Şebnem Bursalı imzalı haberde yazar Nazlı Eray

Şebnem Bursalı imzalı haberde yazar Nazlı Eray

CHP’de taciz skandalı yaratmak için 16 yıl önceki röportaja sarıldılar

Sabah gazetesi 2002 yılında yazılmış bir romanın kurgu karakterinden, başka bir gazetede 2004 yılında yapılmış röportajıyla birleştirip manşet çıkarıyor. Şebnem Bursalı imzalı haberde yazar Nazlı Eray’ın o dönem Hürriyet yazarı olan Faruk Bildirici’ye verdiği röportajından, sanki o röportaj kendilerine verilmiş gibi cımbızlanmış bölümler yer alıyor. Maksat CHP’yi taciz skandalıyla yıpratmak olunca tarih devreye giriyor.

CHP’de taciz skandalı yaratmak için 16 yıl önceki röportaja sarıldılar

Ekonomik kriz, pandeminin yükselişi, Merkez Bankası’nda para kalmayışı nasıl gündemden düşürülebilir? Biraz seks, biraz taciz, biraz siyaset sosuna bulanmış haberlerle Ana Muhalefet Partisi CHP’ye saldırarak. Bunun için her yol akla gelirdi de ünlü yazar Nazlı Eray’ın 2002 yılında yazdığı fantastik romanının da kullanılacağı düşünülemezdi. Nazlı Eray, fantastik kurgu romanlarıyla “Büyülü Gerçeklik” adını verdiği ekolün yaratıcısı, çok okunan bir yazar.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında yazdığı “Sis Kelebekleri” başlıklı kitabında aslında AKP’nin doğuşunu anlatıyor. Bütün kitaplarında yaptığı gibi başkahraman da hep kendisi. Güya Sinop Cezaevi’nde de yatıyor, bazen Marie Antoinette oluyor, bazen siyasetçi. Kahramanla yazar kimliği sık sık karışıyor, iç içe geçiyor. Bu kitap yayımlandığı sırada yazar CHP’de parti meclisi üyesi. Tam altı kez yüksek oylarla seçilmiş. Kitabın yayımlanmasından iki yıl sonra o dönem Hürriyet gazetesi yazarı olan Faruk Bildirici kendisiyle bir portre röportaj yapıyor. O röportajda Nazlı Eray, kadınların siyasette karşılaştıkları zorlukları anlatırken başından geçen tatsız bir olaydan da bahsediyor.

Kurultay delegesi iken Anadolu’dan gelen bir üyenin kendisini öpmeye kalkıştığını anlatıyor. O şahıs sonra partiden dışlanmış, aradan 16 yıl geçmiş. Nazlı Eray’ın kitabı “Sis Kelebekleri”; Faruk Bildirici’nin röportajındaki bölüm, Allah için titiz bir çalışmayla cımbızlanıp kurgulanarak Sabah Gazetesi’nin birinci sayfasına Şebnem Bursalı imzasıyla yerleşmiş, bir algı operasyonu yapılmış, Ana Muhalefet Partisi tacizci ilan edilmiş.

NAZLI ERAY ŞAŞKIN

Bodrum’daki evinden telefonla ulaştığım Nazlı Eray, birdenbire gündem olmaktan ötürü önce şaşkın. Sonra kitabının ve kendisinin 18 yıl sonra yeniden gündeme gelmesini alaycı bir ironiyle karşılıyor.

“Ben manşet olduğum için çok memnunum. Kitabım tekrar gündeme geldi. Ayrıca belirtmeliyim, en iyi kitabımdır. O dönemde ben CHP’de parti meclisi üyesiydim. O kitabımda her zaman yaptığım gibi çeşitli karakterlere bürünüyorum. Marie Antoinette bile oluyorum! Keşke onu da yazsalardı” diye şakayla karışık özetliyor konuyu. “Şimdi baskısı bile yok. Fantastik bir romanı, üstelik okumadan, anlamadan, partiyi kötülemek için kullanmak istediler. Beni pazar günü İzmir Sabah’tan Fatih Ulaş aradı. Kitabı okumamış, uğradığınız tacizle ilgili konuşmak istiyorum dedi. Kitabı okumamış insanla ne konuşacağım? Konuşmadım” diyor. Nasıl oluyorsa o sipariş yazı sonra Şebnem Bursalı imzasıyla hazırlanıyor.

BURSALI YANIT VERMİYOR

Şebnem Bursalı’yı Ankara’dan tanırım. Kendisiyle o dönemlerden arkadaşlığım da vardır, ama son yıllarda geçirdiği “evrimden” sonra görüşmüyoruz. Haberini konuşmak için arıyorum ama telefonunu açmıyor.

Bu haber niye kültür sanat sayfasında yer alıyor diye merak ediyorsanız, bir köşe yazarı, siyasi algı yaratmak için Türk edebiyatının fantastik kurgu romanlarıyla tanınan, okurunun bile romanda hangisi gerçek hangisi değil, içinden çıkamadığı yazarının 18 yıl önce yazılmış kitabıyla 16 yıl önce bir başka gazetedeki röportajından bir taciz iddiası çıkarıp yazarak manşete çıkardığı için. Edebiyata da yazık oluyor, gazeteciliğe de algı operasyonlarıyla kafası karışan okura da. Bunu tacize uğrayan çocuklar için “Bir kereden bir şey olmaz” diyen partinin savunucuları medya yapıyor. Gerçekten tacize uğrayanlara da çok ayıp oluyor!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne etkileyici rüyalarla başlayabilir ve çoğunlukla bilinçaltı rüyaları görebilirsiniz. Ev içinde tadilatlar, düzen ve tertip ön planda olabilir. Ailenizle evinizde bir araya gelebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün yaşamın ve koşullarınızın getirdiği zorunluluklar ve sorumluluklar zaman zaman sizi kısıtlanmış hissettirebilir. Dış görüntünüzle ilgilenebilir ve değişiklik yapma arzusu duyabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha esnek olmalı ve kritik kararlardan, önemli konuşmalardan kaçınmalısınız. Gece saatlerinde duygularınızda netleşebilirsiniz. Dağınık bir gün olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Gün içinde yapılacak işler ve sorumluluklar vaktinizi alabilir. Sorun çözme, şartları iyileştirme odaklı olabilir ve daha çok hayal kurabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilişkilerinizde zıtlaşma ve gerilimi yaratmamak adına şartları zorlamaktan kaçınmalı ve daha esnek davranmalısınız. Sosyal medyada araştırmacı ve meraklı olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün aile içi ilişkilerde zıtlaşma ve fikir ayrılıklarını büyütmemeye özen gösterin. Anlık durumlar, basit meselelerin sorun haline gelmesine neden olabilir. Ev içindeki düzen ve temizlikle ilgilenerek gün içindeki negatif olasılıkları eleyebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün dağınıklık ve düzensizlik hakim olabilir. Bazı yolculuklar aksayabilir. Manipülatif konuşmalar artabilir, yanıltma veya yanılma durumuna dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi düşüren alışkanlıklardan ve zaaflardan uzak durmaya çalışmalı, iradenizi çalıştırmalı ve zayıf yönlenirinizi güçlendirmeye çalışmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün keyfi hareket etme isteği, dinlenme ihtiyacı ön planda olabilir. Sağlıkla ilgili kısa süreli hassasiyetler olabilir fakat akşam saatleriyle toparlanıyorsunuz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM