UĞUR ÇINAR ‘SENFONİK TÜRK MÜZİĞİ’ (ADA MÜZİK)

UĞUR ÇINAR ‘SENFONİK TÜRK MÜZİĞİ’ (ADA MÜZİK)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Murat Beşer

Vitrindeki albümler

THE RİNGO JETS ‘RADİO RİNGO’ (FERMENT RECORDS)

İlk albüm yayımladığında sersemletici bir etki yaratmıştı, uyuşuk “alternatif” dünyamızda The Ringo Jets. Enerjisiyle, mızmız şarkıların yarattığı havayı dağıtmış; iki gitar (Deniz Ağan ve Tarkan Mertoğlu) ve bir davuldan (Lale Kardeş) oluşan bassız kadrosuyla cayır cayır bir rock’n roll’u yeniden ısıtmışlardı. 2011 yılında kurulan İstanbullu topluluğun en önemli özelliği iyi çalınmış çalgıların soundu idi. Üçüncü albümleriyle bundan daha fazlasına sahip olduklarını kanıtlıyorlar.

Tarkan ilk kez topluluğun yapımcılığını üstleniyor. Elemanları analog cihazların önünde birer ses teknisyeni olarak gösteren kapağın altında gürültülü ama kakafonik olmayan bir müzik; “Radio Ringo” albümünün türler arası bir radyo programı yaparcasına kurgulanmış akışı var. Karışık kaset gibi dizilmiş 19 şarkı ve çokça Türkçe.

Riff’ler muhteşem. Saykodelik garaj rock etkisi ve lo-fi enerjisiyle çalan topluluk, ilhamını eskilerin kirli çıkınından almakla birlikte güncel anlayışların uzağında değil. Bağlı olduğu köklere değer katan saygın topluluk, bu albümde de yükseğe konan çıtaların eşiklerini bir bir aşıyor. The Ringo Jets’in insana dudak büktürecek çalışması yok ama bu en olgunu. “Radio Ringo”, “o müzikler eskidendi, şimdi nerede!” diyenlere…

UĞUR ÇINAR ‘SENFONİK TÜRK MÜZİĞİ’ (ADA MÜZİK)

Uğur Çınar, sayısız sıfat ve referansa sahip bir sanat musikisi yorumcusu. Konservatuarlar bitirmiş, değerli hocalardan feyz almış, doktora yapmış, siyaset bilimi okumuş. Çalıştığı birimleri, TRT’de hazırlayıp sunduğu programları, aldığı ödülleri sıralamak için birkaç A4 yaprağı kifayetsiz. Oldukları bir yana; olmadıklarının başında ise musiki dünyamızın koltuğa kazık kakmış muhafazakâr simalarından biri olmaması var. Plak formatında da basılan “Senfonik Türk Müziği” albümü bunun güçlü kanıtlarından.

Aynı zamanda devlet sanatçısı olan Çınar, ilk solo albümünde müziğimizin önemli eserlerini senfonik düzenlemelerle seslendiriyor. Müzik yönetmenliğini (basları da çalan) Eylem Pelit’in yaptığı albümde Çınar’a Ercan Irmak, Ferhat Livaneli, Göksun Çavdar, Ufuk Yıldırım, Ali Koç, Hakan Güngör, İskender Küserman ve bir yaylı grubu eşlik ediyor.

Hacı Arif Bey’den Nâzım Hikmet’e, Dede Efendi’den Kaptanzade Ali Rıza Bey’e, tangodan zeybeğe uzanan şarkılı-türkülü repertuar, Çınar’ın güzel ses rengi ve yorumlarıyla farklılık kazanıyor. Eskileri bu yorumlarla yeni kuşağa gönderen bir yol açıyor. Uğur Çınar, çalışkan ve beyefendi kişiliğiyle, bunun yanı sıra yeniliklere açık ve çağdaş dünya görüşüyle içinde yer aldığı camiaya değer kazandırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün iş hayatınızda güçlü bir odaklanma yeteneğine sahip olabilirsiniz. Proje ve görevlerinize tam anlamıyla odaklanarak ilerlemeniz mümkün olacak. Aynı şekilde, ilişkilerinizde de duygusal olarak daha dengeli bir tutum sergileyebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal çevrenizde aktif olabilir ve yeni insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Bu ilişkiler size yeni fikirler ve perspektifler sunabilir. Aynı zamanda, sağlığınıza daha fazla özen göstermek için de motivasyon bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün yaratıcı projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Yaratıcılığınızı ön plana çıkarabileceğiniz ve kendinizi ifade edebileceğiniz bir gün olabilir. Aşk hayatında ise romantik ve tutkulu bir atmosfer oluşabilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün aile ve ev yaşamınıza odaklanabilirsiniz. Evde düzenlemeler yapmak, aile üyeleriyle zaman geçirmek veya sevdiklerinizle bir araya gelmek isteyebilirsiniz. İş hayatında ise disiplinli ve organizasyonlu bir yaklaşım sergileyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün iletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün olabilir. İş hayatında sunumlar yapabilir, müşterilerle iletişim kurabilir veya takım çalışmalarına katılabilirsiniz. Finansal konularda ise dikkatli ve hesaplı olmanız gerekebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maddi konularda daha fazla dikkatli olmanız gerekebilir. Harcamalarınızı kontrol altında tutarak bütçenizi dengelemeniz önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal olarak da daha sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışmalısınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kendi ihtiyaçlarınızı ön plana çıkarma eğiliminde olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve kişisel projelerinize odaklanmak önemli olacak. İlişkilerde ise daha fazla empati göstermek ve anlayışlı olmak önemli olacak.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve hedeflerinize odaklanabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlar ve projeler bulabilirsiniz. Aynı zamanda, sağlığınıza daha fazla özen göstermek ve düzenli egzersiz yapmak önemli olacak.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün ortaklaşa çalıştığınız projelerde daha fazla odaklanma gerekebilir. İşbirliği ve uyum içinde çalışarak daha başarılı olabilirsiniz. Aynı şekilde, ilişkilerinizde de daha fazla anlayış göstermek ve fedakarlık yapmak önemli olacak.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM