Rahmaninov ve Biret akşamı

Rahmaninov ve Biret akşamı

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosuluğu ev sahipliğinde yarın (25 Nisan) Sergey Rahmaninov’un “150. Doğum Yılı” ve Rahmaninov’un piyano konçertoları ile solo piyano için yazılmış eserlerinin tümünü defalarca çalıp kayıtlarını yapmış olan devlet sanatçısı İdil Biret’in “Sanat Yaşamı”na adanan bir akşam düzenlenecek.

Rahmaninov ve Biret akşamı

Moskova’daki ilk konserini onu Paris’te dinleyen büyük Rus piyanist Emil Gilels’in Sovyetler Birliği’ne davet etmesiyle 14 Kasım 1960’da on dokuz yaşında veren İdil Biret, Sovyetler Birliği kurulduğundan beri orada konserler vermeye gelen ilk Türk sanatçı olmuş, sonra 60 yıl boyunca yaptığı turnelerde pek çok konser vermiş, takdir edilmişti. Ankara’da suikast sonucu hayatını kaybeden Büyükelçi Andrey Karlov’un birinci ölüm yıldönümü törenine Büyükelçi Aleksey Yerhov tarafından davet edilip anısına çalmıştı. İki yıl evvel aniden rahatsızlandığında ise Büyükelçilik onu muayene etmek için Moskova’dan bir nöroloji uzmanı doktorun gelmesini sağlamıştı. Daha sonra İdil Biret’in Süreyya Operası’ndaki 80. yıldönümü konserine gelen Rusya Federasyonu İstanbul başkonsolosu, Çaykovski Konservatuvarı’nın tebrik mektubunu ve Gnessin Konservatuvarı’nın madalyasını sunmuştu.

İki büyük sanatçıya adanan bu akşam; Başkonsolos Andrey Buravov’un açılış konuşmasıyla başlayacak, Uluslararası Andrey Karlov Vakfı Başkanı Marina Karlova, “Rus-Türk kültür ilişkileri Andrey Karlov Vakfı faaliyetleri” başlıklı bir konuşma yapacak.

KONUŞMALAR YAPILACAK

İki ülke arasında pek çok kültürel etkinlikte görev alan, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı’nın “Dostluk ve Tiyatro Ödülü” sahibi gazeteci-yazar Hayati Asılyazıcı da etkinlikte sanatçının “1960-1962 Yılları SSCB Konserleri” ve Emil Gilels ile İdil Biret hakkındaki söyleşisini anlatacak. Piyanist-pedagog dostu Amine Aygistova ise bestecinin Rusya’daki evi İvanovka’da düzenlenen 2017 Rahmaninov Festivali’nde İdil Biret’in verdiği konserin videosunu gösterecek.

SOVYETLER’DEN FOTOĞRAFLAR

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri Akif Emre Şibiroğlu, Salih Haşim Aktaş, Radman Alavirad ve Eylül Selamet Rus Radyo Televizyon Arşivi’nde  kaydı bulunan Biret’in ilk Rusya turnesinde çaldığı dört eser ile Rahmaninov’un beş parçasını seslendirecekler. Kurulacak standlarda ise sanatçının SSCB ve Rusya Federasyonu’nda 1960-2019 yılları arasında verdiği konserlerden 14’ünün orijinal afişi, o tarihlerde çekilmiş fotoğrafları, Dominique Xardel’in yazdığı “İdil Biret-Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti” kitabının Rusça çevirisi ve kayıtla-rını yaptığı Rus bestecilerin LP/CD’leri sergilenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM