TUNÇ

TUNÇ

Üniformalısı, sivili fark etmez. Mustafa Kemal’in Askerleri birbirini bilir. Az oldu yahu bu cümle. Çok çok iyi bilir.

Varlıklarımızdan haberdar olarak yaşarız biz, hiç yüz yüze gelmesek de.

Büyük komutan Saldıray Berk bunlardan biridir. Var olduğu “yeter” dediklerimizden…

Salt adıyla bizleri huzurla uyutanlarımızdan, soysuzlara o kirli yataklarını dar edenlerimizden…
***
O beni tanır mı, nerden bileyim?

İlla ki duymuştur; Karadeniz’de göğsü tunç siperi, kellesi koltuğunda, ömrünü Atatürk’e adamış bi kardeşi olduğunu…

Diyip de kendimi kandırmadığımı biliniz.
***

Hiç denk gelemedik.

Saygıdeğer Komutanım ben doğduğum yıl Kuleli’yi bitirmiş. İlerleyen zamanda Kara Harp Okulu’nu. Harbiyeli sizin anlayacağınız. Onurların en büyüğü, rütbelerin en görkemlisi, vatanseverliğin en ulaşılmazıdır, taşıdığı.

Harp Akademisi mezuniyeti, yani kurmaylığı da olsa gerektir, orası beni aşar, ilgi alanıma girmez. Bilgi sahibi de sayılmam.

Bugün vefat etmiş değerli Komutanım. Kuvvayi Milliye şehitlerinin yanına gitmiştir, başka nereyi düşleriz biz?
***
İyi tanıyın diye yazıyorum.
Aradaki farkı iyi anlayın diye yazıyorum.
Vatanın nasıl satıldığını görün diye yazıyorum.

Ergenekon kumpası denilen, Türk tarihindeki en büyük şerefsizlikle yolu kesildi komutanımızın. Olası bi Genelkurmay Başkanlığı önlendi.

Üzerine atılan çamursa, asla bizlere yapışmayacak türdendi. Duruşmaya gitmedi. Kendisini teslim almaya kışlaya gelen kıytırık heriflere teslim olmadı. Peki ne yaptı dersiniz?

Adliye binası üzerinde 2 tane jet uçurdu…

Buydu yapılması icap eden.

Çünkü, ettiği askerlik yemini bunu gerektiriyordu. Biz, hiçbirimiz, elimizi şanlı bayrağımıza basıp “gerekirse canımızı vereceğimize” dair and içerken yalan söylemiyorduk ki, ne sandılar?

Ve dava bitimi beraat etti aslanlar aslanı Komutanımız.

***
Oysa o yemine uymayanını da gördük, komutan bozuntularının.

O pek ünlü Kozmik Oda vakasında direnemeyinini gördük. Anahtarı tıpış tıpış teslim edenini gördük.

Durun enseyi karartmayın hemen. Türkiye Cumhuriyeti’nin gizli odalarının yalnızca birine girebildiler. Ne yazık ki, bulmuş olmalılar aradıkları bilgiyi. Kozmik Oda sonrası yüzlerce vatan evladı katledildi.

Nerden mi bu kadar net biliyorum? Bi tanesi benim şehrimdeydi. “Gürsel, benden haberiniz olsun” diye diye öldü o güzel abimiz. Köylerde, yaylalarda gizlendiği yetmedi.

Ne yapabilirim ki başka;

“Geçmişinde, Kuvvayi Milliye Destanı’nı okumadığını itiraf eden adamı bu memlekete Genelkurmay Başkanı yaparsanız olacağı budur” diye yazdım Ulus Gazetemize, ağlaya ağlaya?
***
Vatan Partisi günleri var daha sonra Saldıray Berk Paşa’mızın. Bu konuyu açmalıyım.

Silivri Bariyerlerini paramparça etmek gibi…
Ermeni katliamı safsatasını çürütmek gibi…
Tüzük itibariyle Cumhuriyet Halk Fırkası’na en yakın olmak gibi…

Nitelikleri vardı bu partinin.

Hele ki, özetle “milli seferberlik ekonomisi” uygulanacağını ilan etmeleri, iyi kötü bi ekonomist olan bencileyini de cezbetmişti.

Kısa sürdü ama ben de katıldım Vatan Partisi saflarına. Süngü takıp cepheye gitmek gibiydi çünkü. Sonradan, bu işleri yapacak tekbi Allah’ın kulu olmadığını anlayınca ayrıldım oradan. Üzüldüm, çok üzüldüm. Hayal kırıklığı idi yaşadığım.

Aksi gibi, Vatan Partisi’nin akp ile aynı çizgiye düştüğü izlenimini çürütüp, “Hayır, tam tersi” diyecek de tekbi kişi yoktu partide.

Eminim Saldıray Komutanım da yaşamıştır aynı üzüntüyü.

(Halen geçmişteki Vatan Partililiğimi başıma kakan densizler var. Onlar için girdim zaten bu ayrıntıya. Ben, son soluğuma değin, C.H.F. ilkelerine bağlı kalacağım. Siz, kendi ne idüğü belirsizliğinize bakın! Beni, bizi boş verin. Bol gelir size, bizlerin Halk Fırkası giysisi)
***
Teslim olmayan.
Posta koyan.
Hakkını arayan.
Ve alan…

Alnı ak, başı dik bütün vatanseverlere selam olsun.

Saldıray Komutanım, mekanınız cennet olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM