Tiyatro Alesta’nın “Fotoroman Kralı” Oyunu,

Tiyatro Alesta’nın “Fotoroman Kralı” Oyunu,

 26 Kasım’da Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda Prömiyerini Yapıyor

Tiyatro Alesta’nın yeni oyunu Fotoroman Kralı, 26 Kasım Cumartesi günü saat 20:30’da Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda prömiyerini yapmaya hazırlanıyor. 

Fotoroman Kralı, daha sonra Aralık ayında İstanbul’un iki yakasındaki farklı sahnelerde izleyicilerle buluşmaya devam edecek.

Ali Cüneyd Kılcıoğlu tarafından yazılan ve Ahmet Şeninak tarafından yönetilen Fotoroman Kralı’nda Orçun Ucal oyuncu olarak yer alıyor. 80 dakika ve tek perde olan oyun, müzikli komedi türünde.

Oyun Hakkında:

“Kafaya koymuştum, ülkenin ilk devrimci fotoromanını yapacaktım.”

1970’ler Türkiye’sinde fotoroman kralı olmaya giden yolda Cem’in İrfan, Esengül ve Ayı Bayram ile ailesini yaratma hikâyesini anlatır. Cem ile İrfan, para kazanmak için düğünlerde Aşuk-Maşuk oyunu oynarken aşka düşerler. Seyirciler sokağa çıkma yasakları, seks filmleri furyası, polis işkencesi, faili meçhuller, kapatılan sinemalar ve sendikalaş(a)mama faaliyetlerinin gölgesinde, sınanan zorlu aşklarına, seçilmiş ailenin sıcaklığına ve dayanışmaya tanık olurlar.

Toplumsal ve siyasal güçlükler içinde, hayata dansla ve şarkıyla tutunan aşuk ile maşuk, sendikalaşma mücadelelerini kültürel yolla destek olma fikrini bulurlar, bunda ısrarcıdırlar. Seçilmiş ailenin sıcaklığını ve dayanışmaya ruhunu yaşarlarken aşkları toplumsal ahlak normları ile sınanır.  Peki, 1980 darbesini hazırlayan koşullar içinde, ülkenin ilk devrimci fotoromanına girişmenin bedeli nedir?

Tiyatro Alesta Hakkında:

2014 yılında farklı sahne disiplinlerinden gelerek tiyatro yapmak isteyen ve tiyatronun kolektif bir sanat olduğu düşüncesini benimseyenlerce kuruldu.   Tiyatro Alesta, çağdaş metinlerden klasik metinlere, yerli, yabancı ve kendi ürettiği metinler olmak üzere geniş bir performans yelpazesiyle var olmayı hedefliyor. Alestanın geçtiğimiz yıllarda sahnelediği oyunlar arasında Erkek Parkı, Boş Şehir, Sürüne Sürüne Erkek Olmak, Örgü, Beş Sevim Apartmanı, Gizli Emir ve Delibo yer alıyor.

Ali Cüneyd Kılcıoğlu Hakkında:

Denizli’de doğdu. İlk okulu Amerika Birleşik Devletleri’nde, ortaokul ve liseyi Diyarbakır’da okuyup Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Anabilim Dalı Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturji bölümünde yüksek lisansını yapmakta olup 2002 yılından beri tiyatro oyunları yazıyor. Oyunları ülke çapında devlet tiyatrosu, özel tiyatrolar, şehir tiyatroları, amatör tiyatrolar ve üniversite toplulukları tarafından sahnelendi ve sahnelenmeye devam ediyor. Oyun yazarlığı alanında birçok ödül aldı. Öykü ve tiyatro alanında basılmış 12 kitabı bulunuyor.

Oyunun Künyesi:

Yazar: Ali Cüneyd Kılcıoğlu

Yönetmen: Ahmet Şeninak

Oyuncu: Orçun Ucal

Dramaturg: Nevra Ayşem Savaşçı

Kostüm Tasarımı: Hilal Polat

Işık Tasarımı: Utku Kara

Müzik: Onur Keskin

Koreografi: Seçil Demircan

Resim Tasarımı: Hamit Mert Ulcay

Afiş Tasarımı: Umut Ertung

Asistan: Hamza Zeyrek

İletişim Danışmanı: Zeynep Nur Ayanoğlu

Gösterim Takvimi:

2 Aralık 2022, Barış Manço Kültür Merkezi

5 Aralık 2022, Bahçe Galata

13 Aralık 2022, Boa Sahne

20 Aralık 2022, Altkat Sanat Tiyatrosu

İnternet Sitesi:

https://www.tiyatroalesta.com/oyunlar/fotoroman-krali/

Biletler:

https://tiyatrolar.com.tr/tiyatro-bilet/fotoroman-krali

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47