Sivas Devlet Tiyatrosu’nun Yeni Oyunu “Bernarda Alba’nın Evi”

Sivas Devlet Tiyatrosu’nun Yeni Oyunu “Bernarda Alba’nın Evi”

 Prömiyer Yapıyor

Sivas Devlet Tiyatrosu’nun yeni oyunu “Bernarda Alba’nın Evi” yarın saat 19:30’da prömiyer yapıyor.

“Bu zindan seslerine paydos artık!”

Federico Garcia Lorca’nın kırsal kesim gerçekçiliğini yansıtan üç ünlü trajedisinden biri olan ve A. Turan Oflazoğlu’nun dilimize çevirdiği, Begüm Atak’ın yönettiği Sivas Devlet Tiyatrosu yapımı “Bernarda Alba’nın Evi”, 26 Ocak Perşembe günü saat 19.30’da, Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Filiz Demiralp, Begüm Atak, Çağla Nefesoğlu Kesiç, Elif Yalçın, Hülya Keli, Canan Koyuncu, Belgin Ünlü’nün rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Ruken Bakır, kostüm tasarımı Elif Çakanlı Kurtoğlu, ışık tasarımı Hasan Koçyiğit, müzikleri Arın Aykut’a ait.

Hesaplaşma…

Bernarda, kocasının vefatının ardından beş kızıyla birlikte sekiz yıllık bir yas sürecine girer. Hem artık evin erkeksiz oluşu hem de yas süreci içerisinde olmak, dışarıdan nasıl göründüğünü her şeyden çok önemseyen Bernarda için bir sınava dönüşür. Kızlarını zapt etmek isterken baskının dozunu kaçıran Bernarda, bu yeni süreçte kendisiyle de hesaplaşır. Kendi anasından gördüğü yetmeyince ama kendisi daha iyisini bilemeyince işler içinden çıkılmaz bir hal alır.

Yönetmen Begüm Atak: Birimizin başına gelen, hepimizin başına gelecektir…

Katı, giderek kalıplara hapsolmuş hatta direkt o kalıpların içine doğmuş bir “Bernarda otoritesi” nin altında, Adela’nın temsil ettiği özgürleşme ve ayrışma arayışı oyunun asıl temasını oluştursa da bizi duvarların ardına sızdıracak bir arayışa girdik.  Bernarda’nın aslında neyin açlığını çektiğini, bastırmaya çalıştığı şeyin ne olduğunu, onun da çaresiz ve küçük çocuk tarafını görebileceğimiz bir yorumu tercih ettik. Oyunun temasını, bu yorumun temeline oturttuk.

Atalarımızdan gördüklerimiz ve nesillere taşıdığımız görenekler, biri buna dur demedikçe kuvvetli bir biçimde alt nesillere aktarılıyor. Kendi annesinden de daha iyisini görmemiş olan küçük Bernarda, el yordamıyla yaptığı analıkla, kendi annesinden bile katı olarak, bir gölge gibi kızlarının üzerine çöküyor. Doğduğu ev kaderi oluyor. Hem Bernarda hem de kızları için. Hatta Maria Josepha için bile…

Kaynak: https://www.devtiyatro.gov.tr/DevletTiyatro/tr/medyadetay/1326?a=sivas-devlet-tiyatrosu-yapimi-%E2%80%9Cbernarda-alba-nin-evi%E2%80%9D-promiyer-yapiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47