Toplumsal Tarih’in 339. Sayısı Çıktı!

Toplumsal Tarih’in 339. Sayısı Çıktı!

Toplumsal Tarih’in 339. Sayısı Çıktı!

Bu ayki sayımızda iki dosyamız var. İlki Yusuf Alperen Aydın editörlüğünde “Savaş ve barışın sularında: Akdeniz’de Osmanlı Hakimiyeti” dosyası.  Temel olarak 16. ve 18.yy. arasında Osmanlıların Akdeniz’deki etkinliklerine ve diğer devletlerle girdiği ilişkilere bu dosyadaki yazılarda yer veriliyor.

İdris Bostan, Osmanlıların Batı Akdeniz’de Fas’a kadar uzanan egemenliklerini tesis için girişimlerini bizlere anlatıyor.

Özgür Oral, Osmanlı-Venedik ticarî ilişkilerinin son dönemlerindeki şaşırtıcı genişliğini arşiv belgeleri üstünden tahlil ediyor.

Hüseyin Serdar Tabakoğlu, Akdeniz’in bir ucunda Osmanlıların İspanyollar ile giriştikleri mücadelelerin izini sürüyor.

Ahmet Tekin, Akdeniz’in 16. yüzyıldan sonra yeni misafiri sayılabilecek İngilizlerle Osmanlıların ilk ticarî ilişkilerini satırlara taşıyor.

İpek Hüner Cora editörlüğündeki ikinci dosyamız ise geçtiğimiz Aralık ayında ikincisi düzenlenen Kadın Kadına Tarih Konferans’larındaki sunumlara ve tartışmalara odaklanıyor.

Gülhan Balsoy, Tuba Demirci ve İpek Hüner Cora feminist tarihçilik, kadınlar ve tarih yazımı üstüne yaptıkları tartışmayı yazıya döküyor.

Sergen Avcı, II. Kadın Kadına Tarih Konferansı’nda nelerin konuşulduğunu ve konferansın önemli detaylarını bizlere aktarıyor.

Şeyma Afacan 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren Osmanlı düşünce hayatının en önemli tartışmalarından biri olan biyolojik materyalizm ve modern psikoloji arasındaki kesişim noktalarına dikkat çekiyor.

Berrak Burçak, Ahmet Mithat Efendi’nin Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayınladığı kadın güzelliğini konu alan makaleleri analiz ediyor.

N. Zeynep Yelçe, günümüz dünyasının en öne çıkan toplumsal konularından zorunlu göçün 16. yüzyıl Avrupa’sında nasıl cereyan ettiğini ve insani trajedisini anlatıyor.

Salih Özbaran, Ahmet Yaşar Ocak’ın Osmanlı İmparatorluğu ve İslam kitabının Osmanlı kimliği, devlet ve siyasallaşmış İslam, medrese ve ulema, halk İslamı başlıkları üstünden okumasını yapıyor.

Bilge Karbi ve Sacit Kutlu Osmanlı diplomasi tarihinde arka planda kalmış sefaretlerin I. Dünya Savaşı’nda oynadıkları rolü Alman, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı istihbarat raporlarına dayanarak anlatıyor.

Etkinlikler için Tarih Vakfı’nın sosyal medya hesaplarını takip edebilir, internet sitemizi ziyaret edebilir, ayrıca Tarih Dostu olarak Vakfa destek olabilirsiniz. Tarih Dostu olunduğunuzda Toplumsal Tarih dergisi her ay ücretsiz olarak okurlara gönderiliyor, ayrıca Tarih Dostu okurları Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan %50 indirim sahibi oluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47