“Okul Tıraşı”Yarım metrekare Berlin

“Okul Tıraşı”Yarım metrekare Berlin

Yılın ilk büyük sinema etkinliği olan 71. Berlin Film Festivali, nam’ı diğer Berlinale’nin ilk bölümü pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak bugün başlıyor. 1-5 Mart arası sadece endüstri ve basına açık olan festivalin Altın Ayı yarışında filmimiz yok ama Panorama bölümünde Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” var. Festivalin kanlı canlı seyircili, devasa salonlarda gösterimleri ise Haziran ayında.

Ferit Karahan – “Okul Tıraşı”

Berlin’in gri gökyüzünü veya iki film arası, kerhen buz gibi soğukta yapılan ayaküstü kahve sohbetlerini özlemek elbette mümkünmüş. Nitekim ‘Evinizin rahatlığında film izleme keyfi’ de bir yere kadar. Hele ki ortalama yarım metrekare TV ekranından bahsediyorsak.

Tam bir yıl önce, kanlı canlı katıldığımız ve devasa perdelerde film izleyebildiğimiz son uluslararası etkinlik olan Berlinale bu tuhaf pandemi günlerine uyum için bu yıl iki bölüm halinde gerçekleşecek ve ilki 1-5 Mart arası çevrimiçi olarak sadece endüstri ve basına açık olacak. Şahane salonlardaki seyircili gösterimler ise Haziran ayında.

15 filmlik ana yarışma yani prestijli Altın Ayı yarışında maalesef filmimiz yok ama yan bölüm Panaroma’da Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” yer alıyor. Kendi yaşadıklarından esinlendiğini söyleyen Karahan, yatılı okuldaki bir çocuğun hasta arkadaşını doktora götürme çabasını anlatıyor. Türkiye’nin merkezine, dolayısıyla dertlerin çözümüne daha da uzak düşen cenahla ilgili yönetmenin öncesinde de Altın Portakal ödüllü “Cennetten Uzakta” adlı filmi var. Yeşim Ustaoğlu ise yeni filmi “Artakalan” ile Ortak Yapım Pazarı’nda yer alıyor.

ALTIN AYILI YÖNETMENLER JÜRİSİ

Bu yıl festivalin ana jürisi Adina Pintilie, Nadav Lapid, Mohammad Rasoulof, Jasmila Zbanic, Gianfranco Rosi ve Ildikó Enyedi gibi Altın Ayı ödüllü altı yönetmenden oluşuyor. Bu yıl başkanının olmadığı jüride kadınlar ağırlıkta. Yarışmada ise dünya festviallerinin ‘star’ yönetmenleri öne çıkıyor.

Romanya’nın şahsına münhasir ve yetenekli yönetmeni Radu Jud’un “Bad Luck Banging or Loony Porn” adlı filmi doğrusu adıyla bile çekmeye yeterli. Şimdilik bildiğimiz ise bir öğretmenin amatörce çektiği porno görüntülerinin yayılmasıyla yaşanan karmaşa şeklinde özetlenebilir. Pandemi döneminde çekildiği için maskelerin varlığındaki ironi merak konusu elbette. “Gueros” ile keşfettiğimiz Meksikalı sinemacı Alonso Ruizpalacios ise kişisel idealler ile bozuk sistemin çakışmasını anlatacağı “Una Película de Policías” (Bir Polis Filmi) ile yarışıyor. “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” filmiyle baştacı edilen Fransız Céline Sciamma ise bu kez büyüme öyküsünü anlattığı “Petite Maman” ile karşımızda. Almanya’dan oyuncu ve yönetmen Maria Schrader futuristik bir komediyle, “I am Your Man” ile yarışmada. Bu kez ‘ideal erkek’ olarak İngilizlerin ciddiye alınmayı bekleyen romantik aktörü Dan Stevens ve “Toni Erdman”la sevdiğimiz Sandra Hüller var. Almanya’dan bir başka yarışma filmi ise “Next Door”. Oyuncu Daniel Brühl’ün hayranı az olmasa da şahsımın bu kez yönetmen olarak ondan fazla beklentisi olmadığını itiraf edebilirim. Dünyayı sallamasa da her filmi incelikli bir sinema seyrine denk düşen Güney Koreli yönetmen Hang Sang Soo “Instroduction” filmiyle karşımızda. Japonya’dan Ryusuke Hamaguchi ise “ Wheel Of Fortune And Fantasy“ ile ilgimizi bekliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için oldukça hareketli ve dinamik bir gün olabilir. İçinizdeki enerjiyi dışa vurmak için mükemmel bir zaman dilimindesiniz. İletişim becerileriniz yüksek olacak ve insanlarla olan iletişiminiz oldukça keyifli geçebilir. Bugün, hedeflerinize odaklanmak ve girişimde bulunmak için ideal bir gün olabilir. Fakat ani kararlar vermekten kaçınmak ve adımlarınızı planlı bir şekilde atmaya özen göstermek gerekebilir. Ayrıca bugün, sağlığınıza dikkat etmekte fayda var. Enerjinizi dengede tutmak için sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundakiler için ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Olaylara farklı bir açıdan bakarak anlayışınızı artırabilir ve daha uyumlu bir iletişim kurabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmanız iyi olabilir. Kendinize iyi bakın!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak dengeli ve huzurlu hissedebilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilir ve sevdiklerinizle derin ve anlamlı sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi yakalamak için bugün harika bir gün olabilir. Olumlu düşünmeye devam ederek, olumlu enerjinizi çevrenize yayabilirsiniz. Özellikle sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için fırsatlar bulabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, duygusal yönden biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Kendinizi daha hassas ve duygusal hissedebilirsiniz. İlişkilerde ufak tefek gerilimler olabilir ancak bunları abartmaktan kaçınmanızda fayda var. İş hayatınızda ise yoğun ve stresli bir gün geçirebilirsiniz, ancak sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiğiniz sürece sorunları çözebileceksiniz. Sağlık konularında dikkatli olmanızda fayda var, özellikle beslenmenize ve dinlenmenize özen göstermelisiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun enerjileri sayesinde detaylara daha fazla odaklanabilirsiniz. Zihinsel yeteneklerinizin ve analitik düşünme becerilerinizin ön planda olacağı bir gün geçirebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde gözden geçirebilir, detayları tekrar gözden geçirerek daha organize ve verimli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. İş veya günlük hayatınızda karşınıza çıkacak sorunlara detaycı yaklaşımınız sayesinde çözümler bulabilirsiniz. Aynı zamanda sağlık ve beslenmenize de daha fazla özen göstermek için bugünü iyi bir başlangıç olarak değerlendirebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. İletişim konusunda başarılı olacağınız bir gün geçirebilirsiniz. Duygusal ilişkilerde tatlı sürprizlere açık olun. İyi bir denge kurarak sakin ve uyumlu bir gün geçirebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak derin bir bağlılık hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde tutkulu ve kararlı bir tavır sergileyebilirsiniz. Güçlü sezgileriniz sayesinde çevrenizde olup bitenleri daha net algılayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanıza dönüş yapabilir, ruhsal dengeyi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda gelişmeler yaşayabilirsiniz. Maddi durumunuzla ilgili yeni fikirler üretebilir ve yatırım yapma isteği duyabilirsiniz. Ancak ani kararlar vermek yerine uzun vadeli planlar yapmak daha doğru olabilir. İş hayatında odaklanmanız gereken konular olabilir, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmeniz faydalı olacaktır. Aşk hayatınızda karşılaştığınız sorunları açık iletişim yoluyla çözebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM