Sinemaseverler salonları doldurmak istiyor

Sinemaseverler salonları doldurmak istiyor

Sinemaların açılıp bir gün sonra genelgeyle açılışlarının 1 Temmuz’a ertelenmesi beyazperdede film izlemek isteyenlerin tepkisini çekti.

 

İlk olarak 1 Haziran’da açılacağı duyurulan sinema salonlarının açılış tarihi, aynı akşam çıkan yeni bir genelgeyle 1 Temmuz’a ertelendi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının faaliyetlerine dair kısıtlamanın bir müddet daha devam etmesine yönelik alınan talepler ile salgınla mücadele tedbirlerinde devamlılığının sağlanması hususu göz önünde bulundurularak sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir” denildi.

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneğide (SİSAY) salonların açılışının bir ay daha ertelenmesi kararına destek verdi. Derneğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Global vizyon programlarıyla daha uyumlu, daha başarılı bir açılış için ihtiyacımız olan bu hazırlık dönemini bizlere sağladığı için sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a ve Sinema Genel Müdürümüz Sayın Erkin Yılmaz’a teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

NEDENİ KİRA ÖDEMEMEK

Bu gelişmeler hem sinemaseverlerin hem de bağımsız sinema salonlarının tepkisini çekti. Sinemaseverler, eski filmler gösterilse bile salonlara gitmek istediklerini dile getirdi. Ertelenme kararının, zincir sinema salonlarının bir ay daha kira ve maaş ödememe isteği nedeniyle alındığı ifade edildi. SİSAY’ın açıklamalarına tepki gösteren sinemaseverler, açılmak isteyen salonların neden açılamadığını sordu. SİSAY bu sorulara “Kısmi açılışta vizyon çok kısıtlı film çıkar. Kısmi açılış olmasıyla ‘mücbir sebep’ ortadan kalkar. Bu da sektöre milyonlarca liralık kira yükü demektir” yanıtını verdi. Sektörün yüzde 95’inin ortak talebinin açılışların ertelenmesi olduğu savunuldu.

‘SEYİRCİYE KAVUŞMAK İSTİYORUZ’

Kadıköy Sineması’nın sahibi Funda Kocadağ, gazetemize yaptığı açıklamada bir an önce seyircilerine kavuşmak istediklerini dile getirerek “Bizim Başka Sinema’yla birlikte programımız farklı, filmlerimiz hazırda bekliyor. Bu ay İKSV İstanbul Film Festivali gösterimlerimiz de olacaktı, şimdi ne olacağını bilmiyoruz” dedi. Kocadağ, “Salonumuz dışarıdan temiz havayla havalandırılan bir salon. Yüzde 50 kapasiteyle, pandemi önlemleri alınarak açılmasında bir sorun olmayacağını düşünüyorum” diye konuştu. Kocadağ, üyesi oldukları SİSAY Derneği’nin hassasiyetinin yurtdışından gelecek filmlerin programlarıyla ve tüm Türkiye’deki sinemaların pandemi önlemlerini sağlayamamasıyla ilgili olduğunu belirtti.

‘TEK FAYDA AVM SİNEMALARINA’

Beyoğlu Sineması’nın işletmecisi Utku Ögetürk ise Twitter hesabında konuyla ilgili olarak, “SİSAY’ın talebiyle aynı gün içerisinde apartopar ertelendi, ki haksız da sayılmazlar. Ama bu kadar basit değil maalesef birçok salon için durum ya da konu… Salonlar kendi inisiyatifiyle açar ya da açmaz. Bunun ülke koşullarında ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır vs. Ancak, İçişleri kararıyla yeniden kapanmasının tek faydası AVM sinemalarına. ‘Sinemalar istedi’ diyerek bu konuyu sadece AVM sinemalarına indirgememek gerekiyor” açıklamalarını yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM