Tahammülleri zorlayan bir kara komedi: ‘I Care A Lot’

Tahammülleri zorlayan bir kara komedi: ‘I Care A Lot’

Oyunculuk performanslarıyla öne çıkan yeni Netflix filmi “I Care A Lot” ilk bakışta Amerikan sağlık ve hukuk sistemini hicveden bir satir gibi görünse de ele aldığı karakterlerin şeytani özelliklerini allayıp pullayarak izleyiciyi açıkta bırakıyor.

Tahammülleri zorlayan bir kara komedi: ‘I Care A Lot’

Netflix’in yeni filmi “I Care A Lot”a bir kapitalizm ya da sistem eleştirisi olarak yaklaşmak yanıltıcı olur. Daha doğrusu filmin böyle bir niyeti varsa bile komedi ve gerilim unsurlarıyla öyle bir gizlenmiş ve sonuçta hedefi öyle bir şaşırmış ki, izleyici olarak bunu çıkarmamız son derece güç. En azından ben böyle düşünüyorum.

Rosamund Pike’ın canlandırdığı (ve kendisine bir Altın Küre adaylığı getiren) Marla Grayson hali vakti yerinde olan yaşlıları gözüne kestirerek birtakım düzmece sağlık raporları ve kolayca manipüle edilebilen bir yargıç sayesinde yasal olarak onların bakıcılığını üstleniyor ve onları bir bakım evine havale ettikten (aslında resmen hapsettikten) sonra malını mülkünü satıp kendi servetine servet katarak gül gibi yaşayıp gidiyor. Pisliğin teki sizin anlayacağınız. Moral değerleri olmayan, sistemin açıklarını kendi lehine kullanmayı çok iyi beceren ve geceleri mışıl mışıl uyumakta hiçbir beis görmeyen vicdansız bir karakter… Anti kahraman demek bile çok kolay değil kanımca; düpedüz kötü, şeytani bir tip. Hal böyle olunca da izlediğimiz filmin çok sağlam bir ideolojik zemini ya da ele aldığı konu ve/veya karakterlere ciddi bir eleştirel bakış getirmesini bekliyor insan. Ama heyhat, pek öyle olmuyor ne yazık ki.

Yaşlılara ‘bakıcılık’ yaparak yolunu bulan Marla Grayson’ın en yeni avı yüklüce bir serveti olduğuna kanaat getirdiği Jennifer Peterson’dır (Diane Wiest) ve onu bir bakım evine kapatmakta çok da zorlanmayacaktır. Ne var ki, kendi halinde bir ihtiyar sandığı Jennifer’ın çok güçlü ve tehlikeli yakınları vardır ve Marla beklemediği bir rakiple karşı karşıya kalacaktır. Filmin bundan sonrası yer yer aksiyonun ve gerilimin bir hayli yükseldiği ama komediyle harmanlanan kurgunun olmadık anlarda izleyiciyi şaşırttığı (kötü anlamda) bir akış halinde ilerliyor ve her ikisi de karşısındakini fare sanan iki kedinin kapışmasına dönüşüyor.

OYUNCULAR İYİ AMA KARAKTERLER KÖTÜ

Hakkını teslim edelim, yer yer izleyiciye sinirden tırnaklarını kemirten, saçlarını yolduran bir film “I Care A Lot”. Bu anlamda etkisi yadsınamaz. Yani hep birinin çıkıp da filmin vicdansız baş kişisine dersini vermesini bekliyorsunuz ve yer yer buna da çok yaklaşıyor gibi oluyorsunuz ama hep bir şekilde hevesiniz kursağınızda kalıyor. İzleyenler hatırlayacaktır, Michael Haneke’nin “Funny Games”i bu anlamda benzersiz bir filmdir. O kadar ki bir sahnede filmin başından beri izleyicinin sinirlerini alt üst eden iki işkenceciden biri öldürülür ama diğeri eline geçirdiği uzaktan kumandayla her şeyi geri sarar ve saniyeler önce yaşadığınız katharsisi geçersiz kılar. Tabii ki J Blakeson bir Haneke değil ve ne zihninizde ne de ruhunuzda o denli derin bir yarık açacak bir gücü yok ama izledikten sonra “neden yani, şart mıydı bunu çekmem? ” diye soruyorsunuz kendinize. Rosamund Pike olsun, Peter Dinklage olsun ve daha da önemlisi Diane Wiest olsun, hepsi birinci sınıf performanslar sunuyor, orası öyle, ama dramatik anlamda izleyicinin özdeşleşeceği kadar yüklü bir karakter yok filmde (ya da olanlar da özdeşleşmek için yeterince olumlu özellikler taşımıyor) ve bu durum da filmin sonunda tatmin edici bir ‘final’ duygusu vermiyor insana.

“I Care A Lot” farklı bir film de olabilirdi; yani doğru bir senaryo ve doğru bir yaklaşımla belki Amerikan sağlık ve hukuk sistemini (daha da büyük resme bakarsak, kapitalist sistemi) eleştiren bir filme dönüşebilirdi. Hatta hâlâ böyle olduğuna dair yorumlar görebilirsiniz, ama hem kara mizah görünümündeki zeka yoksunu komedisi hem de hep ‘kötü’ karakterler üzerinden (dinsizin hakkından imansız, onun hakkından dinsiz gelir döngüsü) anlatmayı tercih ettiği ahlaken sorunlu senaryo kurgusu buna müsaade etmiyor. Arada bir feminist söylemlere yaslanmaya çalıştığını da görüyoruz açıkçası filmin ama bu da son tahlilde bir yere varmıyor ve kötülüğü bile nedensiz kalan (düşünün ki Marla’nın geçmişine dair sadece annesinin ne kadar aşağılık bir karakter olduğundan başka bir ipucu verilmiyor bize, yani yine bir kadına kesiliyor fatura) Marla’nın ne anlamlı bir değişim geçirdiğini görüyoruz ne de küçük bir şok içeren finalde içimizi rahatlatan bir çıkış noktasına erişebiliyoruz.

FİLMİN NOTU: 5/10

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM