Ogan Akıncı’nın ‘Fısıldayan Kutular’

Ogan Akıncı’nın ‘Fısıldayan Kutular’

Sanatço Oganaki ‘Fısıldayan kutular’la 70’lerin ruhunu yeniden yarattı

Sanatço Oganaki ‘Fısıldayan kutular’la 70’lerin ruhunu yeniden yarattı
Minyatür diorama sanatçısı Ogan Akıncı’nın ‘Fısıldayan Kutular’ adlı ilk kişisel sergisi Piramid Sanat’ta açılıyor. Bedri Baykam “Fısıldayan Kutular geçmişimizi, özlemlerimizi, unuttuğumuz şarkıları canlandırıyor” dedi.

Sanatçı Bedri Baykam’ın kurucusu olduğu Piramid Sanat, 18 Aralık-31 Ocak tarihleri arasında heyecan verici bir sergiye ev sahipliği yapacak. Minyatür diorama (Gerçek veya kurgu bir olayın anın veya hikayenin üç boyutlu olarak minyatür ölçekli modellemesi) sanatçısı Ogan Akıncı’nın (Oganaki) ilk kişisel sergisi olan “Fısıldayan Kutular” sanatseverleri yakın tarihte kısa bir yolculuğa çıkaracak.

Sanatçı Ogan Akıncı’nın üç boyutlu minyatür eserlerinin yer aldığı sergi için “büyüleyici” yorumunu yapan Bedri Baykam “Oganaki, Fısıldayan Kutular ile 70’ler ruhunu bizler için yeniden yaratıyor” ifadesini kullandı. Baykam sözlerini şöyle sürdürdü:

İşte karşınızda, olağanüstü detaylarıyla büyülü bir Cumhuriyet berberi.

“Kütüphanesiyle, araba tamircisiyle, barıyla, bakkalıyla, berberiyle, caddeleriyle… O farklı bir 68 kuşağı! 70’ler ise onu büyüleyen evrenle tanışması… O kadar büyük bir buluşma olmuş ki bu, aradan 45-50 yıl geçmiş olsa da, o izler kendisinin yaratıcılığını ateşlemeye bugün de devam ediyor. ‘Fısıldayan Kutular’da gördüğümüz büyüleyici detaylar; çatlak lavabo, kaloriferde kuruyan ıslak küçük havlu, sokağın açık penceresinden rüzgârın savurduğu perde, bakkalın buzdolabında renk değiştirmiş bir pastırma, yer karolarının kiri veya bir musluğun pası, çocukluğumuzun çikletleri, yağları… Edward Hopper’ın 1940 Amerikası’ndan fırlayarak önümüze gelmiş benzin pompaları… Fısıldayan Kutular geçmişimizi, özlemlerimizi, unuttuğumuz şarkıları, yaşanmışlıklarımızı canlandırıyor. İster sanat dünyasının bir gediklisi olalım, ister bu işleri tesadüfen gören bir postacı veya çiçekçi… Bu kutular herkesi etki alanına mıknatıs gibi çekiyor ve onlarla diyaloğa girmemek mümkün değil. Oganaki’nin işleri insanları mutlu ediyor, onları nostaljik tatlarla geçmişe taşıyor, en güzel hisleri adeta ateşliyor. İsterim ki bu sergiyi her İstanbullu görsün, hiçbiri kaçırmasın!”

Birden zıpkın yemiş gibi yerime mıhlandım

Yaptığı her biri üç boyutlu sanat eserleri olan Ogan Akıncı (52), kesip-biçmeyi, sokaktan bulduklarıyla kendine oyuncak ve resim yapmaya Ankara’daki çocukluk yıllarında başlamış. Resim ve sanatla ilgilenmeyi düşünürken, “Oğlum sanatçı olup aç kalma!” nasihatleri hayallerini erteletti. 30 yıl boyunca THY’de uçuş harekat uzmanı olarak çalıştı. Şimdi çocukluk hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Bedri Baykam ile Mart ayında ArtAnkara Sanat Fuarı’nda tanıştılar. Baykam, Akıncı’nın eserlerini ilk gördüğü anı “Birden zıpkın yemiş gibi yerime mıhlandım! Bu ‘küçük’ sanat eseri beni zaman içinde bir seyahate çıkardı. Şansıma sanatçı da oradaydı. Sonrasında ise “Fısıldayan Kutular’ sergisi doğdu” diye anlatıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM