SİYAD Onur ve Emek Ödülleri’nin sahipleri açıklandı

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri’nin sahipleri açıklandı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından verilen SİYAD Ödülleri’nde Onur ve Emek Ödülleri’nin sahipleri açıklandı.

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri’nin sahipleri açıklandı

Sinema Yazarları Derneği’nden  (SİYAD) yapılan açıklamaya göre, bu yıl 55.’si düzenlenen etkinlikte, Onur Ödülü’ne ’40 m2 Almanya’, ‘Sahte Cennete Veda’ ve ‘Elveda Yabancı’ filmleriyle birçok festivalden ödül alan Tevfik Başer ile 60 yılı aşan oyunculuk kariyerine 100’den fazla film ve dizi sığdıran oyuncu Suna Selen değer görüldü.

Emek Ödülü ise ‘Fırat’ın Cinleri’, ‘Kara Kafa’ ve ‘Zincir’ filmlerinin yönetmeni Korhan Yurtsever’e verilecek.

Ödül töreni 4 Nisan’da gerçekleştirilecek.

TEVFİK BAŞER

Hamburg Güzel Sanatlar Akademisi’nin Görsel İletişim Bölümü mezunu olan yönetmen Tevfik Başer, 1985’te senaryosunu da yazdığı ilk uzun metrajlı filmi olan ’40 m2 Almanya’ (40 Quadratmeter Deutschland) ile Avrupa’daki birçok festivalleri dolaştı ve Cannes Film Festivali’nden UNESCO ödülü, Locarno’dan ‘Gümüş Leopar’, Rotterdam’dan da ‘En İyi İlk Film’ ödülü dahil pek çok ödül kazandı. 1988’de çektiği ikinci uzun metraj filmi ‘Sahte Cennete Veda’ Berlin Film Festivali’nin yarışma bölümüne katıldı ve Strasbourg Avrupa Film Festivali’nde ‘Büyük Ödül’ü kazandı. 1991 senesinde yönettiği ‘Elveda Yabancı’ (Lebewohl, Fremde) Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard) bölümünde gösterildi. Başer daha sonra kariyerini senaryo yazarlığı, senaryo danışmanlığı ve genç sinemacılar yetiştirmek amacıyla eğitmenlik alanına doğru yönlendirdi. Hem Almanya’da hem de Türkiye’de çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak yer aldı ve sinema dersleri verdi.

SUNA SELEN

Oyunculuk kariyerinde 60 yılı geride bırakan Suna Selen, 1959’da ilk kez Cahit Irgat’ın Oda Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Aynı sezon Alber Husson’un ‘Gökteki Kaldırımlar’ komedisinde dikkatleri üzerine çekti. 1969’da ‘Sizi Seviyorum Madam’ oyunuyla ‘İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne değer görüldü. Tiyatro kariyeri boyunca çok önemli oyunlarda sahne aldı, ödüller kazandı. Sinemaya ilk kez 1960’ta Metin Erksan’ın ‘Gecelerin Ötesi’ filmiyle adım attı. 100’ü aşkın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı. 1971 yılında Antalya Film Festivali’nde ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’, 1993 yılında ise Ankara Film Festivali’nde ‘Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri’ filmiyle ‘Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödüllerini kazandı. İstanbul Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandığı 2003 tarihli ‘Gönderilmemiş Mektuplar’ın yanı sıra ‘Bir Millet Uyanıyor’ (1966), ‘Senede Bir Gün’ (1971), ‘Yusuf ile Kenan’ (1979), ‘At’ (1981), ‘Su Da Yanar’ (1987), ‘Piano Piano Bacaksız’ (1992), ‘Şahmaran’ (1993), ‘Bulutları Beklerken’ (2003), ‘Zincirbozan’ (2007) ve ‘Ara’ (2007) rol aldığı önemli filmlerden bazıları.

KORHAN YURTSEVER

1965’te amcasının stüdyosunda çalışmaya başlayarak sinema dünyasına adım atan Korhan Yurtsever, daha sonra yardımcı yönetmen olarak birçok usta isimle çalıştı. 1977’de ilk filmi ‘Fırat’ın Cinleri’ni çekti. Film, İtalya’daki San Remo Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’, Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Üçüncü Film’, Bulgaristan Varna Film Festivali’nde ‘En İyi Yabancı Film’ ödülü aldı. Ayrıca Amerika’da Şikago, İran’da Tahran, İspanya’da San Sebastian, Portekiz’ de Fuguera Da Foz, Hollanda’da Rotterdam, Rusya’da Taşkent ve Moskova, Hindistan’da Yeni Delhi, Tunus’ta, Almanya’da Berlin Film Festivali’nde gösterildi. 1979’da ‘Fırat’ın Cinleri’nin Berlin’deki gösterimi sırasında aldığı davetle ikinci filmi ‘Kara Kafa’yı çekti. Film sansüre uğrayarak Türkiye’de gösterilemedi. Yurtsever 1986’da ‘Zincir’i yönetti. Pek çok festivalde gösterilen filmi, Türkiye’de sinema salonlarında gösterme imkanı bulamayınca bu durumu protesto ederek filmini yaktı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM