PROJE?

PROJE?

zamanlardan bi zamandı,
vakitlerden bi vakitti,
ula pardon, ikisi de aynı şey oldu, yani güzel günlerdi demek istedim, kabul buyurunuz..
***
müdavimlerinin %80’inin kadın olması itibariyle dünya tarihinde tek idi masal cafe’miz..
bizzat genel başkanca (halen sağdır) en başarılı şube ilan edilmişti add’miz..
ve gümbür gümbür gürlüyordum ulus köşeyazılarımda..
o günlerdi..
***
aslında çok iyi bi insan olan, ünv. bitirmişliğiyle şehrimizde belli bi mesleksel kariyere ulaşmış bulunan, ama sarhoşluğu hiç mi hiç çekilmeyen, bu yüzden masal’dan ve yaşamımdan aforoz ettiğim bi kardeşim..
bilin bakalım ne yaptı?
yok yok, borç takıp kaçmadı, öylesi 2000 kişi var şehrimde, onlardan diğildi.. nasıl bi ezikliktir Allah bilir, sosyal medyadan bana sataşmaya başladıydı..
-başkan, projen ne?
-abi, projen ne?
3 diğil, 5 diğil, 15 diğil, her gece sayfamda bu yorumla karşılaşıyordum.. belli ki içip içip bana sarıyordu.. ısrarla yanıt vermiyordum..
***
bu işin sonu nereye bağlandı, inanın anımsamadım şimdi.. sadece, kafamdan “benim durduk yere ne diye projem olsun yahu, manyak mıyım la ben” diye geçtiğini biliyorum, o kadar!
nihayetinde ben de; yılın 360 günü kedi yavrusu denli yalın yaşayan, ama geri kalan 6 günde zıvanadan çıkan bi insanım.. etten kemiktenim..
(misal, yine o dönemde bi gün.. chp binasında, birini haşlamışım? ne bağırıyon millete lan demişim? vallahi bunu da anımsamıyorum.. geçen parti’de anlatmışlar, büyük kızım çiğse’den duydum.. yeminle çok üzüldüm.. ve o insan, şu en son seçim için, chp’nin belediye başkan aday adaylarından biriydi.. bu yazı kendisine nasıl olsa okunur, özür diliyorum.. kimbilir, yine hangi deyyusun yüzünden zıvanadan çıkıp, o’na patlamışımdır?)
***
bunları neden anlattım?
valla ben de bilmiyorum..
yok la şaka tabi, bilmez miyim?
proje sözcüğü ülkemizde, siyasete atılan kişilerle özdeş hale geldi.. daha yeni, istanbul’dan bi abimiz sormasın mı bana;
-gürselcim, fuat köse nasıl biridir, projeleri nelerdir?
jetonum, 10 yıl gecikmeli olarak, inanın o tlf esnasında düştü.. demek ki o sarhoş dostum, beni siyasetle bağdaştırıyordu..
şöyle midir yani demek istenilen; eyy gürsel ekmekçi…. masal’dı, add’ydi, ulus’tu, hep gündemdesin.. besbellim siyasete atılacaksın, iyi de ne projen var oolum?
a) bi insan, salt şehri ve vatanı için çalışamaz mı, illa siyasal bi ikbal beklentisi için mi terletilir o formalar?
b) harbiden merak ettiği şey, amacım ve yapacaklarım mıydı?
c) yoksa, gaç guruşluk adamsın mı demek istiyordu, içip içip?
***
yanıtını vereyim bari, daha da gecikmeden;
yalın’ım yok planım / salt gülmektir yalanım / ün, anıt elin olsun / ben falanım filanım….
***
yorum 1) bi terzi abimiz var.. çok sevdiğim biridir, yiğit namıyla anılır, gıdı murat abim.. hiç alakasızca akplidir, oysa sosyal demokrat kişiliğe daha yakındır.. yine o cafcaflı günlerimde demişti ki bana; “gürselcim hiç hayal kurma, bu millet ancak 2023’te chp’ye iktidar şansı verir”.. bu, büyük bi kehanetti, o günlerde.. uğradım bugün; “yahu murat abim, sana helal olsun, taa 10 yıl önceden bildin bugünleri.. en keskin yorumcular, en kaşarlı politikacılar bile böyle isabetli konuşamaz”..
anadolu’nun görmüş geçirmişlerine saygı duymayı öğrensin herkes! aha size projem!
yorum 2) bi tanesi genel merkezde, ikisi giresun’da, toplasanız 3 tane dostum var akp’li.. geçenlerde dedi ki angara’da olanı; “gürselcim, 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde kemal bey diğil de imamoğlu veya mansur bey aday olsaydı, bak akp kayıp ederdi demiyorum, bugün tayyip bey yoktu”..
her kapıda bi dostunuz olacak kardeşlerim, fazla galabalığa gulağ’asmayın (aşık veysel sözü) yani! aha size projem!
yorum 3) bayram ziyareti için annemdeydik bugün.. naapsın anacaazım, oturmuş tv karşısına zap yapıp duruyordu.. oradan oraya geçerken gözüme çarptı bi an, daha da bişey diyemedim anneme, hangi kanalda idi bilmiyorum, açık oturum programının adı “iktisattan çıkış” idi..
çok güldüm çok.. fakülte 1. sınıfta en önemli derslerden biriydi iktisada giriş.. ula dedim, son sınıflara da böyle bi ders mi konsaymış keşke? tam mezun olacağın yıl, ne güzel bi ders adıymış, iktisattan çıkış…..
her konuda tutarlı olacan! aha size projem!
***
tamam bitiriyorum, yoruldum valla..
yorum 1’deki kehanetin neden 1 yıl geciktiğinin yanıtı yorum 2’de..
yorum 3’teki çıkış sözcüğü, belki de bu iktidarın iktisattan hiç anlamadığını mı iddia ediyo? anam geriye doğru zap yapmadı, ne edeyim?
cümleten iyi geceler arkadaşlar..
geceye dair projelerinizde başarılar diliyorum..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM