O sembol fotoğrafın ‘Tescilli’ hikayesi

O sembol fotoğrafın ‘Tescilli’ hikayesi

Yıl 1933, günlerden 29 Ekim. Uşak’ta kentin tek fotoğrafçısı Hüsnü Kazım Özler, Cumhuriyet törenlerinde deklanşörüne bastı. Özler’in siyah-beyaz fotoğrafı, Cumhuriyet’in nasıl kazanıldığını en iyi anlatan an oldu.

Selami AYDIN

O sembol fotoğrafın ‘Tescilli’ hikayesi

Uşak Belediyesi Kent Tarihi Müzesi 1 Eylül 2013’te kapılarını ziyaretçilere açtı. Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir yere sahip olan Uşak, savaş sonrası dönemde de iktisadi olarak Türkiye’nin gelişimine büyük katkı koydu. Bu katkının izleri, kent tarihi, kültürel miraslar ve kentin yakın geçmişine ilişkin objeler müzenin dikkat çeken unsurları oldu.

Müze binası aynı zamanda Anadolu’nun ilk elektrik üretiminin yapıldığı bina olarak dikkat çekiyor. İlk kez 1909 yılında binaya kurulan kömür jeneratörü ile elektrik üretiminin yapıldığı bina daha sonra ilk sokak aydınlatmasına elektrik sağlayan tesis oldu. 1600 metrekare alana sahip bina içinde belediye odası, basın odası, cirit odası, spor odası ve mutfak kültürü odası gibi tematik bölümler de yer alıyor.

Uşak Kent Tarihi Müzesi, ‘En iyi kent tarihi müzesi ödülü’nü’ aldı.

GENELKURMAY’A VERİLDİ

Kurtuluş Savaşı sırasındaki imkânsızlıkların yanında zafere olan inancı da anlatan ve bu güne kadar binlerce kopyası yayınlanan, renklendirilen ‘Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık’ fotoğrafının orijinali de Uşak Kent Tarihi Müzesi’nde yer alıyor. Sembol fotoğraf 1933’te Uşak’ta Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında çekildi. Fotoğrafı, dönemin kentteki tek fotoğrafçı Hüsnü Kazım Özler çekti. Fotoğraftaki kravatlı kişi dönemin belediye Başkanı Orhan Kamil Kabalak. Sanatçı Gülse Birsel’in babası Gültekin Şener fotoğrafı aile albümünde buluyor. Daha sonra fotoğrafı Kabalak’ın Ankara’da yaşayan oğlu Hasan Kabalak’a gönderiyor. Fotoğraf oradan da Genelkurmay Başkanlığı arşivine kaldırılıyor. Orhan Kamil Kabalak’ın yeğeni Tuğgeneral Zeki Güngör fotoğrafı bir askeri tesiste ‘Ankara 1929′ şeklindeki açıklama yazısı ile görünce 2007’de tescili için dava açıyor. Mahkeme fotoğrafın Uşak’ta çekildiğini tescil ederek kurtuluş meşalesinin ilk yakıldığı kentlerden biri olan Uşak’a bir nişan daha veriyor. Müzede sergilenen fotoğraf ise efsane fotoğrafın sahibi Hüsnü Kazım Özler’in çocukları Coşkun ve Taşkın Özler tarafından açılışta Kent Tarihi Müzesi’ne bağışlanan fotoğraf.

Fotoğrafı çeken Hüsnü Kazım Özler’in çocukları Coşkun ve Taşkın Özler, orijinal fotoğrafı Kent Tarihi Müzesi’ne bağışladı. 1930’lu yıllarda fotoğrafların kartpostal gibi kullanılmaları nedeniyle efsane fotoğrafın birden fazla orijinal baskısı bulunuyor.

Uşak’ı ve tarihini anlamanın en kolay yolu müze ziyareti

Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 1 Eylül 2013 günü açılan Uşak Kent Tarihi Müzesi, 2020 Tarihi Kentler Birliği Müze Özendirme Yarışması’nda ‘En iyi kent tarihi müzesi ödülü’nü’ aldı. Müze sorumlusu Cengiz Doğan “Uşak’ı ve Uşak’ın tarihini anlamanın en kolay yolu müzemizi ziyaret etmektir” diyor.

İzmir’de İngilizlerden satın alınan kömür jeneratörü ile kent elektriğe kavuştu. Müze Müdürü Doğan, müzedeki jeneratörleri anlattı.

İlk elektrik ve ilk sokak aydınlatması

Maketler, silikon heykeller, meşhur Uşak halısı ve tarhanası müzede yer alıyor. İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın 1929 yılında yaptığı ve 1970 yılına kadar Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan bronz Atatürk heykeli de müzede yer alıyor. Müzenin sorumlusu arkeolog Cengiz Doğan, her geçen gün müzenin popülerliğinin daha da arttığını belirterek; yılda 40 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını vurguluyor.

Uşak’ta 1909 yılında 300 aydınlatma direği şehri aydınlattı.

DOKUMA İÇİN ELEKTRİK

Uşak 1909’da Anadolu’da elektriğin ilk kullanıldığı kent olarak öne çıkıyor. Dokuma halıları Avrupa ve Amerika’ya ihraç eden kentte, kadınlar sabahlara kadar dokuma tezgâhlarında çalışır. Karanlıkta, yaptıkları bir aparat ile kafalarının üzerinde taşıdıkları mumların aydınlığında dokuma yapan kadınlara dönemin belediye başkanı Kabalakzade Mehmet Efendi çare olur. Hacca gittiği sırada Beyrut’ta elektriği gören ve şehre getirmeye karar veren Mehmet Efendi dönüşte konuyu meclis üyelerine açar. 1909 yılında İzmir’den bir İngiliz firmasından alınan kömürle çalışan jeneratörle Uşak’a ilk elektrik verilir. Önce 300 sokak lambası ile kent aydınlatılır. 1910 yılında da evlere elektrik verilmeye başlanır. Müze binası jeneratörün bulunduğu binadır. Bugün hala 1940’lı yıllardan kalma bir jeneratör müzede yer almaktadır.

Müzede Uşak’ın tarihine dair birçok fotoğraf ve belge yer alıyor.

1926 yılında üretilen şeker sergileniyor

Molla Omar oğlu Nuri Bey (Şeker), Uşak’ta şeker fabrikası kurmak ister. Konuyu Atatürk’e açmak amacı ile Ankara’ya gider. Atatürk, tam destek verir. 1926’da üretilen ilk şeker Atatürk ve TBMM mensuplarına hediye edilir. Fabrikada ilk partiden çıkan şekerlerin küçük bir kısmı müzede sergileniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM