UĞUR ÇINAR ‘SENFONİK TÜRK MÜZİĞİ’ (ADA MÜZİK)

UĞUR ÇINAR ‘SENFONİK TÜRK MÜZİĞİ’ (ADA MÜZİK)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Murat Beşer

Vitrindeki albümler

THE RİNGO JETS ‘RADİO RİNGO’ (FERMENT RECORDS)

İlk albüm yayımladığında sersemletici bir etki yaratmıştı, uyuşuk “alternatif” dünyamızda The Ringo Jets. Enerjisiyle, mızmız şarkıların yarattığı havayı dağıtmış; iki gitar (Deniz Ağan ve Tarkan Mertoğlu) ve bir davuldan (Lale Kardeş) oluşan bassız kadrosuyla cayır cayır bir rock’n roll’u yeniden ısıtmışlardı. 2011 yılında kurulan İstanbullu topluluğun en önemli özelliği iyi çalınmış çalgıların soundu idi. Üçüncü albümleriyle bundan daha fazlasına sahip olduklarını kanıtlıyorlar.

Tarkan ilk kez topluluğun yapımcılığını üstleniyor. Elemanları analog cihazların önünde birer ses teknisyeni olarak gösteren kapağın altında gürültülü ama kakafonik olmayan bir müzik; “Radio Ringo” albümünün türler arası bir radyo programı yaparcasına kurgulanmış akışı var. Karışık kaset gibi dizilmiş 19 şarkı ve çokça Türkçe.

Riff’ler muhteşem. Saykodelik garaj rock etkisi ve lo-fi enerjisiyle çalan topluluk, ilhamını eskilerin kirli çıkınından almakla birlikte güncel anlayışların uzağında değil. Bağlı olduğu köklere değer katan saygın topluluk, bu albümde de yükseğe konan çıtaların eşiklerini bir bir aşıyor. The Ringo Jets’in insana dudak büktürecek çalışması yok ama bu en olgunu. “Radio Ringo”, “o müzikler eskidendi, şimdi nerede!” diyenlere…

UĞUR ÇINAR ‘SENFONİK TÜRK MÜZİĞİ’ (ADA MÜZİK)

Uğur Çınar, sayısız sıfat ve referansa sahip bir sanat musikisi yorumcusu. Konservatuarlar bitirmiş, değerli hocalardan feyz almış, doktora yapmış, siyaset bilimi okumuş. Çalıştığı birimleri, TRT’de hazırlayıp sunduğu programları, aldığı ödülleri sıralamak için birkaç A4 yaprağı kifayetsiz. Oldukları bir yana; olmadıklarının başında ise musiki dünyamızın koltuğa kazık kakmış muhafazakâr simalarından biri olmaması var. Plak formatında da basılan “Senfonik Türk Müziği” albümü bunun güçlü kanıtlarından.

Aynı zamanda devlet sanatçısı olan Çınar, ilk solo albümünde müziğimizin önemli eserlerini senfonik düzenlemelerle seslendiriyor. Müzik yönetmenliğini (basları da çalan) Eylem Pelit’in yaptığı albümde Çınar’a Ercan Irmak, Ferhat Livaneli, Göksun Çavdar, Ufuk Yıldırım, Ali Koç, Hakan Güngör, İskender Küserman ve bir yaylı grubu eşlik ediyor.

Hacı Arif Bey’den Nâzım Hikmet’e, Dede Efendi’den Kaptanzade Ali Rıza Bey’e, tangodan zeybeğe uzanan şarkılı-türkülü repertuar, Çınar’ın güzel ses rengi ve yorumlarıyla farklılık kazanıyor. Eskileri bu yorumlarla yeni kuşağa gönderen bir yol açıyor. Uğur Çınar, çalışkan ve beyefendi kişiliğiyle, bunun yanı sıra yeniliklere açık ve çağdaş dünya görüşüyle içinde yer aldığı camiaya değer kazandırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • Koç
  • Boğa
  • İkizler
  • Yengeç
  • Aslan
  • Başak
  • Terazi
  • Akrep
  • Yay
  • Oğlak
  • Kova
  • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve dengeli olmak önemli olacak. Değişikliklere karşı esnek olmaya çalışın. İletişim problemlerini çözmek için açık ve net bir iletişim kurmaya özen gösterin. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru yakalayabilirsiniz. Etrafınızdaki olumsuz enerjilere karşı pozitif tutumunuzu koruyun.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün, duygusal açıdan kendinizi daha hassas hissedebilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilere karşı daha anlayışlı ve uyumlu olmaya gayret edin. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilirsiniz ancak sakin ve sabırlı olursanız başarılı olabilirsiniz. İçsel huzurunuzu koruyarak günü olumlu ve keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve başkalarının sözleri kolayca sizi etkileyebilir. Ancak, duygularınızı dengelemeye ve mantıklı kararlar vermeye çalışın. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru ve dengeyi sağlayabilirsiniz. İyi bir iletişim kurarak sorunları çözme şansınız yüksek olacaktır. Sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek size iyi gelecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün özellikle ilişkilerde ve iletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olman gerekebilir. Karşılaştığın her durumu sakin bir şekilde değerlendirmeye çalışarak gereken adımları atmaya özen göstermelisin. İçinde bulunduğun çevreyle olan iletişimini güçlendirmek için içten ve samimi tavırlar sergilemen faydalı olacaktır. Aşk hayatında romantik ve duygusal anlar yaşayabilirsin. Enerjini olumlu yönde kullanarak önemli konuları halletmeye odaklanabilirsin. Her şeyin istediğin gibi ilerlemesine izin ver ve kendine güvenmeyi unutma.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundakilere kendilerine zaman ayırmaları ve iç huzurlarını sağlamaları önerilir. Duygusal dengeyi korumak için günlük rutinlerinizi gözden geçirerek negatif etkilerden uzak durmaya çalışın. İletişimde dikkatli olmak ve anlayışlı yaklaşmak önemli olacaktır. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi pozitif aktivitelere odaklayarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. umarım gününüz harika geçer!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunun insanlar için ilişkilerde daha anlayışlı ve uyumlu olmanın önemli olduğu bir gün olabilir. Karşınızdaki insanları dinlemek, anlamak ve destek olmak için daha fazla çaba göstermeniz gerekebilir. Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin ve açık iletişim kurmaya çalışın. Ayrıca bugün, duygusal dengeyi sağlamak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Umarım bugün size olumlu gelişmeler getirir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün cesaretiniz ve kararlılığınız daha da artabilir. İçsel gücünüzü kullanarak hedeflerinize daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Ancak, gereğinden fazla baskıcı veya kontrolcü olmamaya dikkat etmelisiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve duygularınızı paylaşmak da bugün önem kazanabilir. Ufak tefek anlaşmazlıklara takılmadan, daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edebilirsiniz. Sabırlı ve detaycı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize adım adım daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, fazla detaya boğulmadan büyük resmi görmeyi de ihmal etmemeye özen göstermelisiniz. Özel hayatınızda ise iletişimde dikkatli olmalı ve partnerinizle aranızdaki anlaşmazlıkları daha sakin bir şekilde çözmeye çalışmalısınız. Ayrıca bugün maddi konularda da dikkatli ve tutumlu olmanız faydalı olacaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM