yana getirene değin..
artık, eski giresuna az biraz benzeyen yegâne yerdeyim..
korsanca yaşamak çetrefillidir, ama helbet bigün ”kara görünür”, bilirim.. gözetleme kulelerine bi koca ömür vermişim, nasıl bilmiyim..
umudumu yitirmedim..
yitirtemeyecekler..
bilgi yurdu var..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Koç burcuna mensup olanlar için enerjinizin yüksek olacağı bir gün olabilir. İş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kendinizi daha motive hissedebilirsiniz. Aşk konusunda duygusal olarak hareket etmekten çekinmeyin, ilişkilerinizde derinleşme ve anlayış artışı yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi korumayı unutmayın. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda önemli kararlar alabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Ailevi konularda ise sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerinizde sabırlı ve anlayışlı olmanız, olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Sağlığınıza özen göstermeye dikkat edin, dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeniz bugün sizin için oldukça önemli olacaktır. Umarım bugününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygularınıza daha fazla odaklanabilirsiniz. İç sesinizi dinlemek ve duygusal ihtiyaçlarınıza yönelik adımlar atmaktan kaçınmayın. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için uygun bir gün olabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal dengeyi sağlamaya çalışın. Özellikle sağlık konularında dikkatli olmalı ve gereken önlemleri almalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için iletişim konularında başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Özellikle duygularınızı net bir şekilde ifade etmek ve karşınızdakilerle açık iletişim kurmakta avantajlı olacaksınız. Kendinize ve duygularınıza olan güveniniz artabilir. Ayrıca, yakın çevrenizle ilişkilerinizi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Keyifli ve verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Başak burcunu temsil eden kişiler bugün, detaylara dikkat etmeli ve planlarını titizlikle oluşturmalıdır. Bugün verimli olmak için işlerinizi düzenlemeniz gerekebilir. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. İçinizdeki endişeleri kontrol altına almak için zihinsel ve duygusal bir denge sağlamaya çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunun insanları için iletişim konularında olumlu bir gün olabilir. İlişkilerinizde uyum ve anlayışı arttırıcı etkiler hissedebilirsiniz. Duygusal dengeyi korumaya odaklanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve keyifli sohbetlere katılabilirsiniz. İş ve kariyer alanında ise aklınıza yeni fikirler gelebilir ve projelerinizi ilerletebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle ortaklı işlerde işbirliği ve uyumu ön planda tutmanız size fayda sağlayabilir. Sağlık konularında ise bedeninize ve ruhunuza iyi bakmayı ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırarak stresi azaltıcı aktiviteler yapmak enerjinizi yükseltebilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal anlamda derin bir bağlantı kurma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve duygularınızı paylaşmak size iyi gelebilir. Aynı zamanda içsel dünyanıza da zaman ayırmanız, kendi duygularınızı anlamlandırmanız ve kendinize şefkatli davranmanız önemli olabilir. İlişkilerinizi derinleştirmek için iletişim becerilerinizi konuşturabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve kariyer hayatınızda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Hırslı ve kararlı tavırlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta, bencil davranmamaya ve işbirliği yapmaya açık olmaya özen göstermek olacaktır. Kendinize güvenmek ve doğru adımlar atmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM