Selanik Film Festivali başlıyor

Selanik Film Festivali başlıyor

Selanik Film Festivali başlıyor

63. Selanik Uluslararası Film Festivali 3 Kasım Perşembe günü başlıyor. İlk ve ikinci filmlerini çeken yönetmenler Altın ve Gümüş İskender ödülleri için yarışacaklar.

Selanik Film Festivali başlıyor

63. Selanik Uluslararası Film Festivali yönetmen Steven Spielberg’in The Fabelmans (Fabelmanlar/ 2022) filminin gösterimiyle 3 Kasım Perşembe akşamı başlıyor. Etkinlik 199 uzun metraj ve 68 kısa metrajı kentin Olympion, Pavlos Zannas, Makedonikon ve limanda yer alan Frida Liappa, Tonia Marketaki, John Cassavetes ve Stavros Tornes adlı sinema salonlarında gösterime sunacak. İzleyici ayrıca 93 filme çevrimiçi ortamda ulaşabilecek.

ULUSLARARASI YARIŞMA BÖLÜMÜ

Silence

Plan 75

İlk ve ikinci filmlerini çeken yönetmenler Theo Angelopoulos Altın İskender ödülü (10 bin euro) ve Gümüş İskender (5 bin Euro) ödülleri için yarışacaklar. Bu yılki yarışmada 11 film yer alıyor: A Piece of Sky (Michael Koch/ İsviçre), Blue Jean (Georgia Oakley/ İngiltere), Listen (Maria Douza/ Yunanistan-Bulgaristan), Narcosis (Martijn de Jong/Hollanda), Plan 75 (Chie Hayakawa /Japonya-Fransa-Filipinler-Katar), Silence 6-9 (Christos Passalis/ Yunanistan), The Dam (Ali Cherri/Carmen Jaquier/İsviçre), To the North (Mihai Mincan/Romanya-Yunanistan-Bulgaristan-Çek Cumhuriyeti-Fransa), Wolf and Dog (Claudia Varejao/ Portekiz-Fransa).

Listen

The Dam

TÜRK FİLMLERİ SELANİK’TE

Kurak Günler

Balkanlar’a Bakış bölümünde Emin Alper’in Kurak Günler’i (Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Karadağ), Bekir Bülbül’ün Cloves and Carnations’ı, Kazım Öz’ün Bir Kar Tanesinin Ömrü, Turan Haste’nin Rutubet’i gösteriliyor. Maryna Er Gorbach’ın Klondike (Ukrayna-Türkiye) filmi Meet the Neighbors bölümünde yer alıyor.

ÜNLÜ KONUKLAR: CHARLOTTE GAINSBOURG İLE FATİH AKIN

The Passengers of the Night

Oyuncu Jane Birkin ile şarkıcı Serge Gainsbourg’un kızları oyuncu Charlotte Gainsbourg festivalin Open Horizons bölümünde yer alan Mikhael Hers’in yönettiği The Passengers of the Night filminin gösterimine katılmak üzere Selanik’e geliyor.

Rhinegold

Fatih Akın Özel Gösterimler bölümündeki yeni filmi Rhinegold’u izleyiciye sunacak. Festivalin ve Yunan izleyicinin çok sevdiği Akın etkinliğin en eski konuklarından.

MARIA PLYTA MERCEK ALTINDA

Eva

Selanik’te doğan Maria Plyta (1915-2006) ilk Yunanlı kadın yönetmen olarak biliniyor. Edebiyatla ilgilenen Plyta 1940’ların sonuna doğru sinema sektörüne girerek Alekos Sakellarios ve Yorgos Tzavellas’la çalıştı. 1950’de ilk filmi The Engagement’ı gerçekleştirdi. Filmin set tasrımlarını ünlü ressam Yannis Tsarouhis yaptı. Film senaryoları yazdı, 17 film çekti. Etkinlikte Plyta’nın The Engagement, Eva filmleri gösterilecek.

MARİA GAVALA’YA ALTIN İSKENDER ONUR ÖDÜLÜ

The Magic Glass

Festival bu yıl yönetmen, sinema teorisyeni, çevirmen ve yazar Maria Gavala’ya Altın İskender onur ödülü veriyor. 1947’de Koropi’de doğan Gavala, Atina Üniversitesi’nde tarih ve arkeoloji okudu. 1972’de mezun olduktan sonra sinema ve televizyon filmleri yönetti, sinema yazıları yazdı. Film teorisi ve estetiğiyle ilgili yazıları tercüme etti. Maria Gavala’nın On Love, The Scent of Violets, The Magic Glass filmleri izleyiciye sunulacak.

PETER STRICKLAND’E SAYGI

The Duke of Burgundy

Son elli yılın en cesur ve kışkırtıcı yönetmenlerinden Peter Strickland festivale katılacak. A Metaphysical Education, Berberian Sound Studio, Blank Narcissus, Cobbler’s Lot, Cold Meridian, Flux Gourmet, Guo4, In Fabric, Katalin Varga, The Duke of Burgundy filmleri Peter Strickland’e Saygı Bölümü’nde yer alıyor.

PETER BROOK’A SAYGI

The Mahabharata

Etkinlik 20. yüzyıl tiyatrosunun en üretken sanatçılarından yönetmen Peter Brook’un sinemacı yönünü onurlandırıyor. Brook’un Brook by Brook, Lord of the Flies, Moderato Cantabile, Tell me Lies, The Mahabharata filmleri gösterilecek.

PETER TSCHERKASSKY İLE EVA HELLER

Outer Space

Film Forward bölümü deneysel filmler çeken Peter Tscherkassky ile Eva Heller’in toplu gösterimlerini gerçekleştiriyor. Peter Tscherkassky ustalık sınıfında deneysel sinema hakkında konuşacak. Tsherkassky’nin Coming Attractions, Dream Work, Get Ready, Happy-End, Instructions for a Light and Sound Machine, L’arrivée, Manufracture, Nocturne, Outer Space, Parallel Space, The Exquisite Corpus, Train Again adlı deneysel filmleri programda yer alıyor.

Last Lost

Eva Heller’in Astor Place, Behind this Soft Eclipse, Crème 21, Her Glacial Speed, Juice, Last Lost, One, Self-Examination adlı deneysel filmleri gösterimde.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM