Sarı Sandalye’nin “Kral Übü” Oyunu,

Sarı Sandalye’nin “Kral Übü” Oyunu,

 Yeni Yılda da İzleyiciyle Buluşmaya Devam Ediyor

Sarı Sandalye tiyatro topluluğu, Fransız oyun yazarı Alfred Jarry’nin klasikleşen oyunu “Kral Übü” uyarlaması ile 7 Nisan 2022’de gerçekleştirmiş olduğu prömiyerinden bu yana çeşitli sahnelerde gösterimine devam ediyor. 

Geçtiğimiz yıl DasDas, Zorlu PSM %100 Studio Sahnesi, ENKA Açık Hava Tiyatrosu, Hann Sahne, Sahne Pulchérie gibi birçok sahnede gösterim yapan “Kral Übü”, 2023 yılında da yine çeşitli sahnelerde tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor.

Türkiye’den ve dünyadan önemli edebiyat eserlerinin sahne uyarlamalarına odaklanan ve bu yolla tiyatro sanatına yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Sarı Sandalye, absürt edebiyatın önemli isimlerinden Fransız yazar Alfred Jarry’nin dünyaca ünlü oyunu “Kral Übü” uyarlamasıyla yeni yılda da sahnelerde. Doğa Nalbantoğlu’nun yönettiği, ışık tasarımını Samet Acar’ın, özgün müziklerini Göksu Işık ve Gökhan Öcal’ın yaptığı “Kral Übü”nün oyuncu kadrosunu, Canan Günaştı, Denizhan Çay, Emirhan Altunkaya, Emre Yıldızlar, Gökhan Öcal, Göksu Işık, Gül Doğa Selvi, İrem Kalaycıoğlu, Kayra Belen Yardımcı ve Şeyiba Ceren Ülgen oluşturuyor. 

Kral Übü, 14 Ocak Cumartesi akşamı 20.30’da Sahne Pulchérie’de, 17 Ocak Salı akşamı 20.30’da Zorlu PSM %100 Studio Sahnesi’nde, 31 Ocak Salı akşamı 21.00’da DasDas’ta izlenebilir. 

Biletlere ise sırasıyla tiyatrolar.com.tr , Passo ve Mobilet üzerinden ulaşılabilir. 

Edebiyat ve tiyatro tarihinin en önemli metinleri arasında yer alan Kral Übü, Polonya Kralı Venceslas’a suikast düzenleyerek onun yerine geçen Übü Ailesi’nin hikayesine odaklanıyor. Metin, ünlü İngiliz yazar Shakespeare’in Macbeth, Hamlet ve Kış Masalı oyunlarına pek çok gönderme içerirken, tarihteki tüm zorba ve diktatörlere selam niteliği taşıyor. Özgün ve canlı müzik performanslarıyla da öne çıkan oyunda Rock, Pop, Blues gibi batı müziği örnekleri ile Türk Halk Müziği, Arabesk, Fantezi karışımı Alaturka müzikleri elektro gitar ve bağlamaya eşlik eden çeşitli enstrümanlarla icra ediliyor. 

HAROLAB (Hareket ve Oyun Laboratuvarı) fiziksel tiyatro okulunun kurucusu ve eğitmenlerinden ödüllü yönetmen Doğa Nalbantoğlu, “Kral Übü”de kendi özgün çalışma ve oyun dilini aradıklarını belirtiyor ve ekliyor; “Sadece düşüncelerimizin egemenliğinde kalmayıp, vücudumuzun ve hareketin izini sürmeye çalışıyoruz. Fiziksel doğaçlama, kafamızdaki fikirlerin daha katmanlı anlatımı konusunda çok faydalı bir yöntem. Anlamı hem çoğaltıyor hem de izleyenin hayal gücü için alan bırakıyor.” diyor. Nalbantoğlu, içinden geçtiğimiz devirde “Kral Übü”yü sahneleme kararı almanın zor olmadığının altını çiziyor ve ekliyor; “Fakat amacımız hali hazırda görünür olanları aynı yöntemlerle göze sokmak değil. Güç sahiplerinin eleştirisinin bile belli bir tarz ve biçimle yapılmasının ancak tüm olumsuzlukların vasat mizah formları içinde görünmez hale gelmesine yol açtığını düşünüyoruz.” 

Sarı Sandalye Hakkında:

Tiyatro serüvenine 2014’te Georges Perec’in “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi” adlı eserini sahneye uyarlayarak başlayan Sarı Sandalye, prömiyerini IKSV’nin düzenlediği 19. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali’nde yaptı ve Seyirci Ödülleri’nde “Umut Veren Yeni Tiyatro Topluluğu” ve Ekin Yazın Dostları’ndan “Yılın En İyi Komedisi” ödüllerini aldı. Bir sonraki yıl Knut Hamsun’un aynı adlı romanından uyarladıkları “Açlık” oyunu, Ekin Yazın Dostları’nda “Yılın Küçük Salon Oyunu”, Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri’nde “HDI Sigorta Özel Ödülü” ve Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “Özgün Tiyatro Müziği” ödüllerine layık görüldü. Yazılısının 40. yılında Ferit Edgü’nün romanından sahneye uyarlanan “O / Hakkâri’de Bir Mevsim” projesi, topluluğun üçüncü oyunu ve üçüncü roman uyarlamasıdır. Ekin Yazın Dostları -Yılın Teması “Özgürlük Ödülü” alan oyun, ilk gösterimini 20. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali’nde gerçekleştirdi. Topluluk, edebiyat uyarlamalarıyla başladığı sanat yolculuğuna Jean-Luc Lagarce’ın “Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum” oyununu sahneleyerek devam etti ve hemen ardından epik tiyatronun kurucusu ünlü Alman yazar Bertolt Brecht’in kısa oyunlarından biri olan “Düğün” uyarlamasıyla serüvenine hız kesmeden devam etti. Son oyunu Kral Übü, prömiyerini, 7 Nisan’da ENKA Sanat’ta yaptı. 

Detaylı bilgi için: info@sari-sandalye.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47