PINA BERLIN ‘PINA BERLIN’

PINA BERLIN ‘PINA BERLIN’

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

LARA DI LARA ‘ESKİSİ GİBİ DEĞİL’ (GRACE RECORDS)

123 topluluğundan tanıdığımız yarı İsveçli yarı Türk besteci, söz yazarı ve solist Lara Di Lara (Dilara Sakpınar), 2014 yılından bu yana solo kariyerini sürdürüyor. Dördüncü albümü “Eskisi Gibi Değil” adıyla müsemma.

Lara, açılışta doğmamış çocuğuna şiirsel bir dille hitap ediyor. Anneliği tanımaya çalışıyor, tanıtmaya, tarif etmeye çalışıyor. Eskiye özlem duymadan açtığı yeni sayfanın heyecanını ve temizliğini yaşıyor. Hamilelikte yazılmış şarkılar haliyle müziğini derinden etkiliyor, en başta şarkı sözlerinin içeriğini. Kendisinin “her şey ve hiçbir şey” diye tanımladığı bu içerikte anneliğin yanı sıra doğurganlık, doğum, ölüm, doğa, insan hakları, ayrımcılık, birlik-beraberlik ve aşk gibi temalar satır aralarından seyrüsefer ediyor.

Drum’n bass’tan elektro pop’a… Akustik soundların elektronik bir bulutla kaplandığı bu parçalardan dördünün kısa pasajlardan oluşması albümü bir bütün halinde sunuyor ayrıca bir konsept yaratıyor. Herbert Pirker, Willi Rosner, Markus W. Schneider, Christina Ruf, Burak Irmak ve Selen Gülün’ün eşliğinde İstanbul ve Viyana’da yapılan kayıtlarda çok kültürlü bir hava esiyor. “Eskisi Gibi Değil” albümü çıktığında Lara anne olmuştu. Zira bundan sonraki albümleri eskisi gibi olmayacak.

PINA BERLIN ‘PINA BERLIN’

İlki “I’ll Be Missing You” idi. İki yıldan beri tek tek şarkılarını yayımlıyordu Pina Berlin, dijital platformlarda. Şimdi onları derledi topladı, ilaveler yaptı; 13 şarkıdan oluşan ve kendi adını taşıyan ilk albümünü yayımladı.

Bursa doğumlu Pınar Tatlıkazan, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirmiş, 2010’da Berlin’de mimarlık eğitimine başlamış ama bir müzik okuluna devam etmiş. Kısa bir süre sonra da büyük sahnelerde Pina Berlin adıyla şarkı söylemeye başlamış.

Albüm dört yıllık emeğin ürünü. Biri dışında söz ve müzik kendine ait. “I’m Süden/Güneyde”nin sözleri Friedrich Nietzsche’nin şiirinden alınmış. Gitar, bas ve klavyede Fico Jessen, davulda Aarón Castrillo, yaylılarda Roland Satterwhite yer alırken parçadan parçaya da kalabalık bir eşlikçi kadrosu katkıda bulunmuş.

Pina kendini keşfetme yolculuğu olarak albümü ortaya çıkarırken kısa geçmişinden ve mimarlık eğitiminden faydalanmayı ihmal etmemiş. Pozitif enerjiyle yaşadığı hayatın birebir yansıması onun şarkıları. Sevgi, huzur ve umut duygusuna odaklı. Müzikal açıdan ise poptan rock’a, folktan caza kadar uzanan bir yelpazesi var. İnsanın giderek yalnızlaştırıldığı bir dünyada birlik ve beraberlik çağrıları yapmayı misyon ediniyor Pina, şarkıları aracılığı ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47