Sakız

Sakız

İyi insan Erdal İnönü Cumhuriyet tarihimizin “sağlama işlemi” gibidir. Kimi insanlar, kimi sülaleler, dolayısıyla kimi kromozom ve genler birinci adam olmaya uygun değilmiş demek.

Bunu Madımak katliamında bizzat yaşadık. Diğer tüm nitelikleri bi yana, dünyaya İsmet Paşa’mızın oğlu olarak gelmiş birinin bile gücü yetmedi, polisi-jandarmayı otel önüne sevk edip, 37 canımızı kurtarmaya?

İlginçtir.

Bizler, “Menemen’i yakın” türü talimatlar verebilecek devlet adamları beklerken, tutup bizi yaktılar.

***

Güneşler parıldadıkça cennetlerde durası İsmet Paşa’mız da üç aşağı beş yukarı aynı durumdaydı.

Köy Enstitüleri, NATO, tarım, iç işleri, dış politika, bağımsız ekonomi vb. konularda kendisinden umulan direnci gösteremedi.

Gayet basit açıklamaları olan; paramıza neden kendi fotoğrafını koydurduğu gibi, ekmeğin neden karneyle dağıtıldığı gibi olgularda kendini anlatamadı.

Olan, gencecik Cumhuriyetimize oldu.

Paşa’dan geriye kalan soyluluk, laiklik, centilmenlik, sanatseverlik gibi kavramlar sıradan vatandaşta ne yazık ki karşılık bulamadı. Aksine, devlet yönetimine çöreklenen üç kuruşluk ağızlara “sakız” oldu, koskoca İsmet  İnönü…

-“Ben Atatürk değilim, O’nun yaptıklarını benden beklemeyin” sözleri ise vatana bişey kazandırmadığı gibi, sadece benim gibi sulu gözlü insanlarda birer damla onurlu gözyaşı olarak kalabildi.

***

Ülkemizin genel gidişatı, bize özgü çok büyük olaylar (ve acemice hatalar) olmadıkça, bi Kemal Kılıçdaroğlu iktidarının geldiğini gösteriyor.

İlkin, Bay Kemal aşağılamasını Tayyip Bey’in ağzından söke söke alıp, kendisinden Bay Kemal diye söz edebilme başarısını, bu yolla kazandığı sempatiyi kutlamak gerek.

Ve sonra… Hak hukuk adalet sloganıyla… Ankara-İstanbul yürüyüşüyle… Büyük şehir belediye seçimlerindeki zaferiyle… Mevcut iktidara tıpış tıpış yaptırdığı bazı anlamlı icraatıyla…

Zaten hakedilmiş bi “geliyor gelmekte olan” durumu yaşamıyor muyuz?

Bunu da görmek gerek.

***

20 yıldır çile çeken vatansever insanlarız bizler.

Tabi ki bekliyoruz Bay Kemal’den bişeyler. Sakın ola günün birinde demesin bize; benden Atatürk’ün yaptıklarını beklemeyin.

Vallahi bekliyoruz, billahi bekliyoruz.

***

Helalleşme nedir örneğin? Kimlerle helalleşeceğiz?

Şeyh bilmem kimlerle mi?

Cemaatlerle mi?

Yetmez ama evet diyenlerle mi?

İkinci Cumhuriyetçi tayfayla mı?

Bay Kemal bilmeli. Biz kimseyi hoş görmeyi düşünmüyoruz. Bizim demokrasi kisvesi altında, hiçbi vatan haininin elini sıkma niyetimiz yoktur.

***

Hesap sormamak isteği, rövanşist olmamak söylemi nedir peki?

Asla.

Elbette hesap sorulacak günü bekliyoruz. Elbette hukuk kuralları içinde tepeden tırnağa bi yargılama bekliyoruz.

Elbette bunların ağzından çıkmış her Atatürk düşmanı sözcüğün bedelinin ödetilmesini bekliyoruz.

Biz kimseyle uzlaşmayı, biz kimseyi bağışlamayı, biz kimseye tahammül etmeyi düşünmüyoruz.

***

Seçimden sonraki ilk gün, Çankaya’ya çıkılmasını…

Seçimden sonraki ilk gün, derhal askerî okullarımızın açılmasını…

Seçimden sonraki ilk gün, asla insaniyet için değil, sinsi bi planla ülkemize doldurulduğu aşikar tüm mültecilerin geri gönderilmesini..

Seçimden sonraki ilk gün, kahraman Mehmetçiklerimizin bütün sınırlarımıza hakim oldurulmasını…

Bekliyoruz.

And olsun bekliyoruz, şart olsun bekliyoruz.

***

Bunca yıldır kelle koltukta, Mustafa Kemal’in askeri olarak yaşamışım.

Geldim gidiyorum şu yalan dünyadan. Şuncağız özel isteğimi kırmaz umarım Bay Kemal;

1) Genelkurmay’ın karşısına kol saati heykeli yapanlara, lütfen göstersin, kol saati nasıl olurmuş!

2) Yahu hasret kaldık, muzu kasım ayında, çileği mayıs ayında yemeye. Her türlü meyve-sebzenin 12 ay bulunabildiği bi doğa, bi tarım politikası mı olurmuş!

***

Zor değil Bay Kemal, sen sen ol, başımızı öne eğdirme.

Sen de eğdirirsen eğer, geri dönüşümüz yoktur.

Bi sabah uyanırız; Diyarbakır kantonu??? Aaa der, kendimizi kandırırız…

Aslında fena olmadı canım. Doğuyu verdik. Artık analar ağlamayacak! falan diye.

Toprak altında kefensiz yatanları unutma Bay Kemal.

Dinime unutma, imanıma unutma.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Koç burcuna mensup olanlar için enerjinizin yüksek olacağı bir gün olabilir. İş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kendinizi daha motive hissedebilirsiniz. Aşk konusunda duygusal olarak hareket etmekten çekinmeyin, ilişkilerinizde derinleşme ve anlayış artışı yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi korumayı unutmayın. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda önemli kararlar alabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Ailevi konularda ise sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerinizde sabırlı ve anlayışlı olmanız, olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Sağlığınıza özen göstermeye dikkat edin, dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeniz bugün sizin için oldukça önemli olacaktır. Umarım bugününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygularınıza daha fazla odaklanabilirsiniz. İç sesinizi dinlemek ve duygusal ihtiyaçlarınıza yönelik adımlar atmaktan kaçınmayın. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için uygun bir gün olabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal dengeyi sağlamaya çalışın. Özellikle sağlık konularında dikkatli olmalı ve gereken önlemleri almalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için iletişim konularında başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Özellikle duygularınızı net bir şekilde ifade etmek ve karşınızdakilerle açık iletişim kurmakta avantajlı olacaksınız. Kendinize ve duygularınıza olan güveniniz artabilir. Ayrıca, yakın çevrenizle ilişkilerinizi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Keyifli ve verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Başak burcunu temsil eden kişiler bugün, detaylara dikkat etmeli ve planlarını titizlikle oluşturmalıdır. Bugün verimli olmak için işlerinizi düzenlemeniz gerekebilir. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. İçinizdeki endişeleri kontrol altına almak için zihinsel ve duygusal bir denge sağlamaya çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunun insanları için iletişim konularında olumlu bir gün olabilir. İlişkilerinizde uyum ve anlayışı arttırıcı etkiler hissedebilirsiniz. Duygusal dengeyi korumaya odaklanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve keyifli sohbetlere katılabilirsiniz. İş ve kariyer alanında ise aklınıza yeni fikirler gelebilir ve projelerinizi ilerletebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle ortaklı işlerde işbirliği ve uyumu ön planda tutmanız size fayda sağlayabilir. Sağlık konularında ise bedeninize ve ruhunuza iyi bakmayı ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırarak stresi azaltıcı aktiviteler yapmak enerjinizi yükseltebilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal anlamda derin bir bağlantı kurma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve duygularınızı paylaşmak size iyi gelebilir. Aynı zamanda içsel dünyanıza da zaman ayırmanız, kendi duygularınızı anlamlandırmanız ve kendinize şefkatli davranmanız önemli olabilir. İlişkilerinizi derinleştirmek için iletişim becerilerinizi konuşturabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve kariyer hayatınızda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Hırslı ve kararlı tavırlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta, bencil davranmamaya ve işbirliği yapmaya açık olmaya özen göstermek olacaktır. Kendinize güvenmek ve doğru adımlar atmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM